S Bohemkou znovu vítězně

Sparta na Letné porazila klokany 2:0

Jen tři dny od vítězného osmifinále MOL Cupu čekal sparťany další zápas s celkem z Vršovic. Výhru Sparty režíroval Veljko Birmančević, který v 68. minutě proměnil penaltu po faulu na Jana Kuchtu. Devět minut před koncem základní hrací doby převzal srbský forvard přihrávku od Ševčíka, a poté předložil balon Sadílkovi, který upravil konečné skóre na 2:0.
Oproti pohárovému utkání s Bohemkou trenér Brian Priske obměnil úvodní sestavu. V té se sice neobjevil Lukáš Haraslín, uzdravený slovenský forvard byl však připraven na lavičce náhradníků. Základní jedenáctka Sparty tedy vypadala následovně: Vindahl – Vitík, Panák, Sørensen – Zelený, Laci, Kairinen, Wiesner – Birmančević, Kuchta, Karabec.
První rohový kop měli k dispozici klokani. Beran hledal svým centrem Vondru, kterému k ideálnímu zakončení pár centimetrů chybělo. V desáté minutě prověřil Vindahla z úhlu Hrubý, ale s jeho pokusem neměl sparťanský gólman problémy. Pak už se osmělili i sparťané, s choreem v zádech nacentroval Laci dlouhý balon na rozběhnutého Birmančeviće, který našel ve vápně Kuchtu, ten ale nadvakrát nedostal balon do branky.
Ve čtrnácté minutě Birmančević proklouzl na levé straně hřiště kolem autové čáry a předložil balon Zelenému. Po centru se k míči dostal Laci, ale do rány se mu položili Beran s Dostálem. Sparťané dále tlačili, Wiesnerem s Kairinenem si šikovně narazili, finský záložník pak přihrával mezi stopery Kuchtovi. V poslední možný okamžik ho stihl rozhodit obránce Bohemians. Následovaly dva rohové kopy Sparty, v obou případech hlavičkoval Sørensen, ale Reichl byl pozorný.
Nádhernou kombinaci hráčů v rudých dresech mohli diváci sledovat i ve 28. minutě. Karabec u rohového praporku přiťukl patičkou Kairinenovi, který přesným centrem nalezl Wiesnera, krajnímu hráči ale střela nevyšla podle představ. V zápětí se sparťané přesnými přihrávkami středem hřiště dostali před vápno, tentokrát mířil nad Reichlovu branku Kairinen.
Bohemians znovu zahrozili až ve 38. minutě, kdy Hálův dlouhý aut skončil u Hrubého, jeho pokus pohotově zblokoval Panák. Po této situaci sparťané okamžitě vyrazili do protiútoku. Kuchta si vybral rozběhnutého Birmančeviće, který utekl Köstlovi a obstřelil i vyběhnuvšího Reichla, míč ale o pár centimetru minul prostor mezi třemi tyčemi. Před koncem prvního poločasu ještě využil Laciho nabídku hlavičkující Vitík, ale ani on nebyl úspěšný.
V úvodu druhého dějství střílel zpoza vápna Hybš, Vindahl byl na jeho ostrý projektil připraven. Na druhé straně měli sparťané příležitosti z rohového kopu nebo po faulu na Kairinena pár metrů od vápna zelenobílých. K balonu se postavil Laci, bohužel trefil zeď. V 55. minutě Karabec vysunul na levé straně Birmančeviće, který prověřil Reichla přízemní střelou. Poté střílel z druhé vlny Kairinen, i tentokrát byl gólman Bohemians připraven.
V 64. minutě byl Pešek faulován před vápnem, standardní situaci si tentokrát vzal na starost Birmančević. Na rozdíl od Laciho balon protlačil pod zdí, Reichl byl však včas u své tyče. O několik minut později si Kuchta naběhl na dlouhý balon, ve vápně byl sražen k zemi obráncem Bohemky a sudí ukázal na penaltový puntík. K balonu se postavil Birmančević a střelou k pravé tyči poslal Spartu do vedení!
Patnáct minut před koncem základní hrací doby si Bohemka vytvořila tlak. Na nebezpečný centr nabíhali Puškáč s Prekopem, ani jednomu se na bližší tyči nepodařilo procpat balon do sítě. Hálovu přízemní střelu si pak Vindahl s přehledem pohlídal. Nedáš, dostaneš. V 81. minutě Birmančević převzal ve středu pole balon od Ševčíka, a poté prostrčil na Sadílka, který už si tváří v tvář Reichlovi poradil – 2:0!
Záhy mohli sparťané přidat i třetí branku, do protiútoku vyrazili Ševčík, Pešek a Haraslín, zakončení posledního jmenovaného hráče ale Reichl dokázal vychytat. V nastavení si Bohemians žádnou stoprocentní příležitost nevytvořil. Sparta před 17 411 diváky zvítězila nad klokany 2:0.
1 / 135
AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)
Branky: 68. Birmančević (pen.), 81. Sadílek (Birmančević). ŽK: 37. Birmančević, 71. Wiesner, 88. Sørensen – 29. Prekop, 90. Shejbal, 90+5. Köstl. Rozhodčí: M. Radina – I. Nádvorník, L. Machač (D. Starý) | VAR: J. Adámková | AVAR: J. Hurych. Návštěva: 17 411.
Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Panák, Sørensen – Zelený (60. Pešek), Laci (72. Sadílek), Kairinen, Wiesner – Birmančević (82. Haraslín), Kuchta (72. Olatunji), Karabec (60. Ševčík).
Sestava Bohemians: Reichl – Hybš, Vondra (36. Křapka), Hůlka – Dostál (76. Puškáč), Hrubý, Smrž (90+3. Jindřišek), Köstl – Beran (76. Shejbal) – Hála, Prekop (90+3. Prekop).