Jaroslav Hřebík se narodil v Benešově, fotbal hrál na Žižkově, v Dukle nebo v Plzni. Jeho trenérská kariéra pak vedla přes několik angažmá v Česku, ale v roce 2004 trénoval také Dynamo Moskva. Na trenérské lavičce Sparty působil dvakrát a zažil velké úspěchy v Lize mistrů v sezoně 2001/2002. Se svou bilancí v Lize mistrů je stále nejúspěšnějším českým trenérem, co se týče statistiky získaných bodů na jeden zápas.
Momentálně vede akademii na Strahově a stará se o vývoj mladých hráčů. „Když si vybírám fotbalistu, ať už do akademie anebo dřív do áčka, posuzuji u nich vždy tři kritéria,“ vysvětluje Hřebík. „Tím prvním je charakter, samozřejmě ve vztahu k fotbalu. Druhým je rychlost, která je v současném fotbale nezbytná. Třetí věc, kterou posuzuji je hráčova prostorová orientace. Zatímco s charakterem toho moc neuděláte, s rychlostí a hlavně prostorovou orientací se dá ještě pracovat,“ prozrazuje zkušený trenér svou metodiku výběru hráčů.
V souvislosti s Jaroslavem Hřebíkem se ujalo to, že údajně často mluví o „čtvercích“, tedy prostorech, kde by se hráče měli pohybovat. „To je trochu zjednodušené, o čtvercích jako první mluvil Werner Lička, ale nějak se to připsalo mně,“ říká Hřebík.
„Prostor je ale ve fotbale zásadní, každý trenér by měl trochu rozumět deskriptivní geometrii. Když k tomuto oboru přidáte čas, vznikne vám uspořádaný, dynamický pohyb, tedy fotbal,“ osvětluje svůj pohled na fotbal. „Jak jsem se dozvěděl, tak architektem byl původně třeba i Karel Brückner, to rozhodně není náhoda.“
Už je to pár let, co se Jaroslav Hřebík trochu stáhl z pozornosti médií, vývoj ve fotbalu ale neustále sleduje. Naposledy třeba příchod videa, které podle něj může mít dopad na samotné pojetí hry. „Vezměte si standardní situace. Z nich padalo nějakých 20 procent gólů, na mistrovství světa, kde už byl videorozhodčí, to ale bylo mnohem víc. Hráči nemohou při bránění tahat soupeře za dres, útočníci tím pádem mají víc prostoru a góly padají častěji,“ připomíná Hřebík.
„Z toho vyplývá, že se bude měnit i příprava na utkání. Když vám ze standardek padne 40 procent branek, nemůžete jim v týdnu v přípravě věnovat deset minut. Je nevyhnutelné, že hráči si budou muset zapamatovat a osvojit mnohem víc signálů, v tomhle se fotbal bude přibližovat například basketbalu,“ předpovídá sedmdesátiletý kouč.
Ač už je ve věku, kdy většina seniorů odpočívá a stahuje se z aktivního života, Jaroslav Hřebík je stále v plné práci na Strahově. Naposledy byl třeba na konci listopadu s mládežnickým týmem v Anglii na prestižním turnaji Premier League International Cup. „Hodnotím se vlastními měřítky, které jsem nastínil v úvodu. Charakter mám myslím v pořádku, rychlost mám také ještě slušnou a orientaci zatím také neztrácím,“ směje se Hřebík s tím, že do důchodu se rozhodně nechystá.
A kdo je podle něj potenciální hvězdou sparťanské budoucnosti? „V áčku máme Wiesnera, Drchala a Hložka. Každý z nich má ještě určité nedostatky, u každého jde o něco jiného, ale pokud je vypilují, mají velkou naději to někam dotáhnout. Co se týče našich mládežnických týmů, velmi kvalitní fotbalista je Adam Karabec, kterého jsme přivedli z Bohemians,“ uzavírá sedmdesátiletý Jaroslav Hřebík.
Pane Hřebíku, celá Sparta vám děkuje za váš přínos našemu klubu a přeje mnoho zdraví, štěstí a radosti do dalších let!