Výhra při Lafiho rozlučce

V důležitém zápase v boji o třetí místo v tabulce porazila Sparta v předposledním, 29. kole Het ligy Olomouc 1:0. Domácí měli celý zápas víc ze hry, o našem vítězství rozhodl krátce po přestávce Josef Šural. Náš tým tak má aktuálně šňůru tří vítězných utkání v řadě.
V základní sestavě chyběl zraněný Václav Kadlec, kterého nahradil Tal Ben Chaim. Při rozcvičce se navíc ukázalo, že nastoupit nemůže ani Semih Kaya, místo kterého šel do hry Martin Frýdek. Ještě než zápas začal, proběhlo na ploše slavnostní poděkování končícímu kapitánovi Davidu Lafatovi, který ve sparťanském dresu nastřílel 112 branek.
Sparta začala lépe a už ve třetí minutě pohrozila. Agilní Stanciu vybojoval míč, podél brankové čáry prošel do vápna a popostrčil balón k Šuralovi. Jenže ten už byl příliš blízko brankáři Buchotvi na to, aby mohl skórovat.
I Olomouc v úvodu ukázala, že to s ní nebude snadné. Řezníček nacentroval a Zahradníček sám před Nitou zakončil z první. Sparťanský gólman ale skvělým zákrokem uhájil své čisté konto.
Začátek zápasu nenechal diváka ani na chvíli vydechnout. Ještě v první desetiminutovce pálil zpoza vápna technicky Stanciu, branku těsně minul.
Další možnost na změnu skóre přišla ve třiaadvacáté minutě, kdy Stanciu rozehrál z úhlu přímý kop. Centr ve vápně našel hlavu Šurala, ta ale míč přesměrovala jen do náruče Buchty.
Šest minut před přestávkou hostující kapitán Michal Vepřek zezadu fauloval Šurala a dostal žlutou kartu. Protože v té době na svém kontě už jednu měl, viděl vzápětí červenou a Olomouc šla do deseti.
Ještě do přestávky se do další šance dostal Josef Šural. Po spolupráci Plavšiće s Frýdkem zakončoval zblízka v pádu, ani tentokrát míč do sítě neprotlačil.
To, že první poločas patřil Spartě, stvrdil v posledních vteřinách další šancí Plavšić. Míč načechral na hlavu Šurala, jenže tomu to do branky ne a ne spadnout. Mířil těsně nad. Po půli to tak bylo 0:0.
Hned na úvod druhé půle ale Šural své střelecké trápení v tomto zápase protrhl. Ben Chaim potáhl míč po levé straně, pak míč přesně naservíroval na malé vápno a tam už si Šural věděl rady. Po minutě druhého poločasu jsme šli do vedení.
Pak se naše hra jako tradičně trochu zpomalila a Sigma si vytvářela šance. Jednu měl třeba Zahradníček, osamocený ve vápně si zpracoval míč, ale vystřelil vedle.
Po hodině hry přišla velká chvíle. Za ohromujícího potlesku tribun nastoupil do svého posledního domácího zápasu v kariéře David Lafata.
A velmi rychle si mohl připsat další střelecký zásah. Kanga vypálil z velké dálky do tyče a míč se od ní odrazil přímo ke kanonýrovi s číslem jednadvacet. Ten dokázal pohotově vystřelit, ale branku netrefil.
Z Davida Lafaty vyloženě sálala chuť dát gól. O chvíli později hlavičkoval po rohovém kopu, jenže s jeho pokusem si Buchta poradil a míč vyrazil.
V 78. minutě zahrál Radakovič s Buchtou malou domů a Sparta kopala ve vápně nepřímý kop. Jenže se situací hráči nenaložili dobře a neprostřelili bránící houštinu hostů.
V nastavení pak šel sám na branku Šural, který ovšem o dva metry minul. Sparta tak proti Olomouci oslavila cenné vítězství 1:0.
AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 1:0
Branky: 47. Šural. ŽK: Plavšić, Štetina – Vepřek, Jemelka. ČK: 38. Vepřek. Rozhodčí: Radek Příhoda - Jan Paták, Jaroslav Kubr. Diváci: 14297
Sparta: Nita - Zahustel, Costa, Štetina, Frýdek- Stanciu (60. Lafata), Kulhánek, Kanga, Plavšić (86. Sáček) - Ben Chaim (64. Vatajelu), Šural
Olomouc: Buchta - Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (62. Manzia), Houska, Plšek (74. Moulis), Kalvach, Falta - Řezníček (45. Texl)