Historie

Historie

1893

Založení klubu pod názvem Athletic Club Královské Vinohrady. Jeho prvním předsedou byl Max Švagrovský a hřiště bylo v Holešovicích Na Maninách. 16. listopadu byly na ustavující schůzi schváleny klubové stanovy a o měsíc později, 17. prosince, se uskutečnila úvodní valná hromada. První dresy byly černé s velkým bílým S na prsou.

1894

Na valné hromadě 9. srpna 1894 v kavárně Demínka vystoupil Vladimír Horejc a pronesl slavnou větu „Nechť se náš klub napříště zove AC Sparta!“. Od té chvíle doznával název klubu jen nepatrných úprav, Sparta v různé podobě zůstala navždy. Tréninky klubu v této době probíhaly na vojenském cvičišti u Invalidovny, vlastní stadion byl zatím jen snem.

1896

Do tohoto roku se datuje první derby se Slavií. Odehrálo se 29. března 1896 a Sparta jej vyhrála 1:0. Rozhodčí však vstřelený gól po zápase kvůli protestům Slavie dodatečně odvolal. Velká rivalita mohla začít.

1904

Sparta, která hrála domácí zápasy na hřišti v Holešovicích naproti pivovaru, je nakrátko nejlepším týmem v celém Rakousku-Uhersku. Jan Košek, Jindřich Rezek, Jindřich Baumruk a Rudolf Krummer jsou hlavními tvářemi mužstva, které poráží všechny tehdy slavné týmy monarchie jako First Vienna nebo MTK Budapešť.

1905

Klub zažíval těžké časy a bojoval o přežití. Klíčoví hráči odešli do Slavie, zůstal pouze věrný kapitán Rezek. Dluhy přesáhly 25 000 korun, na Spartu byl uvalen konkurs. Zachránil jí velký fanoušek, architekt Rudolf Schindler, který se za ní zaručil svým majetkem.

1905

Letná se stává domovem. První opravdu sparťanský stadion vznikl na místě dnešního Technického muzea a domácí zápasy na něm mužstvo hrálo až do roku 1917.

1906

Funkcionář klubu JUDr. Petřík navštívil Londýn, kde ho zaujala hra slavného Arsenalu a hned na místě sparťanům koupil rudé dresy, které tehdy kanonýři nosili. Věnoval jim je s přáním, ať je ve světě proslaví stejně jako Arsenal. Od té doby hraje Sparta v rudém.

1910

Pomalu se začíná prosazovat mladá generace okolo Václava Piláta a Antonína Fivébra a krok za krokem se tvoří kostra Železné Sparty.

1912

První ze slavných výjezdů do Španělska. Mužstvo na turné po Baskicku poráží dvakrát Anglii a jednou výběr Paříže. Ve stejné době definitivně sesazuje Slavii z pozice domácí jedničky. Nadvládu stvrzuje triumfem v prvním oficiálním mistrovství Českého fotbalového svazu.

1913

Rudý dres poprvé obléká legendární Karel Pešek-Káďa, který bude po příštích 20 let srdcem a symbolem hned dvou slavných sparťanských generací. Spolu s ním přichází i řízný obránce Antonín Hojer a v brance vyčnívá budoucí král komiků Vlasta Burian.

1914

Se začátkem první světové války většina hráčů narukuje na frontu. Sparta nemá s kým hrát a tak shání fotbalisty po ostatních pražských mužstvech. A díky tomu přichází na Letnou další z legend, Antonín Janda Očko.

1917

Poslední stěhování v historii klubu. Sparta se posouvá o několik set metrů blíže ke Stromovce na místo, kde sídlí i dnes.

1918

Ihned po skončení války a návratu hráčů z bojišť vyhrává Sparta Středočeský pohár a slavná éra první Železné Sparty začíná!

1919

Trenérem je jmenován Johny Dick, dlouholetý kapitán londýnského Arsenalu. Zavádí mnoho inovativních prvků a okamžitě si získává velký respekt u hráčů, fanoušků i novinářů.

1920

Na turné po Itálii neinkasuje rudá mašina jedinou branku a mnoho jich naopak rozdá. Například FC Janov si ze vzájemného utkání odnesl debakl 0:8.

1921

Sparťané okouzlili baskické Bilbao, když místní silný tým porazili ve dvou strhujících zápasech 3:1 a 4:1. Deník La Gaceta del Norte k soubojům napsal: „Vidět hrát Káďu, Jandu, Piláta, Mazala a celý ten božský soubor fotbalových umělců znamená pro sportovce totéž, co Neapol pro cestovatele. Vidět a umřít!“

1921

Na letenském stadionu je postavena nová tribuna, první skutečná tribuna v Československu. Pojme 1 700 diváků a jejím symbolem je středový štít v anglickém stylu s nápisem A.C. SPARTA.

1921

Den po Štědrém dni nastupuje Sparta na hřišti FC Barcelona v souboji o nejlepší tým kontinentu. I bez zraněného Piláta vítězí 3:2 a její evropská dominance je stvrzena už i na papíře.

1924

Počtvrté v řadě slaví sparťané domácí titul. Pokaždé to bylo bez ztráty bodu, s celkovým skóre 230:40. Není nikdo, kdo by týmu okolo Kádi, Piláta a Jandy Očka byť jen chvilku vzdoroval.

1926

Poprvé v historii míří Sparta za oceán. Na její zápasy v New Yorku, Clevelandu, St. Louis a Detroitu se přišlo podívat dohromady přes 200 000 diváků.

1928

Vítězíme hned v prvním ročníku Středoevropského poháru, předchůdce dnešní Ligy mistrů. Finále soutěže rozhodla domácí výhra 6:2 nad Rapidem Vídeň. Porážka 1:2 v odvetě již nic nemohla změnit.

1930

Slavní hráči postupně odešli do fotbalového důchodu a naše mužstvo už není zdaleka tak dominantní, jako bývalo. Brzy se však sláva vrátí. Z belgického Beerschotu přichází v tento rok hvězdný kanonýr Raymond Braine.

1931

Z Rakovníka přestupuje Oldřich Nejedlý, dodnes nejlepší střelec v historii Sparty.

1934

Krásná dřevěná tribuna z roku 1921 do základu vyhořela a s ní i veškerý klubový archiv, vybavení hráčů i stadionu. Tragédie však klub i fanoušky stmelila a již za půl roku se na Letné hrál znovu fotbal. Před stejnou hlavní tribunou, na kterou chodíme dnes.

1934

Oldřich Nejedlý se stává s pěti brankami nejlepším střelcem Mistrovství světa v Itálii, kde tým Československa získal stříbrné medaile.

1935

Po vyřazení First Vienny, Fiorentiny a Juventusu Turín poráží Sparta ve finále Středoevropského poháru Ferencvároš Budapešť na vyprodaném Strahově 3:0 a po sedmi letech opět vládne Evropě. Dva góly vstřelil Braine, jeden Faczinek.

1939

Na poslední předválečný rok se datuje devátý titul ve sparťanské historii, třetí za poslední čtyři roky, ale také konec jedné slavné generace. Po druhé světové válce už se sparťané v původním složení nikdy nesejdou.

1941

Krize vrcholí, tým opět nemá s kým hrát. S financováním chodu klubu a sháněním nových hráčů pomáhá nyní už slavný komik Vlasta Burian.

1944

V poslední válečné sezoně Sparta po pětileté odmlce opět slaví domácí primát. Hlavními tahouny týmu jsou Jan Říha, Josef Ludl, Karel Senecký a Josef Košťálek.

1948

Dvanáctý titul získávají sparťané v létě 1948. Od tohoto roku však půjde vinou politických změn vše z kopce.

1953

Kromě toho, že nejlepší hráči nuceně odcházejí do armádních klubů, nelíbí se komunistickému režimu ani antické jméno Sparta a klub je tak donucen změnit název na Spartak Sokolovo.

1954

Na dlouhou dobu poslední československý titul a definitivní loučení poválečné generace Seneckého, Koubka a Preise.

1959

Několik let po sobě bojujeme o záchranu v soutěži, ve všech případech naštěstí úspěšně. Z Jednoty Košice přichází na Letnou Sparťan století Andrej Kvašňák a věci se začínají obracet k lepšímu.

1962

Čtveřice Mašek, Kvašňák, Tichý a Pospíchal vybojovala na Mistrovství světa v Chile stříbrné medaile.

1964

Trenérem Sparty je jmenován teprve čtyřicetiletý Václav Ježek. Buduje nový tým, který učí moderní a atraktivní fotbal.

1964

Návrat do pohárové Evropy. V Poháru vítězů pohárů byl nad síly Sparty ve druhém kole West Ham United.

1965

Po nekonečných jedenácti letech slavíme titul! Dvacet zápasů v řadě bez porážky, vyprodaná Letná zápas co zápas oslavuje nové hrdiny - Kvašňáka, Krause, Vránu, Tichého, Mráze, Maška či Krameria.

1965

Sparta je opět Spartou. Díky uvolněné atmosféře předcházející pražskému jaru je klubu povoleno vrátit se k původnímu jménu.

1966

Jen málo chybělo k postupu do semifinále Poháru mistrů. Po domácí výhře 4:1 nad Partizanem Bělehrad však přišla šokující venkovní porážka 0:5 a konec nadějí.

1967

Druhý titul Ježkovy generace oslavil tým po náročném boji se slovenskými soupeři Trnavou a Slovanem. Sparta se zároveň loučí se starou Letnou. Stadion se dočkal kompletní přestavby, zůstala pouze hlavní tribuna.

1968

Cesta Pohárem mistrů končí tento rok opět ve čtvrtfinále, kdy je nad síly Sparty slavný Real Madrid. Domácí vítězství 2:1 góly Kvašňáka a Dyby však navždy zůstane jedním z největších zápasů v historii klubu.

1969

Na zahraniční angažmá odcházejí dvě klíčové postavy minulých let, Václav Ježek a Andrej Kvašňák. Bez nich se propadáme tabulkou hlouběji a hlouběji.

1973

Jediná pozitivní věc během sedmdesátých let. Sparťanský tým bojující o záchranu v nejvyšší soutěži se přes Lutych, Ferencvároš a Schalke 04 probojoval až do semifinále Poháru vítězů pohárů, kde ztroskotal na AC Milán.

1975

Velká krize normalizačních let vrcholí sestupem do druhé ligy, prvním a posledním v historii Sparty.

1976

Druhá liga byla jen krátkou epizodou a po jediné sezoně v ní mužstvo postupuje zpět do nejvyšší soutěže. Další dva roky však opět bojuje o záchranu, v obou případech úspěšně. Druholigová sezona byla vykoupena působením v domácím poháru, který sparťané překvapivě vyhráli.

1978

Ze slovenského Púchova přichází nadějný Jozef Chovanec. Brzy ho v mužstvu doplní další mladíci – Jan Berger, František Straka, Ivan Hašek či Stanislav Griga. Sparta se znovu odráží ode dna.

1982

Vedení mužstva se po návratu z úspěšného angažmá v Holandsku opět ujímá legendární Václav Ježek.

1984

Mladý tým vrací na Letnou po sedmnácti letech mistrovský titul. Zasloužilo se o to mimo jiné hned sedm budoucích trenérů Sparty – Chovanec, Hašek, Ščasný, Griga, Lavička, Bílek a Straka.

1984

Real Madrid na kolenou! Sparťané vyřadili Bílý balet v prvním kole Poháru UEFA, stejně jako poté Widzew Lódž a Watford. Jejich cesta soutěží skončila až v semifinále v jugoslávském Splitu díky smolnému gólu v prodloužení.

1985

Další čtvrtfinálová účast v Evropě, tentokrát už v samotném Poháru mistrů. Navzdory domácí výhře 1:0, kterou zařídil Jan Berger, se z postupu mezi čtyři nejlepší týmy Evropy radoval Juventus s tehdy nejlepším fotbalistou světa Michelem Platinim.

1989

Osmdesátá léta zakončuje Sparta ve velkém stylu – pátým titulem z posledních šesti let.

1990

Na Mistrovství světa v Itálii reprezentuje Československo hned 9 sparťanů. S výjimkou Václava Němečka se ale všichni hned po šampionátu vydávají na zahraniční angažmá a na Letné se začíná budovat mužstvo od nuly.

1991

Dušan Uhrin začíná stavět prakticky od základu nový tým. Málokdo by tipoval, že nastupující generace bude ještě úspěšnější, než ta minulá.

1992

Slavné tažení až do semifinále Poháru mistrů, kdy Sparta vyřadila mimo jiné Glasgow Rangers a největšího favorita soutěže Olympique Marseille, aby doma udolala i Barcelonu a jen kousek jí chyběl k postupu do samotného finále.

1993

Vyřazení obhájce vítězství Werderu Brémy dostalo hráče v rudém do čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů, kde byla však silnější italská Parma vedená Thomasem Brolinem.

1995

V posledních vteřinách zápasu rozhodl Pavel Nedvěd nádhernou ranou derby v Edenu a nasměroval Spartu k dalšímu titulu, ve který už nikdo po zpackaném začátku sezony nedoufal.

1998

Začíná éra sedmi sparťanských účastí v základní skupině Ligy mistrů v rozmezí pouhých devíti let.

1999

V prvním týmu se začíná prosazovat mladý Tomáš Rosický. Krásnými góly proti Spartaku Moskva a Tilbrgu výrazně pomáhá k postupu do osmifinálové skupiny Ligy mistrů, kde už jsou nad síly Sparty Barcelona s Portem.

2001

Další postup do osmifinále a nezapomenutelný domácí zápas s Realem Madrid, který si po výhře 3:2 sice odvezl všechny body, ale sparťany po fantastickém utkání vyprovázeli nadšení diváci do kabin vestoje.

2003

Marek Kincl málem zbořil Letnou, když gólem v nastavení posledního zápasu ve skupině zařídil výhru nad Laziem Řím a poslal náš klub opět do osmifinále Ligy mistrů. Tam už sparťané nestačili na jiný italský klub, AC Milán.

2005

Slavíme už dvanáctý porevoluční titul a s ním zatím poslední postup do základní skupiny Ligy mistrů.

2007

Po nepovedeném startu do sezony přebírá mužstvo od Stanislava Grigy jeho někdejší spoluhráč Michal Bílek a dovede ho nejen k titulu, ale i k výhře v domácím poháru.

2010

Zisk poháru pro mistra ligy pečetil až gól Tomáše Řepky do sítě Teplic v posledním kole. Kromě něho patřili k oporám mistrovského týmu Jaromír Blažek, Juraj Kucka nebo Bony Wilfried.

2011

Až v posledních minutách odvetného utkání kapitulovala Sparta na Anfield Road. Liverpool postoupil díky gólu Dirka Kuyta dál a brána osmifinále Evropské ligy zůstala před naším týmem zavřena.

2013

Pod vedením Vítězslava Lavičky proklouzla Sparta opět do jarních bojů Evropské ligy a v nich potrápila londýnskou Chelsea.

2014

Na českých trávnících byl tým kapitána Davida Lafaty suverénní a v posledním kole sezony se na Letnou vrátily mistrovské oslavy. K oporám mužstva patřili i Tomáš Vaclík, Pavel Kadeřábek, Costa, Bořek Dočkal či Ladislav Krejčí. Tým vybojoval také vítězství v domácím poháru díky výhře nad Plzní ve finále po penaltovém rozstřelu.

2016

Fantastické tažení Evropskou ligou až do jejího čtvrtfinále. Dvanáct zápasů v řadě bez porážky a postup přes silný Krasnodar i Lazio Řím.