Ligová fotbalová asociaceChance Liga
NovinkyRozhovory

Virutální realita v akademii

Slouží jako pomůcka pro dlouhodobě zraněné hráče

Sdílet

V rámci rehabilitace u dlouhodobě zraněných hráčů v akademii na Strahově je využívána i virtuální realita. Ta pomáhá hráčům překonat dlouhou pauzu a usnadňuje tak návrat zpět na trávníky. Její využívání popisuje v rozhovoru Radek Hruška, hlavní trenér kategorie U13.
Virtuální realita je stále rozšířenější technologie, která se používá nejen ve sportu. V akademii AC Sparta Praha je od minulého roku využívána primárně pro hráče, kteří se zotavují z vážnějších zranění, která je na delší dobu vyřadila z tréninkového a zápasového režimu. O tom, jak je virtuální realita v akademii využívána, níže hovoří trenér kategorie U13 Radek Hruška.
Kde jste dostali inspiraci pro používání virtuální reality v akademii?
Jak využít VR ve sportu jsem prvně viděl pár let zpátky na FTVS. Tehdy se VR využívala konkrétně pro hokej. Minulý rok jsem náhodou narazil na aplikaci Be Your Best a chtěli jsme tuto možnost vyzkoušet i u nás na Strahově.
Jak konkrétně virtuální realita pomáhá zraněným hráčům v akademii při rehabilitaci?
Virtuální realitu využíváme u dlouhodobě zraněných hráčů. Má za úkol usnadnit přechod do herního prostředí po dlouhé pauze, avšak hlavní výhodu vnímáme v rozbití stereotypu posilovna, fyzio, regenerace.
V čem je použití virtuální reality jiné na rozdíl od tradičních metod rehabilitace?
VR oproti ostatním metodám rehabilitace nemá vliv na délku návratu po zranění, avšak může hráči usnadnit přechod na hřiště a celkově zpříjemnit proces rehabilitace.
Můžete popsat nějaký konkrétní tréninkový scénář, který hráči využívají v rámci virtuální reality během svého zotavování?
Existují různé možnosti jak pracovat ve VR. Obecně to funguje tak, že se hráčům promítají různé herní scénáře dle jejich herních postů, které hráči vyhodnocují na základě svého herního intelektu. Program jim dá po skončení lekce zpětnou vazbu.
Mohou si virtuální realitu vyzkoušet všichni hráči? Dle čeho se použití určuje?
Virtuální realitu si mohli všichni hráči vyzkoušet v rámci soustředění. Nicméně platí, že převážně pracujeme pouze s dlouhodobě zraněnými hráči. 
Jaké jsou dlouhodobé cíle používání virtuální reality?
Prvotní cíl je, abychom propojili VR s celý rehabilitačním plánem hráče a dlouhodobě a pravidelně s ním pracovali. Na základě zpětné vazby od hráčů a trenérů můžeme stanovovat další cíle.

Další novinky