Ligová fotbalová asociaceChance Liga
NovinkyMuži A

Sparta rozšířila videoanalytický tým

Babalola, Janda a Krigovský o fungování videoanalytického týmu

Sdílet

Video je nedílnou součástí fotbalu. Význam videoanalýz v posledních letech stále více narůstá a Sparta si je tohoto trendu dobře vědoma. V nedávném období tak podstatně rozšířila počet členů realizačního týmu, kteří mají tuto oblast na starost. Lukas Babalola, Ondřej Janda a Marko Krigovský vám prozradí o fungování videoanalytického týmu víc.
Většině fanoušků v nedávné době neunikla informace o tom, že novým hlavním analytikem Sparty se stal Dán Lukas Babalola, který na této pozici nahradil Stephena Foystona. „Začínal jsem u mládeže. Pracoval jsem ve dvou různých klubech v Dánsku, v jednom menším, a pak jsem několik let pracoval v Lyngby. To je vyhlášené tím, že má skvělou akademii. Po nějaké době jsem začal dělat analýzy také pro A-tým,“ vypráví Lukas Babalola, kterému je stále teprve 26 let. Před rokem jeho kroky vedly do dánského Aalborgu. „Tam jsem začal dělat analytika na plný úvazek. Pracoval jsem tam s Larsem Friisem, který byl hlavním trenérem. V klubu jsem byl rok a dva měsíce, když jsem dostal příležitost jít do Sparty. Analytikem jsem se tedy nestal tak, že bych byl původně datový vědec nebo něco takového. Moje zkušenosti pramenily především z toho, že jsem chtěl být fotbalovým trenérem. To hodně ovlivnilo způsob, jak pracuju.“
Naopak jeho kolega Ondřej Janda už je ve Spartě dobře zaběhlý. „Videoanalytické oddělení jsme začali společně s Tomášem Rosickým tvořit před čtyřmi lety. Po mém příchodu jsem tehdy byl jediný. Teď budeme jen u A-týmu tři, u béčka dva, další tři lidi budou u mládeže a jeden analytik u žen,“ prozrazuje Janda, jak velký důraz realizační tým trenéra Priskeho na tuto oblast klade, a právě Janda bude mít na starosti také kooperaci s dalšími analytiky. „Moje role se změnila po odchodu Stephena. Do týmu přišel Lukas, od béčka Marko Krigovský. V minulé sezoně jsem analýzy dělal jenom se Stephenem. Teď nás ale čekají zápasy v Evropě a utkání bude mnohem víc.“
„Mám za sebou i hráčskou kariéru, ale skončilo to v dorostu v 19 letech, kdy jsem měl dvě operace kolene a rozhodl jsem se, že už nebudu hrát. Takže jsem se vydal na trenérskou dráhu. Začínal jsem v Bohemce, tam jsem byl rok a půl jako trenér a pak jsem přišel po nabídce od Aleše Vytlačila do Sparty jako asistent ke starší přípravce. Tam jsem byl tři roky. A pak jsem se po půl roce posunul do funkce analytika mládeže, následně do béčka a za další půlrok jsem tady v A-týmu,“ přidává Marko Krigovský.
„Před mým příchodem Stephen s Jandysem museli obstarat všechny analýzy. To znamená všechno před zápasem, živě při utkání, veškeré tréninky a vše po zápase. Teď jsme to trochu změnili. Takže já se zaměřím na herní styl Sparty a budu přítomný na trénincích na hřišti. Pak budu mít na starost videoanalýzy na evropské poháry. Jandys bude dělat přípravu na ligu a MOL Cup, společně s Markem. Zároveň se postará o to, aby byl každý trénink zachycen buď dronem nebo normální kamerou, abychom měli ty správné klipy. Pak to probereme s trenérským štábem. Takže jednak se ujistíme, že jsme připraveni na hru soupeřů a také, že máme dobře zažitý vlastní styl hry,“ přidává Babalola.
Na červencové soustředění do Rakouska vyrazil tým ve složení Lukas Babalola, Ondřej Janda a Marko Krigovský. „Všechny tréninky vyhodnocujeme. Já si je znovu pouštím na videu, promluvím si o nich s trenérským štábem a s některými hráči. Řešíme, co se stalo na tréninku a pak, co chceme ukázat v zápasech. Je to podobné jako naše agenda v Praze. Velký rozdíl je v tom, že máme hráče neustále k dispozici. Takže s nimi můžeme absolvovat hodně pohovorů. Jak vypadá moje práce při tréninku? Někdy se jich přímo účastním a pomáhám hráče vést jako normální trenér. Jindy, a to bych měl dělat především v nadcházející sezoně, sleduji věci z povzdálí a pak přidám své podněty trenérskému štábu. Záleží na tom, co chce Brian. Někdy chce, abych dal rovnou zpětnou vazbu hráčům, jindy trenérskému štábu,“ říká Babalola.
„Rozdělili jsme si s trenérským týmem a Lukasem přípravu na soupeře během soustředění. Já už zároveň připravoval podklady na ligu. Zároveň pak dáváme spolu s Markem dohromady materiály z tréninků,“ říká Janda, který všechny tréninky zaznamenává z dronu. „Brian má tenhle pohled nejraději. Já samozřejmě taky. Je to trochu jako fotbal na PlayStationu. Už jsme tak daleko, že máme propojený obraz z dronu s počítačem a můžeme ty situace rovnou kódovat živě. Lukas je v té době na hřišti a vyhodnocuje náš styl hry.“
Pokrývat dronem zápasy v lize zatím není možné, v průběhu přípravných zápasů to ale šlo. „S Dinamem Záhřeb jsme poprvé nahráli dronem celý zápas. Máme nový dron, který je schopný to vydržet. Samozřejmě během utkání musím sletět dolů. V Rakousku to bylo ideální kvůli přestávkám na pití. Rychle jsem sletěl dolů a vyměnil baterii. Pohled na zápasy z dronu je pro analytiky i trenéry úžasný,“ pochvaluje si Janda. „Ondra natáčí dronem a já se věnuji takzvanému kódování v našem programu. Jednotlivé fáze cvičení mají potom trenéři ihned po tréninku k dispozici a už si tam mohou vybírat podle svého, co potřebují,“ doplňuje Krigovský.
V případě ligových zápasů je velký rozdíl mezi tím, zda analytici pokrývají domácí nebo venkovní utkání. V epet ARENĚ mají své zázemí uprostřed novinářské lávky, kousek vedle televizních komentátorů. „V minulé sezoně jsme s příchodem Stephena upustili od automatických kamer a využívali analytiky od mládeže na natáčení ruční kamerou,“ vrací se k mistrovské sezoně Janda. „Já a kolegou Michalem Kotrčem jsme pomáhali Stephenovi a Ondrovi jako kameramani. Natáčeli jsme zápas a dělali jim potřebný servis,“ vypráví Krigovský.
„V nové sezoně by to mělo být zřejmě jinak, alespoň co se týče domácích zápasů. Na každém stadionu by měla být nainstalovaná automatická fixní kamera, ze které budeme dostávat taktický pohled utkání. Venku to bohužel nejde brát živě, takže tam si to musíme pokrýt sami, ale domácí zápasy bychom měli pokrývat tímhle způsobem. Výstupy z kamer pak půjdou do počítače mě, Marka a Lukase. Marko pak dělá servis pro mě a Lukase. My si díky tomu připravujeme výstupy, které posíláme trenérům ať už živě v zápase nebo připravujeme nějakou krátkou prezentaci na poločasovou přestávku. Rozdělení mezi mnou a Lukasem bude v tom, že Lukas bude převážně zaměřený na náš styl hry a já budu naopak sledovat soupeře. Jak se chová v zápase, jak mění rozestavení, a tak dále,“ říká Janda.
„Při mistrovských zápasech mám na starosti kódování živě, kdy sleduju zápas na počítači a veškeré situace, které máme nastavené, že trenéři chtějí, tak kóduju. Klipy pak mají k dispozici trenéři na tabletu na lavičce. Pak si třeba mohou rozkliknout rozehrávku od brankáře, ve střední zóně, útočnou fázi, obrannou fázi, standardní situace a tak. Všechno tohle řeším živě během zápasu. Stadiony u nás v lize jsou dost rozdílné, takže občas si musíme poradit i v trošku horších podmínkách, když třeba nejsou místa pro analytiky. Takže musíme všechno naše náčiní, které potřebujeme, to znamená třeba, kameru, počítač, připojení k internetu, rozestavět například na tribuně,“ dodává Krigovský.
Po návratu z Rakouska do Prahy se A-tým znovu připraviuje doma v tréninkovém centru na Strahově. Jak vypadá běžná práce našich analytiků? „Moje role v Praze je dost podobná jako na soustředění. Kromě toho řeším také nastavení kamerového systému, který máme na Strahově. Výstupy mám také propojené s počítačem. Také při tréninku kóduji situace, aby je měli trenéři k dispozici hned, jak přijdou z tréninku do kanceláře a mohli analyzovat, jak trénink probíhal. Dále pak pomáhám Ondrovi, s čím je potřeba,“ říká Krigovský.
Sparta ráda přichází s novinkami na všech frontách a jedna se týká také živého pokrývání tréninkového procesu. „Poslední měsíce jsme vymýšleli, jak hráčům ukazovat živě video přímo během tréninků a nainstalovali jsme přenosnou televizi na golfový vozík. Už se několikrát stalo, že trenér přerušil trénink, nebo využil pauzy mezi cvičeními a ukazoval konkrétní situace hráčům rovnou,“ objasňuje novinku z tréninkového procesu Janda.

Další novinky