ReportážeMuži B

Prohra se Zbrojovkou

Rezerva na Letné podlehla Brnu 1:2

Před utkáním šestého kola druhé nejvyšší soutěže ztrácelo béčko na brněnskou Zbrojovku pouhé dva body. Zápas se dlouho vyvíjel příznivě, ve 25. minutě poslal Spartu do vedení Schánělec. Náskok soupeře ale nakonec rezerva nestáhla, v poslední desetiminutovce se trefili Řezníček se Šuralem, a tak sparťané v epet ARENĚ podlehli Zbrojovce 1:2.
První vážnější šanci si béčko vypracovalo už v 5. minutě. Postupná kombinace vedla k Vydrovu centrovanému míči na naběhnuvšího Hranoše. Sparťanský forvard dokázal předskočit Endla, balon však nenamířil mezi tři tyče. Jinak se ani jeden tým nehnal zbrkle dopředu a trpělivě vyčkával na své příležitosti. K ojedinělému zakončení se po Hodoušově centru dostal Schánělec, ale Berkovec na jeho hlavičku nemusel reagovat.
V 16. minutě Potočný fauloval Hodouše a následnou standardní situaci zahrával Ševčík. Jeho přetažený centr sebral Vydra, který narýsoval zpětnou přihrávku do malého vápna, Ševínský ale Berkovcovu branku přestřelil. Na druhé straně Texl nastřelil prudký míč do sparťanského vápna, balon se od hlavy Kronuse odrazil vedle, brněnský záložník byl však viditelně otřesený.
Poté už se sparťané dočkali úvodní branky zápasu! Ve 25. minutě dali hráči Zbrojovky až příliš času a volného prostoru Kaštánkovi, který odcentroval na nehlídaného Schánělce. Sparťanský útočník přesnou hlavičkou překonal Berkovce a zapsal tak už šestou branku v sezoně! O několik minut později Schánělec vyslal do úniku Hranoše, toho však důrazně odstavil od míče vracející se Šural.
Brno se do šestnáctky domácích dostávalo velmi složitě, přesto po třetině zápasu převzalo iniciativu. Nejprve Potočný vyslal přetažený centr na Řezníčka, který stihl zachytit míč před autovou čárou. Jeho zpětnou přihrávku si však Surovčík pohlídal, stejně jako Kronusovu ostrou ránu z dálky o pár minut později. Na konci prvního poločasu se na levé straně objevil osamocený Granečný, Potočný se však ve vápně ocitl v ofsajdu. Záhy Ševčík vyzval křížným pasem Schánělce, který trefil jen boční síť a na tabuli tak po první půli svítilo skóre 1:0.
Druhé dějství otevřel po Smejkalově centru od rohového praporku Řezníčkův pokus, Surovčík ale nemusel zasahovat. Do sparťanského vápna směřovaly i další centry, adresáta povětšinou nenašly. Na druhé straně si snažil vytvořit nadějnou pozici Goljan, jeho tvrdá rána šla vedle Berkovcovy branky. V prvních patnácti minutách si tak ani jeden z týmu vážnou příležitost nevytvořil.
V 63. minutě se ke střele zpoza vápna odhodlal Smejkal, ránu zblokoval Ševínský a vysoký balon si pohlídal Surovčík. O několik minut později natáhnul k výletu středem hřiště Kaštánek, jeho pokus byl tečován na roh, ze kterého ale Zbrojovce nebezpečí nehrozilo. Možnost rohového kopu měli v 70. minutě také Brňané, Řezníček ale zahrál v šestnáctce rukou.
Zbrojovka se nadále hnala za vyrovnáním, na levé straně byl velmi aktivní Musa Alli, který o poločase vystřídal Potočného. Jenže brněnské centry do dobře postavené sparťanské defenzivy postrádaly větší přesnost. V 75. minutě tak mohlo přijít potrestání nevyužitých šancí. Horák narýsoval perfektní přihrávku do vápna pro Schánělce, Berkovec ale proti němu vyběhl včas.
Čisté konto nakonec sparťané neudrželi. Alli si několikrát vyměnil míč s Marou, který následně z levé strany odcentroval na Řezníčka a brněnskému útočníkovi už to tentokrát vyšlo – 1:1. V 85. minutě Ševínský fauloval Alliho těsně před vápnem a hosté tak měli šanci zvrátit utkání na svou stranu, Řezníček ale branku vysoko přestřelil. Přesto se Zbrojovce přeci jen povedlo vstřelit vedoucí branku, po Gaszczykově centru se hlavou prosadil volný Šural.
Sparťané se po dobu pětiminutového nastavení pokusili vytěžit z utkání aspoň bod, Zbrojovka se ale už ubránila a z Prahy si tak odvezla všechny tři body. Béčko se příští týden představí v Drnovicích, kde své domácí zápasy hraje MFK Vyškov. Utkání sedmého kola je na programu v sobotu 26. srpna od 10:15. Před reprezentační přestávkou se ještě rezerva střetne s Opavou, kterou bude v neděli 3. září hostit na Žižkově.
Vyjádření trenéra Petra Janouška:
Zápas jsme nerozhodli v  prvním poločase a  pak mo žn á p ři šla nervozita z  toho, že  utkání můžeme dotáhnout do  v ít ězn ého konce. Přestože  máme mladý tým si  však myslím, že  jde o  hráče zkušené, ve  druhé lize už  nějakou dobu působí. Možná  nedisponují takovými zkušenostmi jako  brněnský kádr, ale  já věřím, že  je postupně získáváme.
AC Sparta Praha B – FC Zbrojovka Brno 1:2 (1:0)
Branky: 25. Schánělec (Kaštánek) – 82. Řezníček (Mara), 88. Šural (Gaszczyk). ŽK: 16. Potočný, 38. Mara, 58. Šural, 75. Granečný. Rozhodčí: P. Hocek– J. Šimáček, J. Hádek. Návštěva: 1 087.
Sestava Sparty: Surovčík – Penxa, Ševínský, Vydra – Goljan (68. Lehocký), Kaštánek (78. Tošnar), Horák, Hodouš (68. Váňa) – Hranoš (87. Cissé), Schánělec (87. Rus), Ševčík.
Sestava Brna: Berkovec – Granečný, Šural, Endl, Štěrba (72. Jambor) – Texl (90+4. Hamza), Mara – Kronus (72. Hladík), Potočný (46. Alli), Smejkal (81. Gaszczyk) – Řezníček.