Ligová fotbalová asociaceChance Liga
RozhovoryWU-15WU-14

Rozhovor s trenéry WU14 a WU15

Lukáš Smrčka a Karel Truksa seznamují hráčky s velkým hřištěm

Sdílet

Hráčky po přechodu z WU13 poprvé čeká hra na velkém hřišti. Nejen o tom, ale i o dalších aspektech vývoje hráček v rámci WU14 a WU15 jsme mluvili s trenéry Lukášem Smrčkou a Karlem Truksou.
Když si přečtu název PERFORMANCE, pochopil bych, že v této kategorii vám jde o výkonnost hráček a výsledky celého týmu? Chápu to správně?
Karel Truksa: „Ve své podstatě ano, začínáme se zaměřovat na týmový výkon a na výkony jednotlivců. Zároveň rozvíjíme hráčku tak, aby pochopila, že není nad týmem a musí se mu umět podřídit. Každá z holek, která to pochopí, pomáhá celému týmu růst.“
Lukáš Smrčka: „Souhlasím s Karlem, jednotlivé hráčky rozvíjíme, ale chceme, aby pro ně byl týmový výkon nad tím individuálním.“
Co vše hráčka získá během jedné sezony ve WU14 před svým posunem do WU15? Je to spíše zvykání si na velký fotbal?
Lukáš Smrčka: „Pro hráčky, které přejdou do WU14, se jedná o první rok na velkém hřišti. Naučí se poziční hru, jak spolupracovat s hráčkami nebo základní rozestavení, ve kterém pokračují i po přechodu do WU15.“
Hráčky po WU15 míří do kategorie WU17, jak rozdílné jsou tyto dvě kategorie?
Karel Truksa: „Kategorie jsou velmi rozdílné a to nejen po fotbalové stránce, na to musíme myslet. Dívky nastupují na střední školy a často i na internát, kde jsou poprvé v životě bez rodičů. Sparta vytváří hráčkám takové podmínky, aby se i přesto mohly dále rozvíjet. Vnímáme, že je to pro ně velký životní krok. Z fotbalového hlediska se v kategorii WU17 dbá více na rychlost a sílu."
Jak blízko k sobě mají tréninkové procesy WU14 a WU15? Jak často se potkáváte s trenéry druhé kategorie?
Karel Truksa: „Holky spolu trénují na jednom hřišti, jen jsou rozděleny do dvou skupin, takže k sobě mají hodně blízko. Tréninky máme stejné, liší se jen v náročnosti.“
Lukáš Smrčka: „Jak už jste slyšeli, potkáváme se díky společným tréninkům. Často komunikujeme o přesunech hráček při cvičeních. Holky se mezi sebou různě míchají.“
Kolik tréninkových jednotek týdně máte? Jsou nějak speciálně zaměřené, nebo se vždy sestavuje podle toho, co tým zrovna potřebuje?
Lukáš Smrčka: „Obě kategorie se scházejí třikrát týdně. Jeden den je zaměřený na build up neboli výstavbu hry. Další den je přechodová fáze a během posledního dne trénujeme finální fázi, zakončení. Samozřejmě někdy musíme upravit plán podle rozpisu zápasů. Když se hraje během týdne i o víkendu, nemůžeme holky úplně vyšťavit. Na druhou stranu, pokud potřebujeme na něčem zapracovat, do plánu to zařadíme.“

Karel Truksa: „Doplnil bych, že sezonu jsme začali v areálu na Proseku, nyní už trénujeme na umělé trávě v Satalicích. Obecně platí, že v tréninkovém procesu se držíme principů akademie, ale jak dobře vypíchl Lukáš, může se stát, že potřebujeme na něčem zapracovat a trénink upravíme.“
Předpokládám, že se u vaší kategorie pokládají základy taktiky na velkém hřišti. Co vše hráčky v tomto směru učíte?
Lukáš Smrčka: „První věc, kterou se hráčka musí v kategorii WU14 naučit, je vnímání prostoru. Jelikož z WU13 přecházejí z malého hřiště na velké, tak je pro ně složité odhadnout vzdálenosti. Hráčky poprvé poznávají velký fotbal a já naopak poprvé poznávám je. Na velkém hřišti se totiž teprve ukáže, jaká pozice je pro každou hráčku vhodná.“
Určit pozici pro hráčku musí být těžké. Na základě čeho ji určujete?
Lukáš Smrčka:
„Na tréninku zkusíme hráčkám přidělit pozice po konzultaci s trenéry. Následně pozorujeme, jestli se na danou pozici opravdu hodí. Testem jsou potom zápasy. Tam skutečně odhalíme, jak si hráčka vede a případně její post změníme.“
Jak velkou roli už hraje ve vaší hře taktika? Co vše musí hráčka kategorie WU15 chápat, aby mohla dobře fungovat na velkém hřišti?
Karel Truksa: „V této kategorii už taktika funguje. Hráčky znají a chápají základní principy hry, rozestavení a dodržování vzdáleností. Základem všeho je orientace v prostoru, předvídání a také udržování pozornosti po celou dobu utkání i tréninku.“
Jaké jsou klíčové parametry, které během zápasů sledujete?
Karel Truksa: „Je toho samozřejmě více. Máme to rozdělené na tým a jednotlivce. U týmu sledujeme, jak plní pokyny, dodržuje vzdálenosti a reaguje na vývoj hry jako celek. U hráček hodnotíme odvahu, řešení situací a mentalitu na hřišti.“
Lukáš Smrčka: „Je důležité, aby hráčky plnily výstavbu hry, přechodovou i finální fázi, tak jak se to učí v tréninku. Také pozorujeme komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými posty.“

Jak se může hráčka dostat do týmu WU14 nebo WU15 Sparty?

Lukáš Smrčka: „Nejjednodušší cesta je přes nižší kategorii. Samozřejmě ale máme také skauty, kteří sledují ostatní týmy. Občas se stane, že se hráčka a dostane prostor na některém z tréninků.“

Karel Truksa: „Lukáš zmínil možnost dostat prostor na tréninku, ale v tomto věku už ale není jednoduché se k nám dostat. Hráčky WU14 i WU15 mají svou kvalitu.“

Další novinky