Sparťanských odchovanců najdeme v 31 nejlepších soutěžích Evropy celkem 58, v minulém roce žebříček evidoval 50 hráčů, kteří mají v CV strahovskou akademii. Spartu to řadí na 9. místo v Evropě. „Samozřejmě nás těší, že trvale a dlouhodobě udržujeme pozici mezi prvními deseti akademiemi v Evropě. Také nás to zavazuje, protože nechceme tyto pozice opouštět a rádi bychom, aby to bylo trvalé. To se zatím daří. Konkurenční prostředí nejen v Evropě, ale i u nás se zvyšuje. Takže držet pozice je velice obtížné,“ říká vedoucí klubové akademie Miroslav Krieg. „To, že máme hodně hráčů v 31 evropských ligách, které se hodnotí, je úspěch všech lidí, kteří pracují v mládeži od přípravky až po U-19. Odtud hráči vstupují do dospělého fotbalu,“ dodává šéftrenér mládeže Jaroslav Hřebík.
TOP akademie Evropy:
Ajax 81 odchovanců
Šachtar Doněck 75 odchovanců
Sporting 70 odchovanců
Dynamo Kyjev 70 odchovanců
Dinamo Záhřeb 70 odchovanců
Partizan Bělehrad 69 odchovanců
Real Madrid 62 odchovanců
Benfica 60 odchovanců
Sparta 58 odchovanců
Barcelona 57 odchovanců
Crvena Zvezda 56 odchovanců
Arsenal 51 odchovanců
Feyenoord 49 odchovanců
Olympique Lyon 47 odchovanců
Do žebříčku se řadí hráči, kteří v klubu mezi 15 a 21 rokem nepřetržitě působili alespoň tři roky. „Analyzovali jsme si naše fotbalisty v tomto žebříčku hráčů v 31 evropských ligách a zjistili jsme, že 35 % hráčů k nám přijde už v přípravkách. Je to tedy obrovská zásluha všech trenéru od přípravky až po dorost. Dalších 30 % hráčů k nám přijde v žácích a zbytek doplníme v dorosteneckém věku. Celkem tedy 65 % hráčů, které žebříček posuzuje, prošlo Spartou od žáků až do dorostu,“ vysvětluje Jaroslav Hřebík.

Sparta za sebou nechává například věhlasnou La Masii, líheň talentů FC Barcelona nebo akademii svého soupeře z Evropské ligy Olympique Lyon. „To, že jsme nad Barcelonou a dalšími kluby, které jsou ve výchově hráčů vnímané jako hodně úspěšné, je pro nás velmi zavazující. Hráče vychováme, jsou schopni hrát vrcholový fotbal v Evropě. Zároveň je pro nás ale důležité, jestli vychováme také hráče, kteří jsou hodně nadstandardní. Pak už záleží také na tom, jakou cestou se hráči po odchodu od nás vydají. Je důležité, jak spolupracují s agenty, zda mají podporu rodičů, bez kterých to těžko zvládnou. Mohou se rozhodnout, že odejdou v sedmnácti letech do zahraničí, nebo si počkají a odejdou později. Strašně důležité je, aby odešli do správného prostředí. To už jde ale bohužel trochu mimo nás,“ dodává Jaroslav Hřebík.
„Většina hráčů z žebříčku působí v Česku. Chceme, aby i v zahraničních ligách byla úspěšnost našich odchovanců vyšší. To je role daleko obtížnější. Dalším měřítkem je počet hráčů v top 5 evropských ligách. Tato úroveň je ještě před námi. V top pěti evropských ligách z našich odchovanců hrají jen Kadeřábek a Schick,“ poukazuje Krieg na další cíle, které si na Strahově dávají.
Česko má mezi 100 kluby v žebříčku trojnásobné zastoupení. Figuruje na něm ještě Slavia a Olomouc. „Tři akademie v první stovce žebříku mají vedle České republiky Portugalsko, Rakousko, Dánsko, Švýcarsko, Švédsko a Slovensko. Země jako Chorvatsko, Polsko, Maďarsko, Řecko, Rumunsko, Izrael, Slovinsko, Norsko a Finsko, mají méně akademií. Dvě země v žebříčku se vyloženě vymykají. To je Nizozemsko, které má sedm akademií a Srbsko šest,“ říká Krieg.

Na soupisce pro Evropskou ligu má Sparta třináct odchovanců, stejně jako španělský San Sebastian. Víc už má jenom dánský Midtylland, jenž zapsal odchovanců šestnáct. Mezi odchovance Sparty v současném A-týmu patří například Adam Hložek, Adam Karabec, Michal Sáček, David Pavelka, Tomáš Wiesner nebo Lukáš Juliš.