Výhra nad Stuttgartem

Sparťané v prvním přípravném utkání ve Španělsku zvítězili 2:0

První přípravné utkání na tréninkovém kempu ve španělské Marbelle odehráli sparťané proti tradičnímu bundesligovému klubu. Svěřenci Briana Priskeho po čtvrt hodině hry díky povedené standardní situaci vedli, skóre pak hned zkraje druhého poločasu akrobatickým zakončením ještě navýšil Lukáš Haraslín, a rozhodl tak o konečném výsledku 2:0.
V prvním zápase roku 2023, který byl zpestřením čtvrtého tréninkového dne na soustředění ve španělské Marbelle, vyzvali sparťané tradiční německý klub, hrající první Bundesligu, VfB Stuttgart.  Svoji premiéru si v první půli v rudém dresu odbyl srbský obránce Dimitrije Kamenović, který do Sparty přišel na hostování z italského Lazia, a rovnou navlékl i kapitánskou pásku. Zahajovací jedenáctka vypadala následovně: Kovář – Vitík, Panák, Kamenović – Mejdr, Daněk, Pavelka, Højer – Jankto, Čvančara, Minčev.
Utkání hrané na slunném jihu Španělska se od úvodního hvizdu neslo ve vysokém tempu. Ve 13. minutě prodloužil roh Caspera Højer právě debutant Kamenović na rozběhnutého Jankta, jehož přesnou přízemní ránu stuttgartský obránce neúspěšně vykopával z brankové čáry – 1:0. Vzápětí opět velmi aktivní Jankto potáhl míč po levé straně, prostrčil jej na osamoceného Minčeva, který ještě hledal v lepší pozici stojícího Højera. Střela dánského krajního obránce však rozvlnila jen boční síť.
Po půl hodině sáhl Brian Priske k nucenému střídání. David Pavelka si ze souboje odnesl tržnou ránu, a proto jej na trávníku musel nahradit Lukáš Sadílek. Stuttgart po většinu první půle držel míč na svých kopačkách, marně se ale snažil otevřít sparťanskou obranu a ohrozit bránu. Za celou první půli tak bundesligový klub nevyslal mezi tyče ani jeden střelecký pokus a nechal Matěje Kováře takřka bez práce.
Po změně stran jsme sledovali kompletně jinou jedenáctku, žlutý dres navlékli: Vorel – Vydra, Sørensen, Zelený – Wiesner, Kairinen, Sadílek, Goljan – Mabil, Kuchta, Haraslín. Kapitánskou pásku převzala další zimní posila, tentokrát čtyřiadvacetiletý finský reprezentant Kaan Kairinen. Hned zkraje druhé půle se při své premiéře krásně uvedl také třetí nováček v sestavě, australský křídelník Awer Mabil, který ukázkovou zidanovkou protancoval vápnem a následným centrem vyzval k akrobatickému zakončení Haraslína – 2:0.
Dvacet minut před závěrečným hvizdem vybojoval Awer Mabil v dobré pozici standardní situaci a sám se ujal její exekuce. Jeho povedená střela mířila přesně do pravého horního rohu, brankář Müller ji však konečky prstů vytlačil na roh. Posila s pětačtyřicítkou na zádech byla i nadále velmi aktivní. V 83. minutě přiťuknul po rychlém brejku míč z druhé vlny nabíhajícímu Tomáši Wiesnerovi, jehož jedovatá pumelice skončila těšně nad břevnem. Více už se v utkání nestalo, a sparťané tak oslavili zápasový vstup do roku 2023 vítězstvím 2:0.
AC Sparta Praha – VfB Stuttgart 2 : 0 (1:0)
Branky: 13. Anton (vl.), 48. Haraslín. Karty : 31. Minčev – 56. Ahamada. Rozhodčí : Cerezuela – Lozano, Carmona.
Sestava Sparty v   1. poločase:  Kovář – Vitík, Panák, Kamenović – Mejdr, Daněk, Pavelka, Højer – Jankto, Čvančara, Minčev.
Sestava Sparty v  2. poločase: Vorel – Vydra, Sørensen, Zelený – Wiesner, Kairinen, Sadílek, Goljan – Mabil, Kuchta, Haraslín.
Stuttgart: Bredlow (46. Müller) – Anton, Endo (69. Millot), Vagnoman (46. Ahamada), Mavropanos, Guirassy (86. Pfeiffer), Tomás (69. Führich), Silas (86. Kuol), Karazor, Ito, Nartey (46. Stenzel).