Jak se v Egyptě dělí mládežnické kategorie?
U nás se to nedělí na dorosty, žáky a přípravky, ale na Junior level (U10-U13) a Top level (U14-výše). Soutěže a týmy jsou zde rozděleny po ročnících. V nejmladší kategorii máme chlapce narozené v roce 2015, tedy něco jako vaše U8, a organizujeme pro ně regionální turnaje mezi kluby.
Od U13 po U17 má každá věková kategorie svůj tým a poté spojujeme dvě kategorie dohromady. Dále následuje U18 (ročník 2005), U20 (2003 a 2004) a U23 (2001 a 2002), což je tzv. olympijský výběr, který je naším nejstarším mužstvem. Odtud hráči putují do A-týmu.
Kolik mládežníků máte v akademii?
Je jich téměř 300. V Top levelu máme 150 kluků, kteří hrají celostátní soutěže a 150 chlapců máme taky v Junior levelu. Počet hráčů v každém týmu je v souladu s požadavky technického ředitele mládeže, který to takto nastavil.

Kolik hráčů mají kádry?
Týmy v Junior levelu mají vyšší počet kluků než v Top levelu, protože tam pokládáme základy pro starší kategorie. V každé další starší kategorii je v mužstvu nižší počet hráčů. Top level má obvykle 25-30 fotbalistů.
Jak vypadá složení realizačních týmů v Top levelu?
Každý realizační tým se skládá z osmi osob: hlavní trenér, asistent trenéra, trenér brankářů, kondiční trenér, doktor, fyzioterapeut, masér a vedoucí mužstva. U Junior levelu máme dva asistenty vzhledem k vyššímu počtu dětí.
Je pro hlavní trenéry tato práce jejich živobytí?
Někteří z nich jsou profesionální trenéři – to znamená, že je to jejich hlavní zdroj příjmu – a ostatní, kteří nejsou profesionální trenéři, mají i jinou práci. V Junior levelu to je nastaveno stejně.
Jak to máte se šéftrenéry?
U nás to funguje jinak než v Česku. Máme zde jednoho technického ředitele, který nastavuje celý proces práce v mládeži a on je zodpovědný za technický chod sportu. Pak máme jeho asistenta, který je vedoucím Junior levelu a v hierarchii je pod ním. On ale není jako samostatný manažer, a navíc ještě pomáhá trenérům brankářů v A-týmu.
Které z týmů trénují na živé, a které na umělé trávě?
Junior level trénuje na umělé trávě, protože kluci se potřebují stále učit a zdokonalovat v základních dovednostech, k čemuž potřebují rovné hřiště. Jejich zápasy se také odehrávají na umělých trávách. Naproti tomu, celostátní soutěže spadající pod Top level se hrají většinou na přírodních trávnících, na kterých také tito hráči trénují.
Máte propojený tréninkový proces se školou?
V Egyptě je jiný školní systém než v Česku a kluci jsou z různých společenských tříd. Máme zde státní školy, které jsou zdarma, resp. za minimální poplatky, pak jsou tady národní školy, které jsou dražší, a nakonec drahé mezinárodní školy. Hráče máme tedy rozdělené po různých školách a nelze zařídit, aby měli rozšířenou sportovní přípravu, jak je tomu u vás. Se školami jsme ale v kontaktu, zejména co se týče uvolňování chlapců na tréninky nebo zápasy.
Když je školní rok, tréninky bývají odpoledne, protože ráno jsou hráči ve škole. Podle rozvrhů pak již přizpůsobujeme hřiště pro dané věkové kategorie.
Jakým způsobem řešíte tréninky v létě během velkého horka?
Když mají kluci prázdniny, tak trénujeme brzy ráno, od šesté do osmé, protože tehdy je dobré počasí na tréninky. Některé kategorie mají tréninkové jednotky od osmé do desáté, a to je všechno. Pak už to vzhledem k obrovskému teplu prostě nejde.
Jak váš tréninkový proces ovlivňuje ramadán?
Ramadán je nedílnou součástí egyptské kultury a musíme s tím umět pracovat. Obě sezony, odkdy jsem tady, nám ramadán zasáhl do průběhu soutěžního ročníku, ale hráči se na to rychle adaptovali. Veškerá činnost (tréninková/zápasová) tehdy probíhá po západu slunce. Trénujeme obvykle od osmé a zápasy hrajeme v devět. V toto období se všechno, co by probíhalo během dne, děje večer nebo v noci.

Kolik hráčů se ročně přesune z mládeže do áčka?
Poslední dobou je to procento vyšší. V A-týmu máme momentálně z 30-ti hráčů na soupisce 15 odchovanců. Odkdy sem přišel pan Prokeš, což jsou tři roky, tak se jejich procento v prvním týmu zvyšuje. Někteří hráči ale následně odcházejí na hostování do jiných klubů. V současnosti u nás probíhá reforma sektoru mládeže a jedním z jejích cílů je vyšší zastoupení odchovanců v áčku. To je také důvod, proč sem přišel pan Prokeš.
Kolik procent hráčů se stane profesionály a živí se fotbalem?
Všichni hráči, kteří dosáhnou v našem klubu 18 let, se stanou profesionály a dostanou profesionální smlouvu. Přesná data z této oblasti však ještě nemáme relevantně odsledována, protože se to začalo dělat až s příchodem pana Prokeše. Pro nás je to samozřejmě jeden z důležitých cílů, kterého se snažíme dosáhnout. Chceme co nejvíce efektivně vychovávat hráče, což jim na jedné straně pomůže, aby se živili fotbalem a na druhé straně to umožní našemu klubu takovýmto způsobem šetřit peníze.
Zdroj fotek: Facebook Al Ahly Youth Teams, Michal Prokeš