Vysoká výhra nad Pardubicemi

Tři vítězství v řadě na úvod sezony

K utkání třetího kola české nejvyšší soutěže sparťané nastoupili proti Pardubicím, které se v tabulce po dvou odehraných zápasech nacházely na jedenáctém místě. Vytrvalý déšť neodradil téměř 17 tisíc diváků, kteří přihlíželi střeleckému představení Sparty. Díky dvěma brankám Kuchty, Haraslína, Wiesnera a Birmančeviće zvítězili sparťané 5:2.
Premiéru v rudém dresu si proti Pardubicím připsal Peter Vindahl, který mezi třemi tyčemi vystřídal Vojtěcha Vorla. Jubilejní stý zápas za Spartu odehrál Tomáš Wiesner. Trenér Brian Priske se svým realizačním týmem postavil do utkání třetího kola následující sestavu: Vindahl – Krejčí, Panák, Vitík – Zelený, Sadílek, Kairinen, Wiesner – Birmančević, Kuchta, Haraslín.
Zápas otevřeli hosté rohovým kopem, Vindahl balon při prvním vzájemném setkání vyrazil do bezpečí. Sparťané se k první vážnější příležitosti propracovali v 10. minutě, kdy měli i oni možnost centru od rohového praporku. Haraslínovu nabídku tečoval v chumlu hráčů Zelený, balon však skončil vedle levé tyče Budinského branky. Následně zahrával standardní situaci Kairinen, Vitíkovu tečovanou hlavičku si Budinský pohlídal.
Po čtvrthodině hry epet ARENA poprvé propukla radostí! Birmančević si na středu hřiště vyměnil míč s Krejčím, od kterého dostal perfektní přihrávku do běhu. Letní posila Sparty pak přesným centrem vybídla Jana Kuchtu ke gólové hlavičce. Sparťané nepolevovali a ve 22. minutě zvýšili skóre! Wiesner na pravé straně individuálně obešel protihráče a zpětnou přihrávkou poslal balon proti noze Haraslínovi, který neomylně zavěsil! Perfektní desetiminutovku dokonal Kuchta, který si naběhl na dlouhý balon Krejčího, a poté nasadil Budinskému jesle – 3:0!
Ve 35. minutě přišla největší příležitost Pardubic v prvním poločase. Hlavatý narýsoval křížnou přihrávku Sychrovi, který se řítil sám na Vindahla. Nový brankář Sparty však vyběhl z branky včas a následný rohový kop hosté nevyužili. O dvě minuty později si Hlavatý vyměnil balon s Patrákem, jeho centr si v šestnáctce sebral Vindahl. Na druhé straně Kairinen vyhrál souboj na středu hřiště a přihrál nabíhajícímu Birmančevićovi, ten si však na pardubické obránce nepřišel.
Poslední slovo v první půli měli sparťané. Birmančević se nejprve zbavil svých strážců a pak předložil míč Vitíkovi. Na jeho centr nejvýše vyskočil Krejčí a jeho hlavička orazítkovala břevno! K dorážce se pak ještě dostal srbský křídelník, ale ostrá rána šla jen nad branku Budinského. Po prvním poločase tak Sparta vedla 3:0.
Druhé dějství sparťané otevřeli dalším vstřeleným gólem. Krejčího centr si našel na zadní tyči naběhnuvší Wiesner a svůj stý ligový zápas oslavil stylově – desátou ligovou branku v kariéře. Pardubice se pokusily odpovědět v 54. minutě, kdy si na dlouhý balon naběhli hned dva hráči v bílém. Vindahl ale znovu vyběhl z branky a před Darmovzalem odkopl balon do bezpečí.
Reakci hostů přibrzdila další sparťanská trefa. V 57. minutě se Wiesner uvolnil na vlastní půlce hřiště a přihrál na střed hřiště Lacimu, který narýsoval křižný pas na nabíhajícího Birmančeviće. Srbský útočník tvrdou ranou prostřelil vše, co mu stálo v cestě, a připsal si premiérovou branku v rudém dresu! O pár minut později Kuchta šikovně obešel Ichu a zpětným centrem hledal spoluhráče ve vápně, následná hlavička Sadílka šla těsně nad.
Poté přišly světlé chvíle Pardubic. Tischler nacentroval z levé strany balon do vápna, kde se nejlépe zorientoval Darmovzal, který snížil skóre na rozdíl čtyř branek. V 73. minutě se Krobot probojoval až před Vindahla a po jeho trefě svítil na tabuli průběžný výsledek 2:5. Sparťanská odpověď mohla přijít záhy. Wiesner z pravé strany našel Karabce, ale střela skončila nad břevnem. V 77. minutě Laci zkusil štěstí z dálky, ostrá rána se však mezi tři tyče také nevešla.
Pět minut před koncem základní hrací doby Birmančević efektně sklepl dlouhý balon Sejkovi. Ten se sice ke střele nedostal, balon ale udržel před autovou čarou a připravenost Budinského tak mohl prudkou střelou zkontrolovat Ryneš. Další vážnou příležitost už fanoušci na Letné neviděli, Sparta tak zvítězila nad Pardubicemi 5:2.
AC Sparta Praha – FK Pardubice 5:2 (3:0)
Branky: 15. Kuchta (Birmančević), 22. Haraslín (Wiesner), 24. Kuchta (Krejčí), 47. Wiesner (Krejčí), 57. Birmančević (Laci) – 65. Darmovzal (Tischler), 73. Krobot. ŽK: 34. Zelený – 45+4. Surzyn. Rozhodčí: T. Klíma – J. Kubr, L. Slavíček. Návštěva: 16 911.
Sestava Sparty: Vindahl – Krejčí (61. Gomez), Panák, Vitík – Zelený (46. Ryneš), Sadílek, Kairinen (46. Laci), Wiesner – Haraslín (46. Karabec), Kuchta (66. Sejk), Birmančević.
Sestava Pardubic: Budinský – Helešic (46. Tischler), Donát, Halinský, Surzyn – Icha – Patrák (46. Pikul), Darmovzal, Hlavatý (66. Šimek), Sychra (46. Matoušek) – Zlatohlávek (46. Krobot).