Pět branek Vyškovu

Béčko porazilo druhý celek tabulky 5:3

V rámci 21. kola přivítal sparťanský B-tým druhý celek tabulky. Vyškov na jaře ještě nezvítězil a tuto bilanci chtěl zvrátit právě na Žižkově. Béčko však bylo jasně proti. Po první půli vedlo díky brankám Mokrovicse, Šilera a Vydry 3:0. Ve druhém dějství se sice hostům podařilo několikrát snížit. Rezerva ale přidala také své úspěšné zásahy, nad Vyškovem zvítězila 5:3 a posunula se na osmou příčku.
Vstup do utkání vyšel sparťanům na jedničku! Už ve čtvrté minutě Šiler zpracoval u vápna dlouhou přihrávku a posunul balon k Vydrovi. Ten našel rozběhnutého Mokrovicse, který střelou z první otevřel skóre zápasu! Po úvodním gólu nebyly dlouho k vidění střelecké příležitosti. Vyškov se snažil rychle přecházet do útoku, béčko si ale svědomitě plnilo defenzivní povinnosti. A když už se Schön dostal k centru, balon odhlavičkoval do autu Uhrinčať.
Ve 21. minutě Mafwenta napálil balon z delší vzdálenosti směrem na sparťanskou branku, první pokus hostů ale Surovčíka nezaměstnal. Schönův průnik po pravé straně pak ve vápně společnými silami zastavili Ševínský s Večerkou. Ani nadále si hosté nedokázali vypracovat výraznější střelecké šance. Až ve 34. minutě to Mafwenta zkusil z lepší pozice, a přestože míč netrefil ideálně, skončila jeho střela těsně vedle tyče.
Na konci prvního poločasu se sparťané znovu vrhli do útoku. Ve 39. minutě předvedli rychlý přechod na polovinu MFK. Ševínský předal balon Šilerovi, který si navedl balon po hranici vápna kolem několika obránců. Sparťanský útočník následně vypálil do protipohybu Stejskala a šel se radovat ze vstřelené branky! O chvíli později Sylla fauloval ve vápně Vydru a sudí nařídil penaltu. Tu sám faulovaný hráč bezpečně proměnil, a poslal tak béčko do tříbrankového vedení!
Druhé dějství otevřel Vyškov aktivněji. Centr Aberkaneho doputoval k Ilkovi, který z první vystřelil na Surovčíka. Sparťanský brankář si se skákavým pokusem poradil. Záhy zahrával Aberkane přímák z nadějné vzdálenosti, nizozemský fotbalista ale přestřelil. V 52. minutě už ale byli hosté odměněni. Fomba vypálil z levé strany vápna a jeho nadvakrát tečovaná střela bohužel skončila v naší síti.
Radost na tvářích vyškovských hráčů dlouho nezůstala. Sparťané znovu přešli do útoku. Z dalšího přesného centru svých spoluhráčů těžil Mokrovics, který si zpracoval balon u penaltového puntíku, obtočil se kolem svého strážce a vystřelil za Stejskalova záda – 4:1! Pro Stejskala to byla jedna z posledních situacích v zápase. O chvíli později totiž Šiler nedoběhl včas přihrávku do běhu a zasáhl vyškovského brankáře, kterého musel vystřídat Borek.
Další příležitost měli sparťané v 59. minutě. Po rohovém kopu hostí přešla do brejku trojice Pešek-Šiler-Mokrovics. Finální fázi však sparťanští útočníci nevyřešili ideálně. Na druhé straně měl obrovskou šanci Krollis, který metr před prázdnou brankou promáchl Ilkovu přihrávku z pravé strany. Vyškov přesto znovu snížil, a to v 65. minutě. Ostrou a hlavně přesnou ránou se prezentoval Fomba, který si připsal už druhou trefu v zápase.
V 72. minutě utíkal Michl sám na branku hostí. Před Borkem ještě chtěl přihrát Rusovi do lepší pozice, vyškovský brankář ale jeho úmysl vystihl. V téměř totožné situaci se Michl s Rusem ocitli také v 80. minutě, a tentokrát jejich spolupráce vyšla na jedničku. Rus poslal balon do prázdné branky, a vstřelil tak pátou sparťanskou branku. Vzápětí mohl Rus přidat další gól, jeho tvrdá rána orazítkovala tyč.
Konec zápasu se dohrával před Surovčíkovou svatyní. Na rohový kop si nejvýše vyskočil Bayo, sparťanský brankář velmi dobrým zákrokem vytěsnil jeho hlavičku nad břevno. Ugandský útočník přesně před koncem zápasu přece jen dokázal upravit skóre na konečných 5:3. Vítězství posunulo béčko na osmou příčku tabulky. K dalšímu utkání nastoupí v pátek 12. dubna v Opavě.
Vyjádření trenéra Luboše Loučky:
Z hlediska výsledku a  větší části zápasu hodnotím utkání pozitivně. Ve  druhém poločase jsme na  několik chvil upadli do  pasivity a  hned nás to potrestalo. To  mě trochu mrzí, tři góly jsme dnes dostat nemuseli. Pět  jsme jich ale dali, měli jsme i  další hezké akce. Utkání jsme zaslouženě vyhráli.
Tim Sparv udělal s  kluky v  ofenzivní fázi obrovský progres. Zápas od  zápasu je to lepší, kluci jsou kvalitnější a  teď přišla i  odměna v   podobě gólů. To  samo o  sobě je pro ně snad největší motivací do  dalších zápasů.
Na povedeném startu jara mají zásluhu zejména kluci na  hřišti. Jde to ruku v  ruce i  se  skvělou prací realizačního týmu, se  kterým mám tu čest pracovat. Jako  hlavní trenér jsem sice napsaný já, ale jde o  kolektivní práci.
AC Sparta Praha B – MFK Vyškov 5:3 (3:0)
Branky: 5. a 53. Mokrovics, 39. Šiler, 42. Vydra (pen.), 80. Rus – 52. a 65. Fomba. 90+4. Bayo. ŽK: 28. Ševínský, 55. Šiler – 33. Krollis, 86. Bayo. Rozhodčí: J. Machálek – T. Mokrusch, P. Kotalík. Návštěva:  678.
Sestava Sparty: Surovčík – Uhrinčať, Ševínský (79. Jedlička), Večerka – Penxa, Vydra, Okeke (79. Lilling), Váňa – Pešek (87. Holoubek), Šiler (62. Rus), Mokrovics (62. Michl).
Sestava Vyškova: Stejskal (57. Borek) – Štěpánek, Straalman, Sylla – Ilko, Eneme, Mafwenta (46. Bayo), Aberkane – Fomba (80. Delferriere), Krollis (73. Mbonu), Schön (46. Svoboda).