Radka začínala s fotbalem v osmi letech v Radkovicích, což je malá obec s třemi sty obyvateli na Vysočině. "Je to vesnice, z které pocházejí moji rodiče. Tým tehdy trénoval můj táta, takže jsem fotbal zkusila a začal mě bavit. První sezónu jsme s přípravkou vyhráli okres a postoupili do kraje," popisuje své začátky.
Brzy následoval přestup do Sokola Hrotovice, týmu z blízkého města. "V Radkovicích se to rozuteklo, tak jsem přestoupila. V Hrotovicích jsme bydleli a chodila jsem tam do školy, hraní fotbalu jsem měla zároveň jako školní kroužek.“
Celá rodina se následně přestěhovala do středočeské Čáslavi, kde Radka začala hrát za místní FK. Byl to již třetí chlapecký tým, ve kterém působila jako dívka. "V Čáslavi mě přijali dobře, mí spoluhráči byli často také spolužáci ze školy, takže jsme se znali. Celkově se však není jednoduché prosadit, kluci jsou hodně techničtí a hlavně rychlejší,“ vysvětluje šestnáctiletá fotbalistka.
Přesun do Sparty
"Můj děda je velký fanoušek Sparty. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré to ve Spartě zkusit. Přijeli jsme na první trénink, byl tam pan trenér Přílepek (otec Simony Přílepkové, útočnice ACS WU18 - poznámka redakce). Tehdy ještě fungovaly střídavé starty, takže od starší přípravky do mladších žákyň jsem byla ve Spartě na střídavý start,“ popisuje Radka další část své kariéry.
Sezónu 2019/20 odehrála za starší žáky Čáslavi. Před novou sezónou 2020/21 pak stála před volbou, zda jít do ženského týmu Čáslavi - dlouholetého účastníka druhé ligy žen, nebo to zkusit v družstvu dorostenek Sparty. "Čáslav si zrovna vyměnila místo ve druhé lize se Spartou B a hraje jen třetí ligu, takže jsem se rozhodla pro dorostenky. Myslím si totiž, že jde o kvalitnější soutěž než jakou je třetí liga žen."

V dorostenkách Sparty oporou
V sezóně 2020/21 byla zatím Radka Hlouchová ve všech šesti podzimních kolech v základní sestavě. Hraje post krajní záložnice či křídelní útočnice – nastoupit zvládne na levé i pravé straně hřiště. Patří k nejběhavějším hráčkám v kádru Sparty. A také k nejproduktivnějším, například v posledním kole proti Pardubicím při remíze 4:4 jeden gól sama vstřelila a na dva nahrála. Bydlí v Čáslavi, odkud do Prahy dojíždí. „Štreka“ je to přes 100 kilometrů, vlakem cesta zabere hodinu a tři čtvrtě.
V hledáčku mají Radku i reprezentační trenéři. Aktuálně patří do národního týmu do 17 let, který vede trenér Jaroslav Hynek. „Myslím si, že sen každého fotbalisty je dostat se do nároďáku a reprezentovat svoji zemi v tom, co ho baví,“ říká mladá sparťanka. Z českých fotbalistů má ráda Adama Hložka s Bořkem Dočkalem, z těch zahraničních Lionela Messiho.
Kromě fotbalistky také atletkou
Kromě fotbalu se studentka kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena věnuje také atletice, v ní závodí za AC Čáslav. Nejraději má krátké sprinty na 100 a 200 metrů. „Ze začátku byla atletika hlavně kvalitní průprava k fotbalu, abych vypilovala rychlost a kondici. Poté mě to však chytlo. Trénuji v Čáslavi pod paní Janou Červenkovou a Ludmilou Formanovou (bývalá půlkařka, zlatá na MS v atletice 1999 – pozn. red.). Atletiku mám třikrát týdně, fotbalové tréninky na Spartě pak dvakrát v týdnu plus zápas a k tomu ještě jednou týdně trénuji u kluků,“ vypočítává Radka své sportovní aktivity.

V průběhu sezóny jsme již vydali články i o dalších sparťanských dorostenkách: Lucii Skrčené;, Natálii Šťastné;, Tereze Kubíčkové; a Alžbětě Němcové;.
Zdroj fotografií: mladisportovci.cz, Ladislav Pilař