NovinkyMuži A

Bod z Edenu

Sparťané v 308. derby remizovali 1:1

308. derby nabídlo spoustu emocí, vypjatých momentů, dvě červené karty, a hlavně dvě branky. Skóre otevřeli po hodině hry z penalty domácí. V nastavení pak rozvlnili síť podruhé, jenže celé akci předcházela Ogbuova hra rukou ve vlastním vápně, což znamenalo penaltu pro Spartu. Exekuce se ujal Lukáš Haraslín, který pokutový kop bezpečně proměnil a rozhodl tak o konečném výsledku 1:1.
Tři dny po úspěšném vstupu do základní skupiny Evropské ligy, čekalo sparťany 308. derby. Do Eden přijeli svěřenci Briana Priskeho téměř v plné síle, do utkání nemohli zasáhnout pouze Adam Karabec s Kaanem Kairinenem. První jmenovaný nemohl nastoupit kvůli trestu za červenou kartu, finského středopolaře zase do utkání nepustilo drobné zranění, které utrpěl proti Limassolu. Zahajovací sestava vypadala následovně: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Preciado, Laci, Sadílek, Ryneš – Kuchta, Olatunji, Birmančević.
Hosté do utkání vstoupili aktivněji, už ve třetí minutě se Ladislav Krejčí blýskl akrobatickým zakončením, jeho nůžkám ale chyběla dostatečná intenzita. V 15. minutě zase hlavičkoval po Rynešově standardce Jan Kuchta těsně nad břevno. Pokračovalo se ve vysokém tempu a byli jsme svědky celé řady osobních soubojů, šancí však bylo pomálu.
Většina první půle byla vyspělou taktickou bitvu, která leckdy připomínala bitvu. Ve 34. minutě se k centru dostal opět aktivní Ryneš, hlavička Birmančeviće ale byla nepřesná. V samém závěru poločas se sparťané hnali do několika rychlých protiútoků, ani jednu ze slibných příležitosti ovšem nepřetavili ve vedoucí branku, a tak se do kabin šlo za bezbrankového stavu.
Druhá půle se nesla ve stejném duchu jako ta první. Kartami ovšem zamíchala situace z 56. minuty, kdy po sporném souboji ve vápně hostí nařídil rozhodčí pokutový kop. Situace se dlouho zkoumala, nakonec však zůstalo rozhodnutí platné a Slavia z kopačky Václava Jurečky šla do vedení. Na druhé straně mohl téměř okamžitě snížit Ager Sørensen, který dobře zavíral zadní tyč.
V 61. minutě sáhl realizační tým k prvnímu střídání, do hry poslal Tomáše Wiesnera s Lukášem Haraslínem, kteří vystřídali Angela Preciada s Victorem Olatunjim. O pět minut později napřáhl z dobré pozice Veljko Birmančević, jeho štiplavá rána se však nevešla mezi tři tyče. Stejný hráč si v 70. minutě našel ze standardky hlavu Ladislava Krejčího, který zamířil těsně vedle pravé tyče.
Patnáct minut před závěrečným hvizdem se dostal na hrací plochu Jaroslav Zelený a o několik minut později jej následovala dvojice Pešek–Ryneš. V 88. se po faulu na Vindahla strhla mela, ze které odcházel Krejčí a Bořil s červenými kartami. V hektickém devítiminutovém nastavení přidali domácí druhou branku, ta však byla následně odvolána, jelikož jí předcházela Ogbuova hra rukou ve vlastním vápně, což znamenalo penaltu pro Spartu. Exekuce se ujal Lukáš Haraslín, který pokutový kop bezpečně proměnil a rozhodl tak o konečném výsledku 1:1.
SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 1:1 (0:0)
Branky: 90. Haraslín (pen.) – 58. Jurečka. ŽK.: 69. Ogbu, 81. Zafeiris, 90. Chytil, 90. Wallem, 90. Schranz. – 22. Preciado, 32. Olatunji, 73. Panák, 82. Laci, 83. Pešek, 90. Haraslín.  ČK.: 88. Bořil – 88. Krejčí. Rozhodčí: L. Szikszay - J. Hrabovský, M. Volf (O. Pechanec) | VAR: M. Radina | AVAR: I. Nádvorník. Návštěva: 19 370.
Sestava Slavie: Mandous – Holeš, Ogbu, Bořil – Douděra (46. Masopust), Zafeiris (85. M. Jurásek), Oscar, Provod – Jurečka (85. Wallem), Schranz (90. Tomiš) – Tijani (75. Chytil).
Sestava Sparty: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Preciado (61. Wiesner), Laci, Sadílek, Ryneš (75. Zelený.) – Kuchta, Olatunji (Haraslín), Birmančević.