Ligová fotbalová asociaceChance Liga
Novinky

Zpráva o mládeži ACS

Výsledky dlouhodobé práce strahovské akademie hodnotí Jaroslav Hřebík a Miroslav Krieg

Sdílet

Jen šest klubů v celé Evropě má v jednatřiceti nejvyšších fotbalových soutěžích starého kontinentu víc odchovanců než Sparta. Podle žebříčku, který nedávno zveřejnil tým CIES Football Observatory, vychovala strahovská akademie výrazně více prvoligových fotbalistů než ostatní české kluby.
Podle respektovaného žebříčku, který je výsledkem studie CIES, aktuálně působí v profesionálních prvoligových klubech v Evropě celkem 56 hráčů, kteří patří mezi odchovance strahovského mládežnického centra. Jak důležité kritérium je to při hodnocení úspěšnosti práce trenérů a dalších zaměstnanců na Strahově?
Jaroslav Hřebík, ředitel úseku mládeže: „O kvalitní práci akademie to bezesporu svědčí, je to objektivní ukazatel. Kromě samotného počtu hráčů v tomto žebříčku je ale neskutečné, že ze všech těchto fotbalistů jich působilo ve Spartě více než 60 procent od žákovského věku, 35 procent dokonce od přípravky.“ Citovaná studie přitom považuje za odchovance hráče, kteří prošli mládežnickým systémem daného klubu kontinuálně minimálně tři roky ve věku 15–21 let a aktuálně mají podepsaný hráčský kontrakt v profesionálním prvoligovém klubu. Mezi šestapadesátkou hráčů, kteří reprezentují ACS v žebříčku CIES, jsou například Patrik Schick, Pavel Kadeřábek či Ladislav Krejčí.
Z českých klubů je v žebříčku ještě na 38. místě Sigma Olomouc s 31 hráči a na 60. místě Slavia s 27 fotbalisty. „Žebříček je odrazem zhruba deseti let práce. Důležité je, že nejde jen o trend poslední doby, ale je to takhle celou řadu let,“ poukazuje ředitel úseku mládeže Sparty Jaroslav Hřebík.
Počet odchovanců 31 evropských prvních ligách:
KLUB POČET OCHOVANCŮ
1. Partizan Bělehrad (SRB) 75 odchovanců
2. Ajax (NED) 72 odchovanců
3. Sporting Lisabon (POR) 63 odchovanců
4. Dynamo Kyjev (UKR) 62 odchovanců
5. Dinamo Záhřeb (CRO) 60 odchovanců
6. Crvená Zvezda (SRB) 59 odchovanců
7. AC Sparta Praha (CZE) 56 odchovanců
7. Vojvodina Novi Sad (SRB) 56 odchovanců
9. Šachtar Doněck (UKR) 54 odchovanců
10. FC Barcelona (ESP) 52 odchovanců
I v A-týmu Sparty je v současnosti poměrně velký počet odchovanců: konkrétně 9. V ostatních největších klubech české ligy jsou přitom tato čísla výrazně nižší. Martin Hašek, Matěj Pulkrab a Martin Frýdek přišli do klubu v přípravce, Adam Hložek a David Bičík v žácích, Michal Sáček, Václav Drchal, Lukáš Juliš a Václav Kadlec v dorostu.
„Chceme vytvářet náročné prostředí pro výchovu hráčů, pracovat s těmi nejlepšími trenéry. Většina našich hlavních koučů má vysokoškolský diplom, jsou to napříč věkovými kategoriemi odborníci. Každý z nich má na umístění v tomto žebříčku svůj podíl! Samozřejmě je pak důležité mít k fotbalovým trenérům kvalitní spolupracovníky, zajistit odborníky na kondiční trénink, profesionály z oblasti fyzioterapie… I oni jsou nedílnou a nezbytnou součástí úspěšného fungování fotbalové akademie. Zázemí pak těmto všem vytvářejí lidé ze správy strahovského areálu,“ vypočítává Miroslav Krieg všechny, kteří mají na výsledcích akademie podíl. 
„Naší snahou a cílem je vychovávat hráče nejen pro náš klub, ale i pro celý český fotbal. Šedesát procent fotbalistů v dorostu jsme si vychovali sami. Z třiceti procent jde o hráče z teritoria středních Čech, to znamená z nejbližšího okolí. Pouze deset procent je z regionu mimo Středočeský kraj. Nechceme toto procento zásadně zvyšovat a hledat hráče po celé republice nebo v zahraničí. To není základ naší práce. Přesto máme zájem, aby ti nejlepší zkvalitnili konkurenční prostředí našich týmů,“ říká vedoucí klubové akademie Miroslav Krieg.
Trenéři, kteří se na Strahově starají o mládežnické hráče Sparty:
Starší dorost U19: Starší dorost U18:
Hlavní trenér: Jan Kopáňko Hlavní trenér: Pavel Čunát
Asistent: Michal Hladík Asistent: Martin Vais
Trenér brankářů: Peter Bartalský Trenér brankářů: Peter Bartalský
Mladší dorost U17: Mladší dorost U16:
Hlavní trenér: Jakub Hovorka Hlavní trenér: Petr Janoušek
Asistent: Jakub Fajfr Asistent: Lukáš Bláža
Trenér brankářů: Peter Bartalský Trenér brankářů: Peter Bartalský
Starší žáci U15: Starší žáci U14:
Hlavní trenér: Martin Kumšta Hlavní trenér: Michal Vychodil
Asistenti: Michael Kotrč, Miroslav Grobár Asistenti: Antonín Fulka, Kryštof Herold
Trenér brankářů: Petr Ťažký, Ivo Hain Trenér brankářů: Petr Ťažký, Ivo Hain
Mladší žáci U13: Mladší žáci U12:
Hlavní trenér: Tomáš Kabelák Hlavní trenér: Matyáš Kúdela
Asistenti: Tomáš Vladyka, Pavel Šulek Asistenti: David Horký, Daniel Karas
Trenér brankářů: Petr Ťažký, Ivo Hain      Trenér brankářů: Petr Ťažký, Ivo Hain
Starší přípravka U11: Starší přípravka U10:
Hlavní trenér: Aleš Vytlačil Hlavní trenér: Oldřich Šmerda
Asistenti: Marko Krigovský, Tomáš Martínek Asistenti: Petr Vacek, Jan Šabacký
Mladší přípravka U9: Mladší přípravka U8:
Hlavní trenér: Filip Gibiš Hlavní trenér: Pavel Sulek
Asistenti: Ondřej Dvořák, Radek Hruška Asistenti: Marek Kuta, Václav Renda
Předmini U7: Předmini U6:
Hlavní trenér: Jan Lanhaus Hlavní trenér: Pavel Štochl
Asistenti: Jan Martínek, Dominik Michalský, Barbora Caňkářová Asistenti: Jan Reichenauer, Miroslav Kovář, Adam Gaisler
Vedoucí trenér U6-11: Jaroslav Vavříček  
 V nominacích mládežnických reprezentací U16–U19 na listopadová utkání je dohromady 13 sparťanů. Jaroslav Hřebík a Miroslav Krieg to ovšem neberou jako hlavní hodnotící kritérium práce akademií. „Reprezentační trenéři mají zájem vybírat co nejlepší hráče. Je to ale jen dílčí hodnocení. Nás samozřejmě těší zájem reprezentačních trenérů o naše hráče, ale pokud by se ti nejlepší potom nedokázali prosadit v dospělém fotbalu, pak by naše společná práce neměla ten hlavní efekt. To je alfa a omega našeho úsilí i snahy,“ podotýká Krieg.
Sparťani v nominacích mládežnických reprezentací na listopadová utkání:
 Reprezentace U16: Reprezentace U17:
Hynek Hruška Martin Vitík
Enes Osmani Patrik Vydra
Martin Staroščák Christopher Kabongo
Reprezentace U18: Reprezentace U19:
David Holoubek Adam Gabriel
Filip Šilhart Michal Szewieczek
Václav Sejk Adam Karabec
  Matyáš Kozák
„Všichni se nemohou probojovat do sparťanského A-týmu, ale náš cíl je, aby hráči ze Sparty odcházeli s vědomím, že se sem mohou vrátit – a dělali pro to všechno. Jako třeba Martin Hašek a Martin Frýdek. Někomu se to třeba podaří, někomu ne. Chceme, aby v hráčích stále byla motivace a touha oblékat sparťanský dres, ale zároveň byli hrdí na náš klub, ať budou hrát kdekoliv. Výchova ke klubismu zvláště v dnešní době je daleko víc, nežli u toho hráče, který takovouto potřebu a vztah necítí,“ dodává Krieg.
Za další důležité kritérium hodnocení práce považuje vedoucí klubové akademie nejen nominaci hráčů do reprezentačních mládežnických kategorií, úspěchy jednotlivých družstev v soutěžích, ale rovněž zájem jiných klubů o hráče, kteří prošli systémem výchovy v tréninkovém centru na Strahově. „To je totiž nezávislé hodnocení a odpověď, jestli a jakou kvalitu hráč má. Pokud o něj nemá zájem žádný klub, pak to má zřejmě nějakou příčinu. Nás velmi těší, že o naše nejlepší hráče zájem v českém fotbalovém prostředí zcela určitě je. Je to však zároveň i závazek do budoucna,“ podotýká Krieg.

Sdílet

    Další novinky