Ligová fotbalová asociaceChance Liga
NovinkyMuži A

Slavné bitvy proti Španělům

Připomeňte si legendární zápasy Sparty proti týmům ze Španělska

Sdílet

Už od 18:45 se utkáme s Realem Betis ve druhém utkání základní skupiny Evropské ligy. Sparta svedla s týmy z Pyrenejského poloostrova celou řadu slavných bitev a připsala si skalpy Realu Madrid i FC Barcelony. Některé zápasy proti španělským klubům se nesmazatelně zapsaly do našich pamětí, přestože jsme z nich odešli poraženi. Pojďme si nyní ty nejslavnější duely připomenout!

Liga mistrů a PMEZ

V ročníku 1967/68 se Sparta v Poháru mistrů evropských zemí poprvé pod hlavičkou této soutěže utkala s Realem Madrid a šlo o hodně – o postup do semifinále. Sparta postupně přešla přes norský Skeid FK a belgický RSC Anderlecht. První utkání se hrálo 6. března 1968 v Madridu – na půdě tehdy šestinásobného vítěze nejprestižnější mezinárodní soutěže Evropy. Svěřenci trenéra Václava Ježka dlouho drželi bezbrankový výsledek. Jenže pak přišla pro nás zlá desetiminutovka v podání Amancia Amara. V 61. otevřel skóre, za minutu se trefil podruhé a v 68. minutě uzavřel hattrick. Nikdo další se netrefil a Sparta tak prohrála 0:3.
V odvetě v Praze tak sparťané o dva týdny později museli dohánět tříbrankové manko. To se jim ale dařilo výborně, když po brankách Andreje Kvašňáka a Pavla Dyby vedli 2:0. Jenže v 58. minutě se trefil Francisco Gento a při tehdejším pravidle o gólu na hřištích soupeřů by Sparta potřebovala vstřelit další tři branky. To se sice nepovedlo, i tak si ale sparťané připsali výhru nad Realem Madrid.
V sezoně 1985/86 Sparta na velkoklub z Pyrenejského poloostrova narazila hned v prvním kole. Tentokrát se utkala s FC Barcelonou. První duel se hrál 18. září 1985 na Letné. Sparta utkání rozehrála výborně a už v 7. minutě se prosadil Vlastimil Calta. Katalánci po přestávce ale dokázali dvojzápas otočit, když se dvakrát trefil Clos. Domácí prohra 1:2 sice nevěstila nic dobrého, tým trenéra Jána Zachara ale zbraně nesložil.
Odveta se hrála na legendárním stadionu Camp Nou a utkání sledovalo 90 000 fanoušků. Také tentokrát Sparta brzy udeřila, když dal v 9. minutě gól Stanislav Griga. Tentokrát nás mohlo pravidlo gólu na hřištích soupeřů mrzet dvojnásob, další gól totiž Sparta nevstřelila. I tak ale dokázala zvítězit v Barceloně na Camp Nou. Bohužel nám postup těsně unikl.
V sezoně 1991/92 se Sparta probojovala do skupinové fáze nultého ročníku Ligy mistrů. V ní se utkala s Barcelonou, Dynamem Kyjev a Benficou. Za výhru se tehdy ještě udělovaly dva body a postup do finále si zajistil jen vítěz skupiny. Na úvod hrála Sparta v Barceloně. Na Camp Nou to byla další velkolepá bitva. Skóre otevřel v 15. minutě Amor. O tři minuty později vyrovnal Petr Vrabec. Ve 33. minutě se prosadil Michael Laudrup a dvougólový náskok Kataláncům zajistil Bakero. Krátce poté se prosadil Václav Němeček. Sparta prohrála 2:3 a body tak zůstaly v Barceloně.
V dalších zápasech skupiny Sparta porazila doma 2:1 Dynamo Kyjev a dvakrát remizovala 1:1 s Benficou. Odveta s Barcelonou se na Letné hrála 1. dubna 1992. Tým pod vedením trenéra Dušana Uhrina staršího poslal do vedení v 66. minutě Horst Siegl. Sparta vedení udržela a porazila Barcelonu 1:0. V roce 2017 sami fanoušci Sparty rozhodli o tom, že bylo utkání vyhlášeno Zápasem století. V posledních duelech skupiny tehdy Sparta k postupu do finále potřebovala zvítěziv Kyjevě a aby Benfica vyhrála v Barceloně. Ani jedno se ale nestalo, do finále postoupila Barcelona, a nakonec získala svůj první triumf v Lize mistrů.
A do třetice Barcelona! Tuhle konfrontaci si právě rádi nepřipomínáme, byť i tady byl v domácím zápase skvělý výsledek blízko. Pojďme ale postupně. Sparta pod vedením Ivana Haška vyhrála základní skupinu Ligy mistrů. V tehdejším systému soutěže ji pak čekala skupina osmifinálová. V ní se utkala s Portem, Barcelonou a Herthou. Na úvod Sparta prohrála doma s Portem a následně jela do Barcelony. Ráz zápasu určila 38. minuta, kdy sudí Collina vyloučil Martina Haška. Katalánci následně využili výhody jednoho muže a na obrovské hrací ploše Camp Nou zásluhou Patricka Kluiverta a Luise Enriqueho vedli po poločase o dvě branky. Po hodině hry se trefil Pep Guardiola. Skóre pak ještě upravili svými druhými zásahy Patrick Kluivert a Luis Enrique. Sparta tak prohrála 0:5.
V dalších zápasech Sparta remizovala v Berlíně 1:1 a vyhrála 1:0 souboj v Praze. Po plichtě 2:2 si přivezla bod z Porta. Na závěr skupiny přijela 21. března 2000 na Letnou Barcelona. Ve hře byl stále postup. Sparta by musela porazit Barcelonu a Hertha doma zvítězit nad Portem. Sparta se ujala vedení zásluhou gólu Zdeňka Svobody v 18. minutě. Vyrovnáno bylo v 52. minutě po trefě Gabriho. Dvě minuty před koncem gólman Hesp fauloval ve vápně Lokvence a rozhodčí nařídil penaltu. Míč si vzal Pavel Hapal, jenže penaltu nedal! A bylo ještě hůř. Místo slavného vítězství Barcelona z protiútoku udeřila, a nakonec z toho byla porážka 1:2 po gólu Gabriho z 89. minuty. Snad jedinou útěchou nám tehdy mohlo být, že Porto vyhrálo v Berlíně a smolný závěr nás nepřipravil o postup do čtvrtfinále Ligy mistrů.
V sezoně 2001/02 se Spartě znovu povedlo postoupit ze základní skupiny do skupiny osmifinálové. V ní se utkala s Realem Madrid, FC Porto a Panathinaikosem. Hned na úvod přišel zápas, na který i po více než dvaceti letech tak rádi vzpomínáme. 21. listopadu 2001 přijel na Letnou Real Madrid. Favorita poslal do vedení ve 20. minutě Zinedine Zidane. O deset minut později vyrovnal Rastislav Michalík. Za dalších šest minut vrátil Realu vedení Morientes. Druhé vyrovnání zařídil v 72. minutě Libor Sionko. Jenže tentokrát udeřil Morientes ještě rychleji, už za dvě minuty. Potřetí už se týmu Jaroslava Hřebíka vyrovnat nepodařilo a byla z toho prohra 2:3. I tak si ale sparťané vysloužili za svůj výkon náležité uznání.
Následně Sparta ve skupině zvítězila 1:0 v Portu a dvakrát prohrála s Panathinaikosem. K udržení naděje na postup na postup do čtvrtfinále potřebovala Sparta v Madridu nejlépe zvítězit. Přetěžký úkol, ale dlouho nebyl nereálný. Jenže v 60. minutě se trefil Santiago Solari a o čtyři minuty zvýšil Guti.  Konečnou podobu výsledku pak dal Sávio. Sparta tak prohrála 0:3. Na závěr skupiny porazila podruhé Porto. Ze skupiny ale postoupil Panathinaikos s Realem. Španělský kolos pak celou soutěž vyhrál.

Evropská liga a Pohár UEFA

Nedávno jsme si tuhle konfrontaci připomínali v našem seriálu On this day. Od zápasu s Realem Madrid v prvním kole Poháru UEFA uplynulo 14. září přesně čtyřicet let. Sparta začala skvěle. Ve 27. minutě se prosadil Jozef Chovanec. Pět minut před poločasem vyrovnal Santillana. Vedení nám vrátil v 53. minutě Zdeněk Procházka. Po hodině hry srovnal Juanito. Sparta ale neřekla poslední slovo. V 78. minutě se prosadil Stanislav Griga a Sparta tak porazila Real Madrid 3:2. Trenér Václav Ježek tak Real už podruhé pokořil!
Tentokrát tak šla Sparta do odvety s výhodou. K postupu stačilo v Madridu neprohrát. Plán se začal bortit ve 23. minutě, když se trefil Isidro. A bylo ještě hůř! Červenou kartu totiž obdržel Miloš Beznoska. Čtvrt hodiny před koncem ale přišla slavná chvíle Tomáše Skuhravého. Čerstvě plnoletý mladík vyrovnal na 1:1. Sparta už na stadionu Santiaga Bernabeua výsledek udržela a postoupila do dalšího kola. Následně se pak dostala až do čtvrtfinále soutěže.
Před jedenácti lety jsme se v Evropské lize utkali s Athleticem Bilbao a byla to úspěšná konfrontace. Sparta sice na úvod skupiny prohrála v Lyonu, následně ale doma porazila právě Bilbao. Skóre otevřel ve 26. minutě Tomáš Zápotočný, pět minut před pauzou zvýšil Bekim Balaj a třetí branku dal v 56. minutě Josef Hušbauer. Pak se ještě v závěru trefil Óscar de Marcos. Spartu to ale mrzet nemuselo, protože zvítězila 3:1. V dalších utkáních svěřenci Vítězslava Lavičky dalších pět bodů po vítězství nad Kirjatem Šmona a remízami nad izraelským celkem a nad Lyonem. V závěrečném duelu bylo jasno o tom, že Sparta ze skupiny postoupí. Z Bilbaa si i tak přivezla bod za remízu 0:0. V následném play-off se Sparta utkala s Chelsea, po dvojzápase byli úspěšnější Angličané.
Sezona 2015/16 byla pro Spartu velká jízda. Dokázala se probojovat až do čtvrtfinále Evropské ligy. V něm se zdravotními problémy zmítaný tým Zdeňka Ščasného utkal s Villarrealem. První utkání rozehráli lépe Španělé, když se ve třetí minutě trefil Cédric Bakambu. Těsně před poločasem srovnal Jakub Brabec. Po hodině hry se znovu trefil Bakambu a Sparta si tak do Prahy vezla přijatelnou prohru 1:2.
V odvetě na Letné by tak 14. dubna 2016 Spartě stačila výhra 1:0, jenže plán se začal rychle bortit. Už v 5. minutě se opět prosadil Bakambu. Ve 43. minutě pak dal gól Samuel Castillejo a pak si dal ještě nešťastný vlastní gól Lafata. A po přestávce bylo ještě hůř, když se mezi střelce znovu zapsal Bakambu. I když byl postup daleko, Sparta zápas nevzdala. V 65. minutě se prosadil Bořek Dočkal a v 71. minutě skóroval Ladislav „Laco“ Krejčí. Před fantastickou domácí podporou už bohužel další branky sparťané nedali a po prohře 2:4 z Evropské ligy vypadli.

Veletržní pohár

Na závěr ještě jedno dvojutkání z méně známé evropské soutěže. V sezoně 1970/71 se Sparta v prvním kole Veletržního poháru utkala s Athleticem Bilbao. V prvním utkání na Letné zvítězila po branách Václava Migase a Františka Gögha 2:0. V odvetě za dva týdny se v 7. minutě prosadil František Chovanec, po pauze vyrovnal z penalty Uriarte, Sparta remizovala 1:1 a postoupila do dalšího kola.

Další novinky