Ligová fotbalová asociaceChance Liga
Novinky

Šedesátiletá cesta pohárovou Evropou: díl pátý

Jak se nám v polovině 80. let vedlo v Poháru mistrů evropských zemí?

Sdílet

Na cestě pohárovou Evropou se tentokrát zastavíme v polovině 80. let. V roce 1984 jsme se po sedmnácti letech stali šampionem Československa. Díky tomu se nám podařilo postoupit do Poháru mistrů, ve kterém jsme během dvou sezon změřili síly mimo jiné s fotbalovými giganty – Juventusem a Barcelonou.
1984/1985 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Vålerenga IF 3:3 a 2:0
Branky:
Procházka 2, J. Chovanec z penalty – Denk, Straka
Po opatrnějším začátku se Sparta brzy dostala do tempa a už v 18. minutě se ujala vedení. Snaživí a velmi dobře připravení Norové houževnatě bránili své domácí území, ale zároveň využili každé možnosti k rychlému protiútoku. Po jednom z nich se jim podařilo vyrovnat. Gólem z penalty a brankou hned po změně stran vykročil náš tým k očekávanému vítězství. Když si pak brankář Stejskal poradil s pokutovým kopem domácích, zdálo se být rozhodnuto. Jenže v závěru zápasu sparťané podlehli sebeuspokojení a domácí je dvěma góly potrestali. „Marně jsem hráče varoval,“ povzdechl si trenér Vladimír Táborský.
V odvetě se předpokládaný fotbalový koncert nekonal, zůstala jen radost z postupu. Doslova hokejový forchecking Norů činil našim hráčům obrovské potíže. V závěru první půle Sparta během tří minut vstřelila dva góly a po změně stran se čekalo vysoké vítězství. Náš tým sice přešel místy až do drtivé ofenzivy, ale z mnoha šancí nic nevytěžil. „Dlouho trvalo, než jsme soupeře dostali pod tlak, ale přímo žalostnou střelbou jsme nedosáhli hladkého vítězství. Proto nejsem spokojen s předvedenou hrou ani s výsledkem,“ netajil Táborský.
Sparta – Lyngby BK 0:0 a 2:1
Branky:
Procházka, Griga
V prvním utkání na Letné jsme si hned od prvních minut vynutili převahu, ale v koncovce se nám nedařilo. Procházkova střela skončila na tyči a Lavičkův pokus brankář hostí špičkami prstů vyrazil na roh. Dánové k solidní obraně přidali i nebezpečné protiútoky, po třech z nich brankář Houška jen s námahou zachraňoval čisté konto. Obraz hry se nezměnil ani po přestávce, a tak na ukazateli skóre zůstaly dvě nuly. „Věřím v postup. Musí se však zlepšit hra středové řady, která ještě nedávno hru dirigovala a každý její hráč se snažil i střílet. To teď chybí,“ litoval kouč Táborský.
První půlhodina kodaňské odvety se nesla v poklidném tempu, ale gólové šance nechyběly. Více jich měli Dánové, Houška však byl vždy na místě. Přesto se ve 27. minutě ujali domácí vedení. Náš tým pak „přišpendlil“ soupeře na jeho polovinu a po přestávce jsme svůj tlak ještě zesílili. Severská tvrz odolávala až do 82. minuty, kdy Procházka vyrovnal. Karta se v tu chvíli otočila, Lyngby přešlo do mohutné ofenzivy. V dramatických situacích likvidovali šance domácích především Houška a Straka. Definitivní rozhodnutí padlo dvě minuty před koncem. Griga špičkou kopačky proměnil Procházkovu přihrávku ve vítězný gól, a Sparta se tak probojovala potřetí v historii do čtvrtfinále nejvyšší evropské pohárové soutěže. „Začátek se nám moc nepodařil. Čekali jsme na chybu soupeře a udělali jsme ji sami. Po inkasovaném gólu nás stálo hodně sil výsledek zvrátit,“ dodal kapitán mužstva Jozef Chovanec.
Sparta – Juventus 0:3 a 1:0
Branky:
Berger z penalty
Italský šampion byl právem považován za evropského giganta. V Turíně jsme více než půlhodiny rozbíjeli jeho akce už ve středu hřiště. Dirigent Berger předčil Platiniho, ale naši útočníci se k trestnému území soupeře dostávali jen sporadicky. Ve 37. minutě domácí poprvé vystřelili na Stejskalovu branku a hned se ujali vedení. Po přestávce Sparta začala aktivněji, ale v 64. minutě přišla druhá italská sprcha. Juventus pak získal převahu, útočil a sedm minut před koncem třetím gólem zpečetil své vítězství. „Na to, jak jsme se v Turině nadřeli, je prohra vysoká. Obrana chyby nedělala, záložníci hráli dobře jen k trestnému území Juventusu a útočníci Griga s Procházkou zůstali ve své snaze osamoceni, což bylo pro výsledek utkání rozhodující,“ zdůraznil trenér Táborský.
Druhé utkání na Letné jsme zahájili velkým náporem, ale italská obrana se proměnila v nepropustnou hradbu těl s výborným brankářem Bodinim. K vytouženému gólu chyběla přesnější a důraznější koncovka. K rychlým protiútokům se hosté dostávali jen zřídka. Nápor našeho celku pokračoval i po přestávce, velké gólové příležitosti neproměnili Griga a Calta, ale míč v italské síti diváci přece jen viděli. V 78. minutě se dostal do šance Novák, ale jeden z obránců ho zastavil evidentním faulem. A pokutový kop bezpečně proměnil Jan Berger! V závěrečných minutách připravili sparťané „staré dámě“ hotové peklo, ale skóre už se nezměnilo. „Moji svěřenci podali výkon na hranici svých možností. Zasluhují pochvalu za snahu, bojovnost i nesmírnou vůli po vítězství. Je sice jen těsné, ale zasloužené. V každém případě ho považuji za úspěch,“ nešetřil Táborský chválou.
1985/1986 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Barcelona 1:2 a 1:0
Branky:
Calta – Griga
Náš tým přistoupil k prvnímu utkání proti špičkovému evropskému celku s maximální snahou o co nejlepší výsledek. Odměněn byl už v sedmé minutě, kdy se zásluhou Calty ujal vedení. Proti naší kombinační hře využívali hosté dlouhých pasů, které vyhovovaly způsobu hry jejích útočníků. Po přestávce sparťané pocítili, že Barcelona dokáže z minima vytěžit maximum. Dvěma góly ve druhém poločase rozhodla utkání a odveta se zdála být pouhou formalitou. „Dostali jsme dost laciné góly, které pramenily snad z chvilkové ztráty koncentrace a možná i z podcenění situace,“ řekl trenér Ján Zachar.
Do odvety nastoupila sestava ve složení Stejskal – Bielik, Chovanec, Straka, Hašek – Calta, Berger, Němeček (Drahokoupil) – Pokluda, Griga, Procházka (Denk). Naším záměrem bylo přecházet do ofenzivy ze zabezpečené obrany. Taktika nám vyšla už v šesté minutě, kdy jsme se ujali vedení. Gól katalánský velkoklub doslova zmrazil a další šance našeho mužstva se rodily jak na běžícím pásu. Brankář Urruti měl velký podíl na tom, že zůstaly neproměněny. Grigovu bombu do „šibenice“ ze 45. minuty vyrazil skoro zázračně. Na skóre se už bohužel nic nezměnilo, o postupu Barcelony tak rozhodl jen větší počet gólů vstřelených venku.
Z našich hráčů zasloužil absolutorium brankář Stejskal, protože i on zlikvidoval dvě velké šance. Vynikající výkon podal Berger, který si nejednou vysloužil potlesk tribun. „Očekávaný tlak Barcelony nepřišel ani ve druhém poločase, vlastně jen bránila výsledek. Je to škoda, úspěch se mohl změnit ve světovou senzaci. Takhle nám zbyla jen smutná radost. Ani po velice cenném vítězství jsme do druhého kola nepostoupili,“ dodal asistent trenéra Vladimír Mirka.

Sdílet

    Další novinky