Akademie

Klubová akademie

Od 1. 9. 2017 získal fotbalový klub AC Sparta Praha statut Klubové fotbalové akademie (KFA) podporovanou FAČR. Tento systém sportovní přípravy mládeže úzce navazuje na předchozí činnost přípravek (5-11 let), SpSM (12-15 let) a SCM (16-19 let).

Profi fáze
Performance fáze
Development fáze

Vybraní odchovanci

Tomáš Rosický

Nejslavnější odchovanec Sparty, který prošel všemi mládežnickými výběry klubu. V 18 letech poprvé nakoukl do A-týmu, odkud po 2 sezonách následoval jeho přestup do německé Borussie Dortmund, ve které strávil 5 let. V roce 2006 se uskutečnil další posun v jeho kariéře, kdy zvolil cestu do anglické Premier League, kde v dresu Arsenalu Londýn strávil 10 let. V létě 2016 se vrátil do Sparty, kde v prosinci 2017 ukončil svou profesionální kariéru. Za českou reprezentaci odehrál 105 utkání.

Tomáš Hübschman

Fotbalista, který začal s fotbalem ve Spartě v 5 letech. Prošel všemi mládežnickými výběry a v 17 podepsal svou první profesionální smlouvu. Po roce hostování v Jablonci se do Sparty vrátil už se zkušenostmi v dospělém fotbale. Strávil zde dvě sezony, ve kterých získal český titul, pohár a zahrál si se Spartou také zápasy Ligu mistrů. Následoval přestup do ukrajinského velkoklubu Šachťaru Doněck, zde strávil 10 let a získal 8 ligových titulů, 4x ukrajinský pohár a také zisk poháru UEFA v roce 2009.

Ladislav Krejčí

Fotbalista z vyhlášeného ročníku 1992 strahovské akademie. Do A-týmu Sparty poprvé nakoukl v 17 letech a celkem doposud nastoupil k více než 130 zápasům a dal přes 25 gólů. Se Spartou zažil také několik sezon v Evropské lize, včetně čtvrtfinále této soutěže proti CF Villarreal v roce 2016. Po něm v létě přestoupil do italského FC Bologna. Mezi doposud největší úspěchy patří stříbro z MS do 19let. V roce 2020 se z Itálie vrátil do Sparty.

Pavel Kadeřábek

Odchovanec Sparty a vnuk klubové legendy Václava Vrány. I on je z generace hráčů 1992 a podobně jako u Jakuba Brabce, jeho první dospělou štací byla Viktoria Žižkov. Po půl roce na Žižkově se vrátil do Sparty, kde se pozvolna dostával na hřiště v dresu Sparty. V sezoně 2013/2014 se definitivně posunul z postu pravého záložníka do obrany, kde byl základním stavebním kamenem sestavy. Výrazně se podepsal na zisku Double. V létě 2015 přestoupil do bundesligového TSG Hoffenheim.

Patrik Schick

Technický útočník s instinktem střílet góly je odchovancem Sparty. První minuty v A-týmu si odbyl v mistrovské sezoně 2013/2014 a je také majitelem českého poháru z téže sezony. V následující sezoně si připisoval starty pouze v juniorce Sparty a tak byl poslán na roční hostování do Bohemians1905. Zde se stal hráčem základní sestavy a vstřelil 8 ligových branek. Společně s výkony v české reprezentaci do 21let si vysloužil přestup do italské Sampdorie Janov, kde jako střídající hráč dokázal dát 11 branek, které mu v létě 2017 vynesly přestup do velkoklubu AS Řím. Z AS následovalo hostování v Red Bull Lipsko a v roce 2020 přestup do Bayeru Leverkusen.

David Bičík

Odchovanec Sparty začal do A-týmu poprvé nahlížet v 18 letech. Debutoval v Derby, kde musel jako náhradník nastoupit do brány za vyloučeného Petra Koubu a vychytal čisté konto. Ve stejné sezoně pak ve finále poháru ČMFS nahradil vyloučeného Jaromíra Blažka a pomohl k zisku trofeje. Po několika hostováních natrvalo odešel do Slovanu Bratislava. Po dvou sezonách se vrátil do Čech, tentokrát do Slovanu Liberec, kde slavil mistrovský titul. Vyzkoušel si také dvě angažmá v Turecku. V roce 2014 se vrátil do Sparty.

Martin Frýdek ml.

Syn slavného záložníka Sparty, který je klubovým odchovancem z generace hráčů narozených v roce 1992. V 19 letech se stal hráčem sparťanského B-týmu, kde po sezoně byl poslán na hostování do slovenského FK Senica. V lednu 2013 byl součástí transferu, kdy společně s dalším odchovancem Sparty Davidem Pavelkou putoval do Liberce za Lukáše Váchu. Ve Slovanu se stal pevnou součástí základní jedenáctky a získal zde český pohár. V létě 2015 se do Sparty vrátil, dokázal se zde prosadit a zažil s ní čtvrtfinále Evropské ligy proti Villarrealu. Po sezoně 2019/2020 odešel do švýcarského Lucernu.

Adam Hložek