Dříve to bývalo tak, že nám trenéři posílali hráčky, kterým to v poli moc nešlo. Dnes je to jinak, malé holčičky už vědí, že chtějí být brankářkami. Od nejmladších kategorií chceme, aby se holky nebály míče. Důležité je, aby je hra bavila a vybudovaly si k ní vztah. Trenéři mají v tomto věku velkou zodpovědnost. Špatné návyky vštěpené v mladém věku se odbourávají jen těžko.

Holky k tomu dnes přistupují jinak. Ženský fotbal už není v plenkách a díky tomu mají holky své vzory. Chtějí se k nim přibližovat a přirovnávat. V ženském fotbale je brankářka velmi žádaným zbožím a každé dívky, která se chce stát gólmankou, si proto velmi vážíme. V každé věkové kategorii máme dvě nebo více kvalitních brankářek.

Brankářka se ideálně vyvíjí už od malička. Dívka, která se tomu věnuje déle, bude mít opravdu velký náskok a potom už se to těžko dohání. Setkali jsme se i s případy, kdy hráčka začínala v pozdějším věku, ale vždy je lepší, když s ní můžeme pracovat už od mala.
Je to o neustálém rozvoji. Musíme rozvíjet všechno – začínáme chycením míče po zemi, z nákroku nebo po ukročení do strany. Když toto zvládá, následuje polovysoký míč a tak dále. Důležité je i rozvíjení obratnosti, rychlosti.

U mladých hráček máme spoustu času na brankářský trénink – většinou 50 minut až hodinu. U starších už je větší část tréninku věnovaná celému týmu, ale samozřejmě máme dost času na to, abychom vše stihli. Například u áčka jdeme na hřiště dříve než zbytek týmu, abychom měli dost času. Na začátku týdne u mě holky tráví více času než k jeho konci, kde je důležité se soustředit na zápasové věci.
Hlava je nejdůležitější část výkonu. Můžete mít natrénované všechno, ale velmi záleží na tom, jak zvládáte vypjaté situace. Přístup k brankářkám a brankářům je jiný, ale věřím, že jsem si časem vybudoval cit pro řešení různých situací z pozice trenéra. Psychologie je neoddělitelná součást tréninku a proto jsem rád, že ve Spartě máme možnost pomoct holkám s mentální stránkou.

Mám to štěstí, že můžu být spojkou mezi všemi ročníky a koordinovat tak tréninkové procesy. Kdybych měl říct prototyp brankářky naší akademie, tak to bude Zuzka Kožuriková a samozřejmě nám dorůstají další. Herní aspekt, kterým se naše gólmanky vyznačují, je hra nohou – rozehrávka, výstavba hry nebo práce s míčem pod tlakem.