Výhra nad Zbrojovkou

Béčko porazilo brněnský celek 3:2

Po reprezentační přestávce se béčko představilo v Brně. V prvním poločase se ujalo díky brankám Michla se Šilerem dvoubrankového vedení. Před koncem však Potočný vrátil Zbrojovku na dostřel. Ve druhém dějství sparťané čelili tlaku, několikrát tým podržel fantastický Surovčík. Přesto Šiler vrátil rezervě dvoubrankový náskok. Gól Brna na samém konci utkání už pak na sparťanském vítězství nic nezměnil.
Sparťané se poprvé probojovali do šestnáctky domácích už ve třetí minutě, kdy Penxa přiťukl balon Šilerovi. Ve střele mu však zamezili brněnští hráči. Jinak se na míči držela spíše Zbrojovka. K dispozici měla třeba Gyamfiho nebezpečný centr z levé strany, před nabíhajícím Alijagićem ale odvrátil míč do bezpečí Uhrinčať. Ve 13. minutě pak hledal své spoluhráče ve vápně Koželuh, slovenský stoper rezervy byl znovu na správném místě.
Úvodní trefu zápasu si přesto připsalo béčko! Po rychlé kombinaci se Lilling zjevil osamocený před brankářem Sváčkem. Sparťanský záložník ale přihrál ještě na volného Michla, který střelou do odkryté branky otevřel skóre utkání! Domácí mohli vyrovnat o šest minut později, kdy se do Smejkalova centru položil Potočný. Hlavičkový pokus skončil těsně vedle sparťanské svatyně.
Ve 29. minutě Fousek vyzval k náběhu Potočného, před kterým odklidil balon na roh Jedlička. Gyamfiho pokus z následné akce nemusel Surovčík řešit. Další nabídka Potočného nenašla na zadní tyči volného Fouska. Béčko často přecházelo do brejků, jako třeba ve 33. minutě, kdy Michl přihrál balon Šilerovi do velmi dobré pozice. Střela z hranice vápna neskončila mezi třemi tyčemi.
Velkou šanci měl také Fousek, jehož tvrdá rána skončila na břevně Surovčíkovy branky. A tak sparťané mohli vyrazit do dalšího protiútoku. Michl našel ve vápně plachtícího Šilera, který nádhernou hlavičkou poslal svůj tým do dvoubrankového vedení! Konec poločasu přinesl velký tlak domácích, který nakonec vyústil ve snížení. Potočného ránu zpoza šestnáctky nešťastně tečoval Jedlička a Surovčík už nestihl zareagovat.
Po změně stran Zbrojovka navázala na tlak z konce první půle. Přispěl k tomu i příchod Řezníčka, který podpořil útok domácích. Jeho první pokus z hranice vápna jen o kousek minul sparťanskou branku. V 54. minutě Hodouš hledal ve vápně Lillinga, ten ale nedokázal nasměrovat balon do sítě. Na druhé straně zblízka hlavičkoval Alijagić, jehož pokus výborným zákrokem zlikvidoval Surovčík, stejně jako následný přímý kop Potočného.
Domácí měli i nadále tlak. Granečného centr zasáhl před Surovčíkem Řezníček, ale balon mířil nad. Granečný se po levé straně probojoval i k další nabídce, která proletěla malým vápnem jen k Večerkovi. Jenže Zbrojovka sice držela sparťanskou defenzivu v čele se Surovčíkem v pozoru, ke střeleckým příležitostem se však nějakou dobu nedokázala propracovat.
Neefektivitu Zbrojovky nakonec sparťané potrestali. Konkrétně to byl Šiler, který v 77. minutě obral před šestnáctkou domácích o balon Alijagiće a přesnou střelou z pár kroků vrátil béčku dvoubrankový náskok! Závěr utkání ale patřil znovu Brnu. Smejkalovu střelu tečoval Hamza ve vápně tak, že rezervu muselo zachránit břevno. Dvě minuty před koncem základní hrací doby pak Surovčík vytáhl proti Řezníčkově hlavičce výtečný reflexivní zákrok!
Domácím se v samém závěru zápasu přece jen podařilo skórovat, když Potočný nasměroval sražený centr do sparťanské sítě. Na výhře rezervy už to ale nic nezměnilo! V dalším kole béčko přivítá v neděli 7. dubna Vyškov, který bojuje o postup do nejvyšší soutěže. Výkop je naplánován na tradičních 10:30.
Vyjádření trenéra Luboše Loučky:
Klobouk dolů před kluky. Vlivem různých okolností jsme toho museli v  našem systému a  principech hodně změnit. Měli jsme jeden trénink se na  to nachytsat. První poločas nebyl špatný. Nepouštěli jsme Brno do  velkých šancí, přestože tam zazvonilo břevno. Gól jsme dostali po  ztrátě v  brejku a z  tečované střely.
Ve druhém poločase nám s  přibývajícími minutami docházely síly. Někteří kluci museli běhat bazény. Ale já jsem na  ně dnes strašně pyšný. Kuba Surovčík měl magnet na  rukách, odehrál výborný zápas.
FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha B 2:3 (1:2)
Branky: 43. Potočný (Smejkal), 90+5. Potočný – 15. Michl (Lilling), 36. Šiler (Michl), 77. Šiler. ŽK: 27. Texl, 50. Potočný, 81. Šural – 57. Večerka, 90+1. Jedlička. Rozhodčí: T. Batík – J. Paták, P. Pospíšil. Návštěva:  3 118.
Sestava Zbrojovky: Sváček – Gyamfi (46. Granečný), Pernica, Endl (59. Šural), Koželuh (82. Nový) – Texl (59. Hamza), Jambor – Potočný, Fousek (46. Řezníček), Smejkal – Alijagić.
Sestava Sparty: Surovčík – Večerka, Uhrinčať, Jedlička – Penxa, Jonáš, Lilling (82. Stárek), Okeke (65. Holoubek), Hodouš (73. Váňa) – Šiler, Michl (65. Mokrovics).