Se Sigmou bez bodu

Béčko prohrálo s olomouckou rezervou 0:2

V rámci čtrnáctého kola druhé nejvyšší soutěže se sparťanská rezerva utkala s druhým B-týmem, který momentálně působí v F:NL. Sigma na Žižkově od začátku hýřila aktivitou, v prvním poločase se střídaly šance na obou stranách hřiště. Druhé dějství však bylo v režii hostujícího dua Mikulenka – Amasi, které se postaralo o oba góly hostů. Béčko Sparty podlehlo olomoucké rezervě 0:2.
Oba celky vstoupily do zápasu v ostrém tempu. V páté minutě Hodouš nacentroval do šestnáctky a Hranošovo prodloužení odvrátil Dele na roh. Na druhé straně hledal Fiala ve sparťanském vápně Mikulenku, kterému chybělo ve vzduchu k míči několik centimetrů. Sigma záhy vystihla rozehrávku Sparty a individuální akcí se prezentoval Fiala, místo střely z dobré pozice však zvolil přihrávku Langerovi, jehož pokus šel nad Surovčíkovu branku.
V 18. minutě Fiala na levé straně hřiště pronikl kolem obránců, střelu z úhlu ale Surovčík bez problému pokryl. Poté zahrávali sparťané standardní situaci, ve vápně hledal svoje spoluhráče Hranoš, obranu hostí však řídil zkušený Vepřek, který míč odehrál před útočícími sparťany do bezpečí. Další příležitost měl Penxa, který přehrál ve vzduchu Křišťála a šikovně si hodil míč do běhu, střelu z hranice šestnáctky ale zblokoval Bednár.
Ani Sigma nepřestávala útočit. Ve 28. minutě se Mikulenka u autové čáry zbavil dvou strážců, střelu na bližší tyč Surovčík vyrazil. Po následném rohovém kopu míč propadl až na zadní tyč, kde se nacházel volný Fiala, prázdnou branku ale přestřelil. Centr od praporku viděli diváci i na druhé straně, Mokrovicsovu nabídku Ševínský neproměnil.
Sparťané zahrozili také z brejku. Surovčík vyhodil balon na rozběhnutého Hranoše, kterého podpořil Schánělec. Proti nejproduktivnějšímu sparťanskému útočníkovi vytáhl Stoppen dobrý zákrok. Olomouc to naopak zkoušela z větší vzdálenosti. Langerův první pokus skončil nad, druhou střelu zblokoval hlavou Lilling. Ve 42. minutě fauloval Ševínský Fialu. Standardní situaci Langer rozehrál lobem na Spáčila, před ním si však sebral balon Surovčík. I přes četné šance tak diváci v prvních pětačtyřiceti minutách branku neviděli.
Druhý poločas otevřela aktivněji rezerva Sigmy. Obzvlášť nebezpečný byl rohový kop Langera, na který si ve správný čas naběhl Spáčil, olomoucký záložník však trefil jen boční síť. V zápětí vypálil z dobré pozice Fiala, nadějný pokus zblokoval připravený Lilling. Tři možnosti poslat Spartu do vedení měl Mokrovics. Tu nevážnější si vypracoval v 52. minutě, kdy obešel Křišťála, mířil však bohužel nad Stoppenovu branku.
Do dalších příležitostí se dostal Hranoš, který ve vápně obešel dva obránce v modrém, před střelou byl ale obrán o míč a následně uviděl od rozhodčí žlutou kartu. O dvě minuty později našel Hranoš ve vápně Schánělce, jemuž se nepodařilo prostřelit blok dvou protihráčů. A tak se jako první radovali hosté. V 63. minutě Mikulenka vyslal do brejku čerstvého Amasiho, který si navedl balon do středu a balon uklidil nechytatelně do šibenice – 0:1.
První branka jakoby Sigmě vlila do žil další dávku energie, což nakonec vyústilo v navýšení náskoku. Tentokrát si autoři prvního gólu prohodili role – Amasi na pravé straně obehrál Šilharta a našel Mikulenku, který se uvolnil ve vápně a vstřelil druhou branku olomoucké rezervy. Deset minut před koncem základní hrací doby drželo béčko balon na svých kopačkách, ale dobře hrající Sigma sparťany nepouštěla do vážných příležitostí. Naopak, béčko se po delší dobu muselo také bránit, Fialův brejk zastavil pouze za cenu faulu Horák.
V 85. minutě se k balonu dostal Rus, bohužel jeho střela z penaltového puntíku byla olomouckými hráči také zblokována. Po faulu na Holoubka měli sparťané v nastavení příležitost v podobě standardní situace, Rus ale nenašel nikoho ze svých spoluhráčů. Ani poslední rohový kop nepřetavilo béčko v gól, a tak utkání skončilo porážkou 0:2.
Vyjádření trenéra Petra Janouška:
Zápas jsme si prohráli sami svým přístupem a  hloupými chybami v  defenzivě. S  nedostatkem zkušeností se sice potýkáme, ale pro  mnoho hráčů je to druhý rok v  lize. Mladí hráči mohou udělat chybu, ale  neměli by ji opakovat a  už  vůbec ne tak často. Z  toho pramení situace, ze  kterých soupeř dokáže skórovat. Hráči mají zároveň veškeré informace o  tom, jak  bude soupeř hrát. My  chceme jít svojí cestou, svým herním stylem, ale  dnes rozhodl přístup.
Varianta nasazení hráčů z  A-týmů existuje vždycky, samozřejmě musí s  tím souhlasit hlavní trenér. Při  jejich náročném programu to teď není úplně nasnadě.
Cissé má dlouhodobější problém s  křížovým vazem, na  trávník se vrátí až tak za  půl roku. U  Okekeho se termín návratu blíží, je to otázka měsíce. Věřím, že v   zimní přípravě bude natolik připravený, aby  se vrátil do  mančaftu. Ibrahim už je po  zlomenině malíčku na  noze zpátky, je to otázka dnů.
AC Sparta Praha B – SK Sigma Olomouc B 0:2 (0:0)
Branky: 63. Amasi, 72. Mikulenka. ŽK: 58. Hranoš, 69. Večerka, 81. Horák, 86. Rus – 45. Dele, 71. Mikulenka, 90+1. Fabiánek. Rozhodčí: J. Adámková – P. Líkař, M. Pfeifer. Návštěva:  308.
Sestava Sparty: Surovčík – Večerka, Ševínský, Lilling – Penxa, Kaštánek (64. Holoubek), Horák, Hodouš (71. Šilhart) – Hranoš (64. Rus), Schánělec, Mokrovics.
Sestava Sigmy: Stoppen – Uriča, Vepřek, Bednár, Křišťál (80. Slavíček) – Langer, Spáčil – Šíp (61. Hadaš), Mikulenka (80. Fabiánek), Dele (61. Amasi) – Fiala (89. Grečmal).