Zápasy s Baníkem v poháru

Čtyřikrát ve finále i naposledy s diváky

S Baníkem jsme v Českém poháru od roku 1993 sehráli sedm zápasů. Ten poslední máme ještě v živé paměti. Sparta před rokem deklasovala Ostravany 5:0 a šlo o náš poslední domácí zápas před plnými tribunami. Pojďme si připomenout další vzájemné konfrontace.
S Baníkem jsme se od rozdělení federace utkali dvakrát ve finále. V obou případech byla úspěšnější Sparta. V sezoně 2003/4 vyhrála 2:1, o dva roky později gól nepadl a o vítězi rozhodli sparťané v penaltovém rozstřelu.
Baník jsme pochopitelně potkali také v dřívějších fázích soutěže. V sezoně 1993/4 jsme ho vyřadili po vítězství 2:0 v semifinále. O tři roky později v základní hrací době čtvrtfinále gól nepadl, v prodloužení pak ano a bohužel do naší sítě. Ve stejné fázi soutěže se oba týmy potkaly v ročníku 2001/2 a Sparta vyhrála 3:1. V sezoně 2017/8 jsme Ostravu vyzvali v osmifinále. V základní hrací době padl na každé straně jeden gól, to samé se opakovalo v prodloužení. V penaltovém rozstřelu pak byl úspěšnější náš soupeř.
Pokud se podíváme ještě dále do historie, s Baníkem jsme hráli třikrát ve finále Českého poháru ještě před rozdělením Československa. V sezonách 1945/46, 1974/75 i 1991/92 Sparta slavila zisk trofeje.
Baník je s pěti vítězstvími třetím nejúspěšnějším týmem pohárové historie za Spartou (21 vítězství) a Slavií (9 vítězství). K tomu šestkrát neuspěl ve finále.