Martin Švejda: „Ano, je to přesně tak. První kategorií DEVELOPMENT fáze je kategorie WU11, kterou zastřešuji já společně se svým realizačním týmem zajišťujeme co nejplynulejší přechod hráček z FUN fáze. V budoucnu bude vytvořena také kategorie WU10, která zajistí plynulejší přechod hráček do DEVELOPMENT fáze. Hladký přechod mezi fázemi se snažíme zajistit nastavením optimální výzvy pro každou z hráček. I v tomto nám budoucí kategorie WU10 pomůže.“
Petr Nedvěd: „S trenéry WU11 jsme v kontaktu minimálně dvakrát týdně, protože se potkáváme v areálu v Satalicích. Tréninky máme ve stejnou dobu. Fotbal tak rozebíráme před i po trénincích a naše debaty nad společnými tématy občas rozebíráme i dlouho po trénincích. S Martinem si i často voláme.“
Martin Švejda: „Hráčky si zpočátku musí zvykat na větší tréninkovou zátěž než ve FUN fázi. Týmové tréninky mají dvě části – pohybovou a fotbalovou. V rámci pohybové části nám jde o všeobecný pohybový rozvoj hráček po stránce atletické, silové a koordinační. Zapojujeme cviky na rozvoj rychlosti, vytrvalosti, obecně rozvoj motoriky, ale také úpolová cvičení na zpevnění středu těla a všeobecný rozvoj síly. Pohybová část tréninku trvá minimálně půl hodiny. Předcházíme díky ní potenciálním zraněním. V rámci fotbalové části týmového tréninku se pak zaměřujeme na osvojování a zdokonalování jednotlivých herních principů, které aplikujeme v rámci herních cvičeních a průpravných her. Jde nám primárně o rozvoj techniky herních činností jednotlivce a spolupráce skupiny hráček po taktické stránce. To vše se nám daří zabezpečovat díky šířce realizačního týmu, ve kterém mám k sobě dvě asistentky, kondiční trenérku a pro brankářky také dva trenéry brankářek, kteří se starají společně o všechny brankářky v DEVELOPMENT fázi. A nesmím zapomenout na technického vedoucího, který zabezpečuje vše okolo, čímž se dostávám k druhé část své odpovědi.
Nemůžu ale opomenout i nefotbalovou část našich tréninků. Začínáme u hráček budovat správné stravovací návyky díky svačinám před i po tréninku skrz naší nutriční specialistku. Také ale dbáme na hygienu a regeneraci, spolupracujeme se sportovními psycholožkami k zajištění psychické pohody jednotlivců i týmu a v oblasti zdraví pak hráčky pravidelně na začátku sezóny testujeme na sílu dolních končetin, čímž monitorujeme asymetrie a jednostranná přetížení například dominantní nohy. Pokud se takové přetížení nebo asymetrie potvrdí, můžeme ho řešit kompenzačním cvičením.“
Martin Švejda: „DEVELOPMENT trénink představuje doplňkovou možnost rozvoje hráčky. Je rozdělený do dvou částí i s ohledem na roční období. V období, kdy můžeme být venku, se zaměřujeme na zdokonalování individuálních herních činností jednotlivce s míčem. Přes zimu pak probíhá DEVELOPMENT trénink prostřednictvím cvičení silových a cvičení na rozvoj pohybových schopností a dovedností. Vracím se vlastně zpátky k předchozí odpovědi, kdy i týmový trénink máme rozdělený na část s míčem a část bez míče. Díky DEVELOPMENT tréninku máme možnost se ještě více věnovat detailu a individuálním potřebám hráček, na které třeba v týmovém tréninku není tolik času. Máme zde mnohem větší prostor na korekci a zpětnou vazbu.“
Martin Švejda: „Ten „skok“ se odvíjí od specifik každé kategorie. Hráčky přicházející do WU11 by měly být primárně technicky a atleticky vybavené. Rozdíl mezi novými a stávajícími hráčkami tedy bude primárně ve schopnosti spolupráce skupiny hráček na hřišti, a i určité anticipaci, která s větším hřištěm přichází. Naším úkolem v kategorii WU11 je naučit hráčky na hřišti spolupracovat a reagovat v jednotlivých herních situacích, ale zároveň nezanedbat individuální techniku, která se stále musí rozvíjet. Od nás by tedy do WU13 měla odcházet hráčka, která chápe souvislosti hry, samotný herní děj a je na něj schopna podle situace na hřišti reagovat. V navazující kategorii pak začne chápat souvislosti většího hřiště, pravidlo ofsajdu, důležitost herního systému atd.“
Petr Nedvěd: „Prvně bych řekl, že hráčky, které od nás odcházejí, musí být připraveny na přechod na velké hřiště. To se netýká pouze fyzické náročnosti, ale také chápaní herního systému. Důležité je, aby hráčky odcházely sebevědomé, s odpovídajícími herními dovednosti, nasazením a zápalem pro fotbal. Dbáme i na správné mentální nastavení.“
Martin Švejda: „Pravidelně máme jedno utkání za týden buď v sobotu, nebo v neděli, ale snažíme se do programu dostat takový počet utkání, abychom zajistili dostatečné vytížení všech hráček. To se nám na podzim dařilo i díky vstřícnosti Aleše Vytlačila, manažera DEVELOPMENT chlapecké fáze, a jeho týmu, který nám umožnil zapojit se do Šmicrovy soutěže, v rámci které jsme získali mnoho cenných zkušeností v zápasech proti těm nejlepším týmům z celé Prahy. Chceme mu za takto zpětně poděkovat. Od srpna do prosince se jedná konkrétně celkem o dvacet utkání, jeden dívčí turnaj v Ostravě, čtyři turnaje Planeo Cup v kategoriích U10 a U9 a jeden předsezónní triangl v rámci letního soustředění, což v kontextu dvanáct týdnů je slušná zápasová porce. Petr bude asi souhlasit, když řeknu, že hráčky jsou opravdu hodně vytížené.“
Martin Švejda: „Jednoznačně přenesení naučených věcí z tréninku do utkání. V rámci tréninku potom transfer nové dovednosti do následujícího cvičení či tréninku. Sledujeme primárně posun v taktickém vnímání hry v kontextu hry a kvality technického provedení a řešení jednotlivých částí hry. Vnímáme také učenlivost Vychováváme a vzděláváme mladé hráčky, které fotbalový svět teprve objevují, takže s chybami a nedostatky počítáme. Chceme, aby holky vnímaly naši zpětnou vazbu a snažily se napravit své chyby. Snaha být lepší každým tréninkem a utkáním je pro nás stěžejní a s tímto nastavením hráček můžeme v jejich rozvoji pracovat nejefektivněji.“
Martin Švejda: „Pro hráčky to bylo určitě příjemné zpestření. Celé odpoledne si užily a mají z něj spoustu zážitků. Každé takové střetnutí a společné akce s hráčkami prvního týmu jsou pro nás skvělou příležitostí ukázat mladým sparťankám, kam se až mohou svojí pracovitostí dostat. Věřím, že jich v A-týmu a první lize uvidíme za pár let spoustu z nich.“