Akademie

Akademie

Od 1.9.2017 získal fotbalový klub AC Sparta Praha statut Klubové fotbalové akademie (KFA) podporovanou FAČR. Tento systém sportovní přípravy mládeže úzce navazuje na předchozí činnost přípravek (5-11 let), SpSM (12-15 let) a SCM (16-19 let). Sportovní příprava hráčů v KFA AC Sparta je nedílnou součástí celého výchovně-vzdělávacího procesu ve spolupráci s partnerskými školami ZŠ Marjánka a ANOA. Z toho vyplývá, že prioritní zaměření práce s talentovanou mládeží vychází nejen z rozvoje sportovní výkonnosti hráčů, ale i plnění školních povinností.

Akademie

Ing. Jaroslav Hřebík

Sportovní ředitel mládeže

AC Sparta Praha zabezpečuje sportovní přípravu pro 340 hráčů v Tréninkovém centru Strahov, kde jsou pro hráče vytvořeny nadstandardní podmínky. Zároveň je náš klub jedním z prvních v ČR s plnou profesionalizací práce s talentovanou mládeží. Komplexní přípravu i výchovu mladých fotbalistů zabezpečuje 15 profesionálních trenérů, z nichž většina má nejen nejvyšší trenérské, ale i pedagogické vzdělání. Společně jim pomáhá naplňovat sportovní program i dalších 40 externích trenérů a specialistů na sportovní přípravu mládeže (fyzioterapeuté, maséři, skauti, výživový poradce a psycholog). Propojení celého systému zabezpečují profesionální zaměstnanci, kteří organizačně zajišťují a koordinují celou činnost ve spolupráci s dalšími institucemi (základní a střední školy, Domov mládeže, FAČR).

Akademie

Mgr. Miroslav Krieg

Vedoucí trenér sportovního centra mládeže

Hlavním cílem KFA AC Sparta je především snaha vytvořit podmínky a umožnit sportovní rozvoj hráčů, kteří najdou uplatnění ve vrcholovém sportu dospělých. V AC Sparta působí v současné době více než 40 mládežnických reprezentantů ČR, což náš klub řadí v domácím prostředí na vedoucí místo. V evropském srovnání jsme dokonce 7. nejlepší akademií z hlediska počtu hráčů, kteří se dokáží prosadit ve vrcholovém sportu dospělých. Více než 50 odchovanců mládežnické akademie AC Sparta v současnosti působí v nejvyšších soutěžích dospělých u nás nebo v zahraničí.

Akademie

Mgr. Jan Kopáňko

Vedoucí sportovního střediska mládeže

Hlavním a nejdůležitějším pilířem, o který se veškerá činnost mládeže v AC Sparta Praha opírá, je jednotná Koncepce a program sportovní přípravy, která zahrnuje nejdůležitější priority a způsoby práce s talentovanou mládeží. Výjimečnost této koncepce v tuzemských podmínkách spočívá především v jejím propojení z hlediska metodiky i náročnosti individuálních a týmových herních principů či požadavků, jež jsou základem pro práci ve většině nejlepších evropských velkoklubů.

Akademie

Mgr. Jaroslav Vavříček

Vedoucí trenér přípravek

Hlavním úkolem trenérů je vytvořit v dítěti lásku a vztah k pohybové činnosti a pravidelnému sportování. Cílem je po dvou letech sportovní přípravy vyprofilovat nejnadanější hráče do nejmladších výběrů AC Sparta Praha.

Číst více

Vybraní odchovanci

Tomáš Rosický

Nejslavnější odchovanec Sparty, který prošel všemi mládežnickými výběry klubu. V 18 letech poprvé nakoukl do v A-týmu, odkud po 2 sezonách následoval jeho přestup do německé Borussie Dortmund, ve které strávil 5 let. V roce 2006 se uskutečnil další posun v jeho kariéře, kdy zvolil cestu do anglické Premier League, kde v dresu Arsenalu Londýn strávil 10 let. V létě 2016 se vrátil do Sparty, kde v prosinci 2017 ukončil svou profesionální kariéru. Za českou reprezentaci odehrál 105 utkání.

Tomáš Hübschman

Fotbalista, který začal s fotbalem ve Spartě v 5 letech. Prošel všemi mládežnickými výběry a v 17 podepsal svou první profesionální smlouvu. Po roce hostování v Jablonci se do Sparty vrátil už se zkušenostmi v dospělém fotbale. Strávil zde dvě sezony, ve kterých získal český titul, pohár a zahrál si se Spartou také zápasy Ligu mistrů. Následoval přestup do ukrajinského velkoklubu Šachťaru Doněck, zde strávil 10 let a získal 8 ligových titulů, 4x ukrajinský pohár a také zisk poháru UEFA v roce 2009.

Ladislav Krejčí

Fotbalista z vyhlášeného ročníku 1992 strahovské akademie. Do A-týmu Sparty poprvé nakoukl v 17 letech a celkem doposud nastoupil k 131 zápasům v české lize a vstřelil z postu levého záložníka 25 branek. Se Spartou zažil také několik sezon v Evropské lize, včetně čtvrtfinále této soutěže proti CF Villarreal v roce 2016. Po něm v létě přestoupil do italského FC Bologna. Mezi doposud největší úspěchy patří stříbro z MS do 19let.

Pavel Kadeřábek

Odchovanec Sparty a vnuk klubové legendy Václava Vrány. I on je z generace hráčů 1992 a podobně jako u Jakuba Brabce, jeho první dospělou štací byla Viktoria Žižkov. Po půl roce na Žižkově se vrátil do Sparty, kde se pozvolna dostával na hřiště v dresu Sparty. V sezoně 2013/2014 se definitivně posunul z postu pravého záložníka do obrany, kde byl základním stavebním kamenem sestavy. Výrazně se podepsal na zisku Double. V létě 2015 přestoupil do bundesligového TSG Hoffenheim.

Patrik Schick

Technický útočník s instinktem střílet góly je odchovancem Sparty. První minuty v A-týmu si odbyl v mistrovské sezoně 2013/2014 a je také majitelem českého poháru z téže sezony. V následující sezoně si připisoval starty pouze v juniorce Sparty a tak byl poslán na roční hostování do Bohemians1905. Zde se stal hráčem základní sestavy a vstřelil 8 ligových branek. Společně s výkony v české reprezentaci do 21let si vysloužil přestup do italské Sampdorie Janov, kde jako střídající hráč dokázal dát 11 branek, které mu v létě 2017 vynesly přestup do velkoklubu AS Řím.

David Bičík

Odchovanec Sparty začal do A-týmu poprvé nahlížen v 18 letech. Debutoval v Derby, kde musel jako náhradník nastoupit do brány za vyloučeného Petra Koubu a vychytal čisté konto. Ve stejné sezoně pak ve finále poháru ČMFS nahradil vyloučeného Jaromíra Blažka a pomohl k zisku trofeje. Po několika hostováních natrvalo odešel do Slovanu Bratislava. Po dvou sezonách se vrátil do Čech, tentokrát do Slovanu Liberec, kde slavil mistrovský titul. Vyzkoušel si také dvě angažmá v Turecku. V roce 2014 se vrátil do Sparty.

Martin Frýdek ml.

Syn slavného záložníka Sparty, který je klubovým odchovancem z generace hráčů narozených v roce 1992. V 19 letech se stal hráčem sparťanského B-týmu, kde po sezoně byl poslán na hostování do slovenského FK Senica. V lednu 2013 byl součástí transferu, kdy společně s dalším odchovancem Sparty Davidem Pavelkou putoval do Liberce za Lukáše Váchu. Ve Slovanu se stal pevnou součástí základní jedenáctky a získal zde český pohár. V létě 2015 se do Sparty vrátil, dokázal se zde prosadit a zažil s ní čtvrtfinále Evropské ligy proti Villarrealu.