Ligová fotbalová asociaceChance Liga
Rozhovory

Fanouškům Sparty patří velký dík!

Rozhovor s manažerkou komunitních projektů Sparty Irenou Smetanovou

Sdílet

Sparta. To už zdaleka není jen fotbal. Klub se angažuje také na poli společenské odpovědnosti, a právě dnes odpoledne spouští na Letné očkovací centrum. S manažerkou komunitních projektů Sparty Irenou Smetanovou jsme si povídali o CSR aktivitách klubů nebo Nadačním fondu ACS. Rozhovor najdete také ve vydání magazínu Sparta do toho!, které dostane každý, kdo se přijde nechat na stadion naočkovat.
Když se řekne CSR, co si pod tím mají představit lidé, kteří se s tímto pojmem setkávají úplně poprvé?
Zkratka CSR pochází z anglického výrazu corporate social responsibility. V překladu tedy společenská odpovědnost firem. V krátkosti lze říct, že jde o dobrovolný závazek organizace na poli dobročinných aktivit s cílem zlepšit okolí v oblasti životního nebo sociálního prostředí.
Jak důležitá oblast to pro Spartu je?
CSR projekty jsou pro Spartu naprosto klíčové. Je to jeden z dlouhodobých pilířů klubu.
Co všechno máš v rámci své pracovní agendy na starosti?
Moje práce úzce souvisí s Nadačním fondem AC Sparta Praha. Ten se už od roku 2013 stará o bývalé hráče klubu, kteří se ocitli v hmotné nebo sociální nouzi. Dále komunikuji s hendikepovanými fanoušky. Dlouhodobou snahou Sparty je, aby jich na domácích zápasech bylo co nejvíc. Také zajišťuji fungování programu DofE nebo se starám o Sparťanskou fotbalovou školičku. Do mé pracovní náplně spadají ještě projekty, které souvisejí se sparťanskou akademií. Snad jsem na nic zásadního nezapomněla (usměje se).
Jaká je CSR strategie Sparty?
CSR strategie ACS má tři hlavní pilíře, a to sport a zdravý životní styl, edukaci, diverzitu a inkluzi. Na sport a zdravý životní styl odkazuje zejména Sparťanská fotbalová školička. Naším cílem je v dětech vypěstovat vztah ke sportu. Před pandemií jsme ve spolupráci se Senior Fitnes organizovali walking football neboli fotbal v chůzi. Co se týče edukace, jsme si vědomi, že sportovní kariéra našich hráčů nebude trvat věčně. Záleží nám na tom, aby se rozvíjeli i v dalších oblastech než jen ve fotbale. Z toho důvodu jsme se rozhodli spolupracovat s programem DofE. Před pandemií jsme organizovali besedy s našimi hráči, abychom studentům ukázali, že o člověku nerozhoduje barva jeho pleti či náboženské vyznání. Třetí pilíř je diverzita a inkluze. Snažíme se naše domácí utkání, ale i akce udělat co nejdostupnější pro hendikepované fanoušky. Cílem na letošní rok je najít řešení, jak držitelům průkazu ZTP či ZTP/P umožnit komfortní on-line nákup vstupenek, a samozřejmě dále pracovat na zlepšování současných služeb. Klub se jasně vymezuje proti xenofobii a rasismu. Věřím, že se nám postupně podaří vymýtit rasismus z ochozů. Na poslední mezinárodní konferenci, kterou jsem absolvovala, se v této oblasti hojně diskutovalo o počtu žen pracujících ve fotbalových klubech, jestli by neměly být stanoveny kvóty a podobně. Když jsem začala v duchu počítat, kolik žen v klubu pracuje, byla jsem na Spartu hrdá.
Jak moc tvoji práci ovlivnil covid?
Když se vrátíme na začátek pandemie na jaře 2020, tak to byl opravdu velký pracovní maraton. Sparta nemohla hrát domácí zápasy a o to víc se snažila věnovat čas a energii pomoci nejohroženějším skupinám obyvatel nebo lidem v první linii. Postupem času se moje práce ustálila. Nyní je pro mě asi největším problémem to, že se nemůžu kvůli epidemické situaci tolik potkávat s lidmi. Spousta věcí se mnohem jednodušeji řeší osobně než e-mailem nebo po telefonu.
Sparta reaguje na nenadálé události organizací dražeb. Díky tomu se daří rychle vybrat i velké částky na pomoc zasaženým lidem. Jak velkou roli podle tebe hraje síla značky Sparta?
Určitě velkou. Sama jsem se několikrát zamýšlela nad tím, jestli by aukce podobného typu byly takto úspěšné pod jinou značkou. Myslím si, že máme také dobrý tým, který umí aukce správně odkomunikovat. Neustále se chceme zlepšovat a posouvat. Snažíme se našim fanouškům nabízet to nejlepší. Právě naše fanoušky bych chtěla vyzdvihnout ze všech nejvíc. Troufnu si říct, že se sžili s vědomím, že Sparta je klub, kterému není lhostejné dění mimo fotbalové trávníky, a jsou za to rádi. Patří jim velký dík.
Už jsi zmínila Nadační fond ACS, můžeš ho krátce představit?
Nadační fond vznikl v roce 2013 ke 120. výročí založení klubu s posláním pomáhat bývalým hráčům, kteří se ocitli ve zdravotní či sociální nouzi. Od pomoci zabezpečit kvalitní zdravotní péči po příspěvky na zdravotní pomůcky, léky či operace. Přeci jen v době, kdy tito hráči hráli, měli jiné podmínky. Jak finanční, tak co se péče a regenerace týče, než mají hráči dnes.
Máš představu, kolika bývalým hráčům Sparty za téměř deset let nadační fond pomohl?
Přesné číslo z hlavy nevím, ale je to zhruba padesát bývalých hráčů.
V uplynulém roce došlo k rozšíření působnosti nadačního fondu. O co všechno se tedy nyní stará?
Hlavním pilířem stále zůstává péče o naše bývalé hráče. Dále pak chceme pomáhat našim fanouškům nebo bývalým i současným zaměstnancům, kteří se ocitnou v tíživé situaci. Posledním a neméně důležitým pilířem je pak pro nás podpora jednotlivců, kteří se zapojují do našich projektů. Příkladem může být Sparťanská fotbalová školička. Jsme připraveni finančně pomoci rodinám, které by chtěly svoje děti do SFŠ přihlásit, ale z nějakého důvodu si to nemohou dovolit.
Jak si představuješ další budoucnost nadačního fondu?
Věřím, že nejen nadační fond čeká zářivá budoucnost. Doufám, že se nám bude nadále dařit generovat finanční prostředky, a budeme tak moci pomáhat ještě víc než dosud.

Sdílet

    Další novinky