Derby sedmnáctek je naše

Slavii jsme porazili 1:0

Sedmnáctka nastoupila do derby jako lídr ligové tabulky. Slavii patřila před tímto soubojem druhá příčka s odstupem čtyř bodů. Klání prvních dvou celků nezůstalo za očekáváním a byli jsme svědky kvalitního fotbalu. V prvním poločase jsme sice gól neviděli, ale po změně stran se na naši radost prosadil Kotrba. Velkou zásluhu na tomto gólu měl Penxa, který svému spoluhráči přihrával před odkrytou bránu. Ve zbývajícím průběhu utkání jsme větší příležitosti ke skórování neviděli. Sparťani si tak připsali na své konto důležité tři body a svému soupeři v tabulce odskočili na sedm bodů, díky čemuž je jasné, že přezimujeme na prvním místě.
Žádný z týmů nechtěl udělat chybu v úvodu duelu, čemuž odpovídala hra mezi pokutovými územími. Na hřišti se tvrdě bojovalo na obou stranách a nikdo nikomu nic nedaroval zadarmo. V první polovině jsme viděli vyrovnaný průběh, ve kterém měli sparťané dvě slibné příležitosti ke skórování. Penxa se prezentoval velmi dobrou střelou z přímého kopu zpoza šestnáctky. Jeho pokus sice šel pod břevno, ale brankář hostů se vyznamenal skvělým zákrokem. Další příležitost měl Kotrba, který zakončil rychlý protiútok do břevna. Na opačné straně nám Slavia zavařila po rohovém kopu, kde nás třemi zákroky po sobě podržel gólman Rodriguez.
Po změně stran to byl náš soupeř, který se dostal do brankové příležitosti jako první. Nebezpečný centr z pravé strany našel útočníka v pokutovém území, ale ten z voleje z hranice malého vápna přestřelil. V 65. minutě se Slavia dožadovala pokutového kopu po nedovoleném zákroku, rozhodčí však do píšťalky nefoukl. Sparťani po této situaci rychle rozehráli, předvedli bleskový protiútok a během pár vteřin se dostali do pokutového území. Penxa perfektně připravil míč pro Kotrbu, který už neměl problém se zakončením do odkryté brány. Výraznější příležitost si v dalším průběhu nevyprodukoval ani jeden z týmů a skóre se tak už nezměnilo. Sparta v derby zvítězila 1:0!
Trenér Jakub Hovorka hodnotí duel: „Dnešní utkání bylo velmi soubojové. Myslím si, že nás Slavia v některých pasážích prohrávala kombinační hrou a nám se tolik nedařilo držet míč. V jistých okamžicích jsme prohrávali osobní souboje, kvůli čemuž jsme se dostávali pod tlak, ale podržel nás skvěle chytající brankář. Dnes jsme ten zápas prostě uválčili.“
Co jste řekli klukům v kabině po první půlce?
„Říkal jsem jim, že moc nehrajeme svou hru. Snažil jsem se je uklidnit, radil jim, aby drželi míč více na kopačkách a byli kvalitnější s jeho prací, protože nám v prvním dějství chyběla mezihra.“
Jste spokojen s tím, jak hráči plnili pokyny z přestávky?
„Prvních 25 minut druhé půlky byl vidět rozdíl oproti 1. poločasu. Balon jsme drželi víc a myslím si, že jsme předvedli několik pěkných kombinací směrem dopředu. Z jedné z nich přitom padl i jediný gól utkání. Potom nás soupeř trochu zatlačil a měl náznaky šancí. My jsme se snažili chodit do protiútoků a přidat další branku. Jsem rád, že jsme tento duel úspěšně zvládli.“
AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 1:0 (0:0)
Góly: 65. Kotrba.
ŽK: Liška, Krpálek – Naskos, Holub, Jovanoski, Boledovič, Zamazal.
Sparta: Rodriguez Cuesta – Princ, Šetka, Sedláček, Moudrý, Liška (70. Krpálek), Penxa, Kotrba, Piralić, Diviš (88. Poturnay), Fritz (60. Demmer).