Ligová fotbalová asociaceChance Liga
NovinkyMuži A

Srdce ze železa: Christian Clarup

Poslechněte si podcast s novým vedoucím fyzické přípravy hráčů

Sdílet

Novým vedoucím fyzické přípravy hráčů se stal Christian Clarup. Ten působil v této roli devět let v dánském Midjtyllandu. V klubu spolupracoval s trenérem Brianem Priskem, který si ho přivedl také do Sparty. Na soustředění jsme s Christianem Clarupem natočili v angličtině podcast Srdce ze železa, který si není můžete poslechnout. Zároveň jsme pro vás v tomto článku přeložili část tohoto podcastu.
V Rakousku jste poskytnul rozhovor pro O2 TV Sport. Reportér vám po skončení popřál hodně štěstí a vy jste odvětil, že o „štěstí“ to není. O čem to tedy podle vás je?
Myslím, že nám chtěl popřát hodně štěstí do sezony. Samozřejmě že štěstí je aspektem fotbalu, ale podle mého názoru není naše práce o štěstí. Je to o přípravě, o zápalu, vědět, co děláte a proč to děláte. Pokud to víte, eliminujete tím všechny nejisté faktory. Jasně, někdy máte smůlu na pochybnou penaltu nebo další podobné věci, ve kterých je fotbal nevyzpytatelný, ale pro mě obecně není fotbalová práce o štěstí, ale o přípravě.
Můžete se s námi podělit o svou filozofii? Zkuste vypíchnout její důležité pilíře.
Je to docela jednoduché. Pracujeme s rychlostí, intenzitou a silou. Pak se snažíme být konzistentní, což znamená, že děláme ty samé věci znovu a znovu, pořád dokola. Náplň se liší maximálně v různých variacích nebo odlišných objemech a podobně. Vše je ale založeno na rychlosti, intenzitě a síle.
Je podle vás nutné, aby hráči chápali, co dělají a proč to dělají?
Stejně jako u většiny ostatních aspektů života je i zde porozumění důležité. Pokud dostaneme určitý úkol a děláme něco, co zrovna není úplně nejzábavnější, potřebujeme vědět, proč to děláme. Je zatím vším nějaký důvod? Každý umí člověka zatavit, přimět ho uběhnout kilometr nebo zapískat a dál to neřešit. To je snadné. Ale jaký to má účel? Ulehčí vám práci, když hráči pochopí, proč děláme v tréninku určité věci, určité typy běhů, silové aktivity a tak dále. Potom během zápasu, kdy hráč sám skutečně vidí, že jeho výkon je na jiné úrovni, pochopí, proč děláme všechna ta náročná cvičení.
Jak dlouho trvá dostat hráče na požadovanou fyzickou úroveň?
Upřímně vám řeknu, že na tuto otázku nedokáže odpovědět nikdo. Proto také děláme všechny ty kondiční testy. Ve fotbalovém týmu jsou totiž velké individuální rozdíly. Poté, co hráči na začátku přípravy absolvovali všechny testy na FTVS, věnovali jsme pak v týdnu následující dva tréninky dalším fyzickým testům. Proto nyní známe fyzické profily hráčů a přesně tedy víme, na kterých prvcích máme pracovat. Neexistuje žádný model, který by vyhovoval všem, takže musíme dělat různé individuální úpravy podle pozice, věku, historie zranění, fyzických testů, fyzického výkonu, velikosti, hmotnosti, tělesného tuku a dalších hodnot daného hráče. Pak už jen připravíme kluky na to, co budou dělat. Fyzický trénink nepřináší výsledky hned, chce to čas. Než se do toho hráči dostanou, trvá to docela dlouho. Po prvních čtyřech týdnech, konečně vidíme, že se jejich výkon zvedá. Koukáme hlavně na prvky, jakými jsou třeba uběhnuté metry ve sprintu. To nás zajímá. Zrychlení, kde je změna tempa. Když se podíváme na naše průběžné údaje ze zápasů, vidíme, že úroveň hráčů má výrazně vzestupnou tendenci, a to je opravdu dobrý začátek.

Další novinky