NovinkyMuži B

Béčko na konci podzimní části sezony

Ohlédnutí za první polovinou tohoto ročníku

Sparťanská rezerva má za sebou podzimní část tohoto ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Momentálně figuruje na dvanáctém místě. Rok 2023 pro béčko ale ještě nekončí, znovu se totiž účastní Premier League International Cupu.
B-tým zahájil ročník 2023/24 pod vedením trenéra Petra Janouška. Ten měl k dispozici značně omlazený kádr oproti minulé sezoně. Docházelo k většímu zapojení hráčů ročníku 2006, kterými jsou Daniel Rus, Roman Mokrovics, Vojtěch Hranoš a Jakub Tošnar. Také další fotbalisté z kádru ještě nepřekročili dvacet let. Petru Hodoušovi, Lukáši Penxovi, Adamu Ševínskému, Ondřeji Lillingovi nebo Josefu Stárkovi je devatenáct, Roman Horák oslavil plnoletost letos.
Právě chybějící zkušenosti často stály za tím, že béčko ztratilo dobře rozehraná utkání v samotném závěru. S Prostějovem sparťané vedli v 81. minutě 3:1, zápas skončil 3:3. Ve Varnsdorfu měli čtvrthodiny před koncem dvougólový náskok, i z tohoto zápasu byl nakonec jen bod. V epet ARENĚ vedlo béčko ještě v 82. minutě nad Brnem, nakonec ale prohrálo 1:2. V Příbrami bylo skóre po 90 minutách 1:1, jenže pak domácí rozhodli zápas v nastavení.
Výsledkové zlepšení nepřicházelo a po 14. kole mělo béčko na posledním místě tabulky na svém kontě pouze výhry nad Chrudimí a Jihlavou. Po domácím utkání s rezervou Olomouce byl odvolán trenér Petr Janoušek. Mužstva se do konce roku ujal dosavadní asistent Tim Sparv.
Nový impuls zafungoval skvěle. Rezerva následně vyhrála 1:0 na hřišti Vlašimi a podzimní část FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY uzavřela domácí výhrou 2:1 nad Táborskem. Do jarní části sezony půjde Sparta B z dvanáctého místa tabulky a sedmnácti body na kontě.
Béčko v 16 zápasech F:NL vstřelilo dvacet gólů. Nejlepším střelcem týmu byl se sedmi trefami Tomáš Schánělec. Jednadvacetiletý forvard byl zároveň nejvytěžovanějším hráčem týmu. Připsal si celkem 1326 minut v 15 zápasech. Pouze Daniel Kaštánek nastoupil do všech 16 duelů a zapsal 1220 minut.
Třikrát béčko udrželo čisté konto. Pokaždé byl v brance Jakub Surovčík, který nastoupil do deseti zápasů. Jeho kolega z A-týmu Filip Nalezinek zasáhl do sedmi duelů. Pokud vám čísla vzhledem k 16 utkáním nesedí, nemýlíte se. V zápase v Líšni střídal Nalezinek v osmé minutě zraněného Surovčíka. Našim soupeřům se celkem podařilo vstřelit dvacet sedm branek.
V B-týmu si také první soutěžní starty za Spartu připsali James Gomez (proti Žižkovu) nebo Michal Ševčík (proti Dukle) a už zmíněný Jakub Surovčík (proti Prostějovu).
Sparťanské béčko ale v roce 2023 ještě nekončí. Také letos se na britských ostrovech účastní Premier League International Cupu. Za sebou má první utkání. Na hřišti Wolverhamptonu prohrálo 1:2. Další duel PLIC čeká rezervu ve čtvrtek 7. prosince proti Leedsu.
V zimní přípravě má B-tým na programu soustředění v Krkonoších a další dvě utkání PLIC: 17. ledna 2024 proti Blackburnu a o pět dní později proti Nottinghamu Forest. Start jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je pak naplánován na první březnový víkend. Na Žižkov, kde béčko hraje domácí utkání F:NL, dorazí Prostějov.