Prohra s Líšní

Rezerva nestačila na brněnský celek

Téměř po pěti týdnech odehrál B-tým Sparty utkání druhé nejvyšší soutěže mimo Prahu. Úvodní poločas patřil domácí Líšni. Obzvlášť se dařilo útočníku Pavlu Vandasovi, který zkompletoval hattrick. V druhém dějství béčko dokázalo zápas zdramatizovat a dotáhnout se na rozdíl jediné branky, na body to však nakonec nestačilo. Sparťané podlehli Líšni 2:4.
Už ve třetí minutě se hra na dlouhou dobu přerušila. Matochův centrovaný balon z pravé strany si hledalo hned několik hráčů v bílém, přičemž jeden z nich se po zasažení míče střetl se Surovčíkem a rozhodčí ukázal na penaltový puntík. Pokutovému kopu předcházelo ošetření sparťanského brankáře, který nakonec nemohl v utkání pokračovat a vystřídal ho Nalezinek. Ten byl však na penaltu Vandase krátký a Líšeň šla v desáté minutě do vedení.
Stejně jako v posledních čtyřech utkáních muselo béčko reagovat na vedoucí branku soupeře, Líšeň ale pokračovala v aktivitě. Obranou Sparty se prosmýkl Vlasák, jehož střelu Nalezinek pokryl. Poté Mionič našel ve vápně úplně volného Jeřábka, ale kapitán domácích nedokázal ideálně zpracovat míč. Ve 22. minutě už se domácí mohli radovat z druhého gólu. Na Sokolův centr si naběhl Vandas, který zblízka překonal Nalezinka.
Sparťané se snažili přejít do útoku, hezkou spolupráci předvedli např. Mokrovics s Horákem, finální přihrávka sparťanské záložníka však Ruse nenašla. Líšeň pak znovu přebrala otěže utkání. Po půlhodině hry prostrčil Machalík balon za obranu Vandasovi, který přízemní střelou k levé tyči Nalezinkovy branky zkompletoval hattrick. Střelec Líšně mohl v zápětí přidat i čtvrtou branku, v bezprostřední blízkosti ale tentokrát nedokázal překonat Nalezinka.
Nepodařený poločas ze strany béčka završilo zranění Goljana, který musel po souboji s Lutonským opustit hřiště na nosítkách. Ve 38. minutě ho tak nahradil Hranoš. Dotáhnout rezervu na rozdíl dvou branek se po faulu na Holoubka pokusil Rus, jeho přímý kop ale skončil nad Vajnerovou brankou.
Druhé dějství začaly oba týmy opatrněji. V 55. minutě Machalík fauloval Hodouše. Sparťané rychle rozehráli na volného Hranoše, jehož přízemní centr skončil ve Vajnerových rukavicích. O pár minut později Kaštánek přiťukl balon Rusovi, který po faulu ve vápně skončil na zemi a sudí podruhé v zápase nařídil pokutový kop. Míč si postavil sám faulovaný hráč, a ačkoliv mu Vajner prvotní záměr přečetl, na dorážku hlavou už byl líšeňský gólman krátký – 1:3!
O dvě minuty později už měla Líšeň pouze jednobrankový náskok! Horák si pokryl balon před protihráčem a křížný pas adresoval do náběhu Rusovi. Na jeho centr si naběhl Penxa, který už měl jednoduchou práci! Po vstřelených gólech měli sparťané územní převahu, k míči se navíc dokázali vracet díky účinnému presinku. V 68. minutě vyslal Rus přetažený centr na Mokrovicse, o chvilku dřív byl ale u balonu Vajner.
Béčko se dále tlačilo do zakončení, na Horákův rohový kop si naběhl aktivní Rus, tentokrát mířil vedle. Utkání se zároveň začalo vyhrocovat, v 80. minutě Vandas povalil Ševínského, za což viděl od rozhodčího žlutý kartónek. V poslední desetiminutovce tlak opadl, Líšni se dařilo držet balon dál od Vajnerovy branky. Z delší vzdálenosti pak napřáhl v nastavení Matocha, který čtvrtou brankou Líšně definitivně zvrátil utkání na stranu domácích.
SK Líšeň 2019 – AC Sparta Praha B 4:2 (3:0)
Branky: 10. (pen.), 22. a 29. Vandas, 90+5. Matocha – 60. Rus (pen.), 62. Penxa. ŽK: 56. Lutonský, 58. Sokol, 72. Vajner, 80. Vandas, 90+3. Raab, 90+5. Matocha – 39. Penxa, 52. Kaštánek. Rozhodčí: T. Batík – L. Matoušek, S. Pochylý. Návštěva:  529.
Sestava Líšně: Vajner – Lutonský, Otrísal, Jeřábek, Pašek – Mionič (73. Jokovič) – Sokol (73. Aldin), Machalík, Matocha, Vlasák (90. Mezera) – Vandas (81. Raab).
Sestava Sparty: Surovčík (8. Nalezinek) – Večerka, Ševínský, Lilling – Penxa, Holoubek (46. Kaštánek), Horák, Váňa (46. Hodouš) – Goljan (38. Hranoš), Rus, Mokrovics (87. Novotný).