Stravování je velmi důležitou oblastí v životě sportovce. Se správnými návyky je nejlepší začít už v mladém věku. To si v naší akademii dobře uvědomujeme, a proto v této problematice vzděláváme hráče a rodiče. Kromě toho mají hráči ACS připravené jídelníčky a rovněž stravovací režim na Strahově, na což dohlížejí nutriční specialistka Lucia Malá a referent stravování Marek Nezbeda, který nám celý tento proces přiblížil v rozhovoru.
Co je vaším úkolem v pozici referenta stravování?
Plánování, nákup a skladování potravin, jejich distribuce k hráčům, ale také komunikace s dodavateli a trenéry v rámci celé akademie.
Co všechno práce obnáší?
Náplň je velice obsáhlá. Začíná to vždy o týden dříve, kdy na základě připravených mikrocyklů jednotlivých kategorií musím připravit plán stravování. Jedná se zejména o tréninky dopolední a odpolední fáze, ale i kondiční, silové či předzápasové tréninkové jednotky. To platí také pro přátelské a mistrovské zápasy nebo různé turnaje.
Dále zajištuji distribuci produktů hráčům na partnerské škole Anglicko-německé obchodní akademii. Stravování hráčů na ZŠ Marjánka má v režii základní škola. Následně naše nutriční specialistka Lucia Malá připraví týdenní plán stravování, kde se zohledňují jednotliví hráči na základě jejich vytížení či intolerance na jednotlivé potraviny, zejména na lepek, laktózu nebo další produkty. Vše se samozřejmě ještě konzultuje s šéftrenéry jednotlivých fází a hlavními trenéry. Některé akce jsou logisticky složitější. Další fází je objednání produktů u dodavatelů, přerozdělení potravin dle jednotlivých kategorií do boxů či chladících lednic, kde si je trenéři sami vyzvednou a distribuují hráčům před nebo po tréninku.
Jak je nastaveno samotné stravování pro hráče ACS?
Stravování je nastaveno tak, aby příjem hráče podpořil růst, správný vývoj a osvalení. Ke každé kategorii se přistupuje zvlášť s ohledem na požadavky ontogeneze. Jíst by měl hráč dle doporučení každé 3 hodiny. Jídlo by mělo obsahovat všechny makro i mikronutrienty potřebné pro správný vývoj. V rámci naší akademie proběhlo několik edukací s hráči i rodiči na téma strava a spánek v životě fotbalisty, výživa dětí přípravkových kategorií a další.
Celý systém je nastavený od kategorie U7 do U11, kde jde o ovocnou podporu na tréninky. Od U12 do U19 probíhá stravování našich kluků již v plném režimu za finanční spoluúčasti rodičů. Profi úsek U19 má nastavený denní režim stravy, kdy nám jednotliví hráči posílají každý týden jídelníček a vše je s paní Malou konzultováno a vyhodnoceno. Ona jim pak následně posílá zpětné informace.
Kdo to takto nastavil?
Za nastavení celého systému stravování akademie stojí její manažer Oldřich Šmerda, ředitel Vítězslav Lavička a nutriční specialistka Lucia Malá. Jednotlivé úkoly pak plní organizační pracovníci dle odborného vzdělání a zařazení.
Odkud bereme potraviny? Jak často je dovážíme?
Snažíme se využívat co nejvyšší možnou kvalitu potravin a z toho důvodu pracujeme s více dodavateli. Samozřejmě při výběru proběhlo několik fází, než jsme se dostali k těm správným dodavatelům. Docházelo k průzkumu trhu, osobní návštěvě a konzultaci s dodavateli, nastavení cen a slev nebo způsobu logistiky. Všechny produkty objednáváme čerstvé ze dne na den.
Je stravování mládeže nějak kontrolováno? Pokud ano, jak?
Kontrolní mechanismus probíhá týmově ve spolupráci s trenéry. Předpokládáme výchovný proces hráče a budování návyků, kde cílem je hráč, který odpovídá sám za sebe a který ví, co, kdy a proč má sníst. Samozřejmě v rámci akademie probíhá testování hráčů na přístroji InBody či na FTVS.
Zmínil jste, že jistá forma kooperace ohledně stravování probíhá s partnerskou školou ZŠ Marjánka. Popište nám ji detailněji.
Hráči ACS dostávají svačiny o velké přestávce, kde je pod dohledem trenérů v jídelně konzumují. Obědy jsou v režii samotných žáků a nejsou pod kontrolou akademie. Dále jsem již zmiňoval distribuci dopoledních svačin na partnerskou střední školu ANOA.
Jak do celého procesu zasahuje nutriční specialistka Lucia Malá?
Nutriční specialistka Lucia Malá je odpovědná za skladbu a proces nastavení tak, aby byl budován správný návyk u hráče a zároveň aby byl určen správný obsah toho, co se distribuuje. Složení svačin se vždy skládá ze tří až čtyř produktů: obložené pečivo, 1–2krát mléčný produkt a ovoce. Vše směrem k energetické bilanci, makro i mikronutrientům, sledujeme u všech kategorií v naší akademii.
Co je cílem celého procesu?
Správně osvalený, nezraněný hráč, který ví, co má jíst a proč to dělá. Rozumí tomu, jak jeho tělo pracuje, jak dokáže podpořit svůj výkon, rychleji regenerovat nebo podpořit rekonvalescenci u zranění tak, aby byl dřív na hřišti. Hráč, který tomu rozumí, si za to dokáže i sám zodpovídat.