Vítězství v Chrudimi

Béčko na jaře podruhé za tři body

Navázat na úspěšný vstup do druholigového jara chtěli sparťané proti sedmé Chrudimi, na kterou před zápasem ztráceli čtyři body. Skóre utkání otevřel skvěle zahraným rohovým kopem Daniel Rus, jehož centr si srazil brankář Floder do sítě. Minutu před koncem zápasu pak potvrdil výhru béčka Radek Šiler. Rezerva zvítězila 2:0 a na Východočechy ztrácí už pouhý bod.
Hráči chrudimského MFK se od začátku utkání nebáli vystupovat proti rozehrávce béčka. Sparťané protihráče postavené u šestnáctky dokázali přehrávat, ve středu hřiště už ale znovu naráželi na připravený blok domácích. První nadějný míč nacentroval Uhrinčať na Penxu, před kterým včas vyběhl Floder. Na druhé straně vystřelil v osmé minutě Langhamer, ale jeho pokusu chyběla razance.
Béčko dále drželo míč více na svých kopačkách. Ve třinácté minutě Hranoš zpětným centrem hledal ve vápně nabíhajícího Rusa, těsně před ním ale zabránil šanci Záviška. Chrudim se z dobře postavené defenzivy snažila o rychlý přechod do útoku, nedařilo se jí ale ve finální fázi. Ve 22. minutě těžili domácí z chyby sparťanů. Do Skwarczekovy střely z hranice vápna se obětavě položil Večerka a následnou Řezníčkovu ránu vykryl Surovčík.
Poté měla rezerva k dispozici rohový kop, který způsobil zmatky v obraně Východočechů. Balon propadl až na Šilera. Ten se snažil zakončit proti dezorientovanému Floderovi, ale pokus nakonec před bránou vytěsnil jeden z obránců. Ve 33. minutě se sparťané drželi kolem domácího vápna. Útok podpořil i Ševínský, jemuž patičkou vrátil balon Hranoš. Střela sparťanského stopera bohužel mířila do míst, kde stál připravený Floder.
Poslední desetiminutovka prvního poločasu přinesla pár menších příležitostí na obou stranách. Ani jeden celek ale nezaměstnal gólmana svého soupeře. V nastavení se sparťané nakonec přece jen radovali! Nejprve se Rus po postupné kombinaci objevil sám před Floderem, který mu ale včas zúžil úhel. V zápětí stejný hráč zahrával rohový kop a nasměroval ho do sparťany zahlceného malého vápna. Balon nakonec skončil v síti hostí, za autora branky byl označen Daniel Rus!
Druhé dějství odstartovala Chrudim náporem. K dispozici měla i dva rohové kopy, ani jeden nepřinesl nebezpečí. Domácí však nepolevovali. V 52. minutě Skwarczek zvolil místo centru přihrávku po zemi na nabíhajícího Maška, kterému znemožnil lepší zakončení Surovčík. První příležitost béčka si připsal v 60. minutě Hranoš, který se elegantně zbavil svých protihráčů. Střelu zpoza vápna vyrazil Floder s vypětím všech sil nad břevno.
Další několikaminutový nápor měli Východočeši kolem 70. minuty, kdy zahrávali dva rohové kopy. V zahuštěném malém vápně naštěstí balon vždy dokázali zasáhnout sparťané. V zápětí Čolić rozehrál standardní situaci na domácího stopera Míku, jehož hlavička skončila těsně vedle Surovčíkovy branky. Patnáct minut před koncem pak uháněl Látal sám na Surovčíka. Sparťanský gólman vytáhl tváří v tvář soupeři výtečný zákrok!
Konec utkání byl poznamenán incidentem z 84. minuty, kdy si Čolić šel pro zakopnutý balon na sparťanskou střídačku. Do jednoho ze sparťanů ale přitom strčil, rozhodčí ho poslal předčasně do sprch a Chrudim musela utkání dohrávat v deseti. Nápor domácích byl značně utlumen. Naopak, zisk tří bodů sparťané potvrdili v 89. minutě, kdy se Šiler ocitl v samostatném úniku. Na střelu si sice Floder sáhl, balon ale přesto skončil v síti domácího týmu!
V závěru nastavení vytáhl Surovčík ještě jeden dobrý zákrok proti Maškovi. Béčko podruhé v řadě udrželo čisté konto, nad Chrudimí zvítězilo 2:0. Před březnovou reprezentační přestávkou se rezerva ještě jednou představí na Žižkově, kde bude v neděli 17. března hostit Varnsdorf.
Vyjádření trenéra Luboše Loučky:
V prvním poločase jsme byli trochu kvalitnější na  balonu. V  defenzivě bylo jenom pár věcí, na  které jsme se museli o  přestávce podívat a  pokusit se je vylepšit. Jinak  úroveň utkání asi nebyla úplně nejlepší.
Chtěli jsme po klucích, aby  zůstali koncentrovaní. Aby  se soustředili na věci, které  jsme si přáli na  hřišti vidět, jako trpělivost na  balonu. To  se podařilo. Velká síla byla dnes ve  standardkách, což  v  takhle rozehraném zápase hodně pomůže. Zároveň  kluci udrželi emoce, takže  celkově jsme s  těmi třemi body velmi spokojení.
MFK Chrudim – AC Sparta Praha B 0:2 (0:1)
Branky: 45+2. Rus, 89. Šiler. ŽK: 11. Novotný – 46. Uhrinčať, 71. Hranoš, 78. Šiler, 84. Šilhart. ČK: 84. Čolić. Rozhodčí: J. Julínek – J. Hurych, J. Dohnálek. Návštěva:  1 235.
Sestava Chrudimi: Floder – Kutík, Toml, Míka, Čolić – Řezníček – Novotný (72. Kesner), Langhamer (72. Kosek), Skwarczek, Záviška (58. Látal) – Mašek.
Sestava Sparty: Surovčík – Uhrinčať, Ševínský (58. Jedlička), Večerka – Penxa, Horák (52. Lilling), Jonáš, Hodouš (80. Váňa) – Rus (80. Michl), Šiler, Hranoš.