Ligová fotbalová asociaceChance Liga
Novinky

Šedesátiletá cesta pohárovou Evropou: díl šestý

Na konci 80. let jsme byli pravidelným účastníkem Poháru mistrů

Sdílet

V letech 1987-1990 se na Letné po každé sezoně nejvyšší soutěže slavil mistrovský titul. Na evropské scéně se nám však moc nedařilo. V Poháru mistrů jsme do druhého kola postoupili pouze dvakrát.
1986/1987 – Pohár UEFA
Sparta – Vitória Guimaraes 1:1 a 1:2
Branky:
Skuhravý – Novák
Los prvního kola se zdál být příjemný. Vitória nepatřila ke špičce portugalské kopané, nikdy se jí nepodařilo vyhrát ligu nebo pohár, a tak byl náš tým v domácím prostředí považován za jasného favorita. Utkání jsme načali náporem, téměř celý zápas jsme měli ve své moci. Na branku hostí jsme podnikali jeden útok za druhým a po gólu Skuhravého z 61. minuty jsme vedli 1:0. Hubený náskok jsme však neuhájili. Deset minut před koncem vyrovnal po chybě obrany Roldao. „Příčin této hubené remízy je víc, ale především jsme neproměnili spoustu šancí,“ řekl trenér Václav Ježek.
V prvním poločase portugalské odvety myslely oba celky spíše na obranu. Po změně stran však bylo všechno jinak, hra dostala spád. Jako první jsme se radovali my díky Novákově střele z 55. minuty. Jenže o dvacet minut později bylo po radosti. Tvrdě atakovaný brankář Stejskal nedosáhl na centrovaný míč a Paulinho lehce vyrovnal. V úmorném horku jsme dále dřeli, nakonec jsme si však nezajistili ani prodloužení. V 85. minutě znovu Paulinho vsítil svou druhou branku. „Po vedoucím gólu jsme ubrali z agresivity, iniciativu přenechali soupeři a nepochopitelně začali hrát opatrně. Domácí to probudilo, vyrovnali spornou brankou a využili ztráty naší koncentrace. Přesto si myslím, že postoupilo spíš šťastnější než lepší mužstvo,“ viděl Ježek příčiny porážky.
1987/1988 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Fram Reykjavík 2:0 a 8:0
Branky:
Skuhravý, Novák – Novák 3, hašek 2, Griga, Čabala, Chovanec
Náš tým byl jasným favoritem. Přesto na půdě islandského soupeře platilo po 80 minutách hry nerozhodné skóre. Poté se však Skuhravý s Novákem refili do černého a zajistili nám příjemný náskok do odvety. „Na chladné počasí a nerovný terén jsme si dlouho zvykali,“ vysvětloval Ježek. Po boji v Reykjavíku lze pražské utkání nazvat procházkou, neboť jsme už po necelých dvaceti minutách vedli 3:0. „Tak vysoko jsme ještě nikdy neprohráli. Sparta nás přehrála ve všech směrech,“ dodal smutný trenér hostí A. Eliasson.
Sparta – Anderlecht 1:2 a 0:1
Branky:
Hašek
První utkání na Letné mělo skvělou diváckou kulisu a doslova oslňující sparťanský prolog, během kterého i daleko zkušenější hráči Anderlechtu nevěděli, kde jim hlava stojí. Z obrovského náporu jsme vytěžili jediný gól. Další obrovská šance Skuhravého zůstala nevyužita. Naopak hosté z první střely na naši branku ve 27. minutě vyrovnali. Po přestávce pak naši snahu zmrazil Frimann. Náš tým měl i v dalším průběhu zápasu více ze hry, dvakrát hráči hostí vyhlavičkovali míč z opuštěné branky, ale skóre už se nezměnilo. „Úvodní čtvrthodina byla přímo sparťanská bouře, v níž jsme naštěstí inkasovali jen jeden gól. Pražané měli ve druhé půli i další šance, ale zároveň dost smůly,“ přiznal trenér hostí G. Leekens.
V Bruselu jsme se snažili smazat jednogólové manko soupeře. Blízko ke vstřelení branky byli Vrabec i Novák, střelecký pokus Skuhravého pak skončil na břevnu. Anderlecht čekal na svou příležitost a hned tu první ve 14. minutě proměnil Nills. Navíc ve 41. minutě skotský sudí udělil druhou žlutou kartu Grigovi, který musel do sprch. Enormní snaha k vyrovnání nevedla, stav 1:0 pro Anderlecht se už nezměnil. „Za výkon ve druhé půli musím své svěřence pochválit,“ řekl Ježek. „Sparta u nás předvedla hru, jakou jsme od hostujícího mužstva už dlouho neviděli. Zápas mohl skončit klidně 4:2 – a to na obě strany,“ přiznal G. Leekens.
1988/1989 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Steaua Bukurešť 1:5 a 2:2
Branky:
Kukleta – Bílek 2
Rumunský soupeř měl kvalitu, kterou dokazoval i na mezinárodní scéně. Nikdo však v té době netušil, že už po prvním utkání na Letné se náš tým bude muset s vrcholnou evropskou soutěží rozloučit. Přitom po hezké kombinační akci jsme se ve 20. minutě ujali vedení, hosté však ještě do přestávky otočili skóre ve svůj prospěch. Po změně stran Lavička poslal míč do břevna, jinak byla snaha o vyrovnání marná. Navíc v poslední čtvrthodině došlo k fotbalové katastrofě. Rumuni vstřelili další tři góly, a zrodila se tak do té doby nejvyšší domácí porážka Sparty v pohárové Evropě.
„Hráli jsme bez tří zraněných klíčových hráčů, ale ať již jde o jakékoliv příčiny této kruté porážky, tak takový smutný výsledek se nedá zapomenout,“ přiznal trenér Jozef Jarabinský. „Po našem vedoucím gólu to vypadalo chvíli dobře, ale potom Rumuni rozehráli opravdový fotbalový koncert zakončený střeleckou pohotovostí. Až mně bylo Sparty líto, mohla prohrát i víc,“ prozradil své pocity legendární útočník Jan Říha. „Sparta neukázala vše, co umí. Kdyby nastoupila v nejsilnější sestavě, bylo by to pro nás mnohem těžší,“ lichotivě dodal trenér hostí Dumitru. Odveta se tak stala pouhou formalitou a remíza byla jen slabou náplastí na pražský debakl. „Sehráli jsme vyrovnanou partii a byli i blízko k vítězství. Snad jsme se za pohromu na Letné aspoň částečně omluvili sparťanským fanouškům,“ dodal Jarabinský.
1989/1990 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Fenerbahce Istanbul 3:1 a 2:1
Branky:
Bílek 2, Čabala – Hašek, Novák
Na Letné se Turci už v devatenácté minutě ujali vedení a stav 0:1 byl na ukazateli skóre ještě na začátku druhé půle. V 57. minutě však Čabalův „padající list“ (televizní gól měsíce září) znamenal vyrovnání a od té chvíle se utkání stalo jen otázkou skóre. V 74. minutě jsme šli po proměněné penaltě do vedení, které jsme brzy ještě zvýšili. Navíc nepřesný sudí Cooper z Walesu nám zcela regulérní gól neuznal a řadu slibných šancí jsme ještě promarnili. „V první půli jsme hráli špatně. O přestávce jsme v šatně všechno probrali a přišel obrat k lepšímu,“ prozradil Bílek.
Na horké turecké půdě jsme z kvalitní obrany vyráželi do protiútoku. Jeden z nich Hašek zakončil vedoucím gólem. Ve druhé půli domácí vsadili vše na jednu kartu, ale náš tým svého soupeře převyšoval technicky i takticky. Až do 83. minuty jsme kontrolovali hru i skóre. Přestože domácím se v tu chvíli podařilo vyrovnat, pokračovali jsme v bojovném výkonu a v poslední minutě strhli vítězství na svoji stranu. „Něco takového jsem ještě nezažil. Jak atmosféru na stadionu, tak celkové prostředí. Soupeř začal nevybíravě, ale italský sudí pískal na rovinu,“ řekl Skuhravý.
Sparta – Sredec Sofia 2:2 a 0:3
Branky:
Bílek (pen.), Skuhravý
Před utkáním jsme se dozvěděli verdikt příslušné komise UEFA za nevhodné chování fanoušků na Letné v minulém pohárovém utkání. Zápas se Sofií jsme museli sehrát nejméně 300 kilometrů od Prahy – a tak se hrálo v Trnavě. V duelu jsme brzy prohrávali, a když bulharský tým zvýšil na 2:0, zdálo se být rozhodnuto. Jenže závěrečné minuty patřily nám a dvěma góly jsme zachránili aspoň remízu. „Naši hru i výsledek výrazně ovlivnil nedobrý zdravotní stav mužstva a chyběla nám samozřejmě i atmosféra z letenského stadionu. Obavy, že naše obrana nehraje momentálně zrovna nejlépe, se potvrdily. Za tlak v závěru si však moji svěřenci zaslouží uznání,“ hodnotil utkání Jarabinský.
Do Sofie jsme odlétali se snahou udělat pro postup maximum, ale ani to nestačilo. Náš tým začal dobře, dlouho držel bezgólový stav. Jenže Bulhaři se proměněnou penaltou těsně před přestávkou dostali do vedení, což je psychicky posílilo. Druhý gól vstřelili z ofsajdu a o jejích třetí úder se zasloužil hráč světového formátu Stoičkov z trestného kopu. „První půle vypadala na naše vítězství, ale vypadnout s Bulhary není ostuda. Byli mnohem lepší než Turci,“ objektivně přiznal Hašek. „Výsledek výrazně ovlivnilo za stavu 0:0 neuznání Kukletovy branky. Videozáznam později prozradil, že byla regulérní,“ dodal asistent trenéra Miroslav Starý.
1990/1991 – Pohár mistrů evropských zemí
Sparta – Spartak Moskva 0:2 a 0:2
Hosté sice v roli favorita na Letné nenastoupili, jenže jejich důraz v obraně pro nás byl těžko překonatelnou překážkou. Po dost nešťastném prvním gólu jsme měli i trochu smůly, když Černého střelu zastavila tyč. Skórovat mohl Kukleta a sražení téhož hráče v gólové pozici zavánělo penaltou. Ve druhé půli jsme přidali na bojovnosti, vypracovali jsme si několik dalších slibných šancí, ale z rychlého útoku jsme znovu inkasovali. „Hosté byli pohyblivější a dobře plnili defenzivní úkoly. Když jsme pak nedokázali proměnit ani vyložené brankové příležitosti, nelze se divit, že jsme prohráli,“ netajil svůj názor trenér Václav Ježek.
Stejným výsledkem 0:2 skončila i odveta ve zmrzlé Moskvě a naše pohárová cesta skončila hned v prvním kole. Hrálo se hlavně ve středu hřiště, často velmi nepřesně, přičemž domácí vystřelili poprvé až ve 24. minutě. O devět minut později se však už trefili do naší sítě a v úvodu druhé půle místo zraněného Stejskala lovil brankář Sova míč z naší branky podruhé. Náš tým znovu potvrdil, že k ideální formě má daleko. „Proti domácím útočníkům se hrálo velice obtížně, protože si často měnili místa. Proto jsme v obraně působili dost chaoticky,“ přiznal Jiří Novotný. „A navíc jsme některé slibné akce nedokázali dotáhnout do úspěšného konce,“ doplnil ho Pavel Černý.

Sdílet

    Další novinky