„Vyrůstal jsem na venkově u svých prarodičů. Neměli jsme zavedenou vodu. Museli jsme vždycky vykopat studnu a z ní čerpat pitnou vodu. Někdy ale studna vyschla a pak jsme museli pro vodu chodit dlouhé vzdálenosti k řece,“ vzpomíná Costa a poukazuje na to, že vždy záleželo na tom, jak velké sucho zrovna bylo. Ani dlouhé kilometry nachozené k řece totiž nemusely znamenat, že se vrátí domů s vodou.
„Stávalo se ale, že vyschla i řeka. Takže jsme přišli k vyschlé řece a tam jsme ještě museli vyvrtat díru v korytě a doufali, že tam nějaká voda bude. Když jsme měli štěstí a byla, museli jsme pak vodu odnosit daleko domů. Tak to prostě bylo,“ dodává obránce Sparty.
Pro fotbalisty má voda i další důležitý rozměr, hraje totiž významnou úlohu při rekonvalescenci zraněných hráčů. Právě ve vodě probíhá proces rehabilitace před návratem na trávník. „Vždycky máme lékařskou prohlídku, kdy doktor a fyzioterapeut řeknou, co může daný fotbalista dělat. Podle toho se hráčům stanoví plán. Při rekonvalescenci přicházejí na řadu právě různé činnosti v bazénu,“ říká kondiční trenér Sparty Václav Polák.
Momentálně se tato vodní rekonvalescence týká Filipa Panáka. V průběhu dne vám proto mimo jiné nabídneme rozhovor s Filipem Panákem, který se v bazénu na Strahově připravuje na svůj návrat.