Výuka finanční gramotnosti na Strahově
Mnoho lidí často neuváženě utrácí své peníze, kvůli čemuž se mohou dostat do náročné finanční situace. Totéž platí i ve sportu a dotklo se to více známých sportovců. Vzdělávání v oblasti financí je velmi důležité, a proto jsme v naší akademii rozjeli vzdělávací program na téma finanční gramotnosti, který absolvují v této sezoně hráči a hráčky ACS pod vedením bývalého fotbalisty ACS Romana Poloma.
Roman Polom je odchovancem AC Sparta Praha a bývalý mládežnický reprezentant Česka. V sezoně 2008/2009 byl kapitánem Sparty U19, se kterou získal domácí titul. V roce 2011 se dostal s devatenáctkou lvíčat do finále mistrovství Evropy, kde získal stříbrnou medaili. Kariéru měl slibně rozjetou, dostal se i do A-týmu Sparty, ale do jeho cesty přišla zranění, které její rozlet výrazně zbrzdily. Jejich vinou musel ve 28. letech ukončit profesionální kariéru a nalézt jiné uplatnění.
Začal se tedy věnovat financím, ve kterých má vysokoškolské vzdělání. Vedle studia zároveň získal všechny licence potřebné ke zprostředkování investic, úvěrů a pojištění. Kromě toho si prošel několika kurzy včetně kurzu lektora finanční gramotnosti. V současnosti spolupracuje s panem Josefem Luksem, který se specializuje na finanční poradenství a správu majetku pro profesionální sportovce. Jejich cílem je starat se o sportovce tak, aby když skončili s fotbalem, měli dostatek prostředků na další etapu života. Roman nám v rozhovoru přiblížil vzdělávací program, který si připravil pro sparťany a sparťanky.
Jak vznikla myšlenka výuky finanční gramotnosti na Spartě?
Celé to vzniklo už velmi dávno. Když jsem se jednou koukal na seriál Ballers, tak se mi moc líbila myšlenka, že se někdo ze sportovního prostředí stará hráčům o jejich finance. Seriál je sice brán jako komedie, ale mě při jeho sledování napadlo, že by to mohlo být něco, v čem bych měl stejnou vášeň, jako ve fotbale. Ve škole jsem se věnoval financím a když už moje kariéra nešla tím směrem, jakým bych si přál, musel jsem přemýšlet nad tím, čemu se věnovat až skončím. Když jsem dostudoval vysokou a získal nějaké zkušenosti z prostředí financí, tak mi přišlo fajn se spojit s nějakou smysluplnou značkou, jakou Sparta určitě je.
V českém prostředí se o tomto tématu sice mluví, ale nikdy to nikdo pořádně nezrealizoval. Mně se líbilo i to, že já, jako bývalý hráč, který ještě nedávno oblékal dres ACS, by se spojil se Spartou, ke které mám hluboký vztah. Vytvořil se tedy dlouhodobější projekt, který není jednorázový, ale má svou posloupnost a vývoj.
Na co se chcete zaměřit během výuky?
Nejdůležitější je pochopit fakt, že ta kariéra je strašně krátká. Tím, že kluci podepíšou první profesionální kontrakt, neznamená to, že si fotbalem budou vydělávat po celý život. Spíše je to sprint na krátkou vzdálenost. Od počátku musí udělat maximum pro to, aby měli i plán B. Když pak s fotbalem skončí, mají možnost se svobodně rozhodnout, co bude dál. Pro mě není bohatství to, že máte spoustu peněz, ale to, že máte svobodu rozhodování. Myslím si, že právě tu svobodu by měli mít v té době, kdy budou své kariéry končit.
Jaký bude během výuky poměr teorie a praxe?
Nechci, aby to bylo tak, jako ve škole, že hráči a hráčky budou jen sedět a poslouchat. Chci je do toho hodně zapojit. Je to i o tom, aby pochopili, že já nejsem žádný učitel, který jim přišel jen něco říkat. Mám za sebou nějakou cestu, stejně jako moje rodina. Můj táta je bývalý profesionální sportovec. Můj bratr je zase v jiné roli – byl na Spartě, hrál za Plzeň a s fotbalem skončil v devatenácti. Na základě toho znám pohledy, když skončíte s kariérou nuceně, pozdě nebo hned na začátku. Tohle všechno bych jim chtěl předat. Nechci, aby to bylo nudnou formou přednášek, ale aby se do toho aktivně zapojili. Určitě využijeme interaktivní prvky, online hry a podobně.
Co je cíl, kterého chcete dosáhnout touto výukou?
Aby si kluci a holky uvědomili, že jejich kariéra může kdykoli skončit. Každý si myslí, že vydělá spoustu peněz a bude hrát velký fotbal. Ty sny jsou fajn, jsou důležité a hráči by si měli za nimi jít, ale také si musí uvědomit, že kariéra může skončit třeba zítra a je velmi důležité myslet na to, že by se o své peníze a život po fotbale měli zajímat co nejdříve.
Ocenil byste něco takového, když jste byl ve věku těchto mládežníků?
Já bych to ocenil velmi a doufám, že to tak budou vnímat i kluci a holky. Jak už jsem zmiňoval, nechci tu být jen jako nějaký učitel, ale být pro ně někdo, kdo si tím prošel. Vím, že není úplně snadné skončit s fotbalem a potom přejít do normálního života.
Chcete ještě něco doplnit?
Věřím, že v Česku by se našlo mnohem více odborníků, kteří se pohybují ve světě financí velmi dlouho, ale není moc lidí, kteří si prošli vrcholovým fotbalem, museli předčasně ukončit kariéru a mají i zkušenosti a vzdělání v oblasti financí. Věřím, že tento vzdělávací program klukům a holkám pomůže do budoucna a já jim toho předám toho co nejvíc.