Máme double

Ve finále poháru jsme porazili Plzeň 2:1

Teprve o víkendu si sparťané zajistili ligový titul. V Plzni chtěli zaútočit také na zisk domácího poháru. Vše podstatné se událo v poslední patnáctiminutovce utkání. Sparta šla do vedení po vlastním gólu obránce Dweha. Pět minut před koncem byl vyloučen po druhé žluté kartě Šulc, Plzeň přesto vyrovnala zásluhou Chorého. V první minutě nastavení však vystřelil sparťanům výhru v poháru Veljko Birmančević.
Začátek finálového utkání si oba celky chtěly pohlídat. Přesto se sparťané už ve třetí minutě dostali k rohovému kopu. Birmančevićův centr odhlavičkoval jeden z domácích hráčů do bezpečí. Na druhé straně se přes Krejčího snažili probít Vydra s Kalvachem. Druhý jmenovaný v souboji se sparťanským kapitánem přišel o balon. V šesté minutě Červ obral Kuchtu na středu pole, svůj samostatný průnik ale zakončil velmi nepřesnou střelou.
Po jedenácti minutách hry se před Červem znovu otevřel prostor. Balon si převzal Cadu, jeho pokus o centr však zblokoval Zelený. Z následného rohu pálil Chorý jen nad Vorlovu branku. Sparťané přešli do protiútoku. Sadílek si místo dlouhého autu vybral Laciho, jehož balon Krejčí usměrnil za Jedličkova záda. Podle sudího Berky ovšem Krejčí fauloval při náběhu Červa, a první branka utkání tak nebyla uznána.
Ve hře se poté začalo objevovat více soubojů než střeleckých příležitostí. Žluté karty za fauly na útočné polovině viděli Kuchta s Birmančevićem. Na druhé straně obdržel napomenutí za zásah do Sadílkova obličeje Šulc. Plzeňský forvard se po následné kombinaci plzeňských hráčů osmělil, přízemní střela zpoza vápna ale minula levou tyč. Na další větší šanci se čekalo až do 43. minuty, kdy se Šulc snažil vysunout Chorého, proti byl ale připravený Krejčí. Týmy se tak rozešly do kabin za bezbrankového stavu.
Druhé dějství otevřel hned po čtrnácti vteřinách hry ostrou ránou Vydra. Načapat Vorla se mu ale nepodařilo. Sparťané se prezentovali souhrou tria Haraslín-Kuchta-Birmančević. Před srbským křídelníkem odhlavičkoval balon za autovou čáru Dweh. V 51. minutě Birmančević poslal do náběhu Preciada, kterého ve vápně přetlačil znovu Dweh. Vzápětí pálil Vydra ze sparťanského vápna na zadní tyč, balon ale skončil v autu.
Po dvou třetinách hry si Viktoria vytvořila tlak před sparťanským vápnem. Nejprve si Dweh naběhl na levé straně hřiště a jeho střílený centr zpoza vápna orazítkoval tyč Vorlovy branky. Záhy se míč dostal k Šulcovi, jehož střelu zblokoval Krejčí k připravenému brankáři Sparty. Po delším přerušení hry kvůli dýmu nad hrací plochou centroval od rohového praporku Kalvach, Chorého prodloužení naštěstí nikdy z útočících hráčů netečoval.
V 73. minutě si Zelený snažil obhodit Cadua, který ho povalil k zemi. Nařízenou standardní situaci zahrál Haraslín na Kuchtu, sparťanský útočník ale pod tlakem hlavičkoval nad. Možnost nacentrovat balon měla také Plzeň po Vitíkově faulu na Chorého. K nebezpečné hlavičce se dostal čerstvý Kliment, šanci z bezprostřední blízkosti mu však zlikvidoval Vorel! O chvíli později si hlavičkoval také Dweh, ale nad branku
Viktorka své šance nevyužila. Do jejího vápna pak v 79. minutě přiletěl dlouhý balon. Krejčí po souboji s Dwehem padl k zemi, celou situaci ale dohrál Birmančević, který nasměroval míč na Jedličku. Plzeňský brankář vyrazil střelu pouze do Dweha, od kterého se balon odrazil do prázdné branky – 1:0! Záhy mohli sparťané vést o dvě branky. Sadílkův dlouhý aut prodloužil Panák, rychle na zem musel proti balonu Jedlička.
V závěru utkání se Plzeň nadechovala k náporu. Středem hřiště procházel Šulc, jenže přišel o balon, a poté zatáhl za ruku Sadílka. Od sudího za to viděl druhou žlutou kartu a odebral se do sprch. Viktorii se přesto podařilo rychle vyrovnat. Po standardní situaci už to vypadalo, že balon míří za autovou čáru. Kliment ho však vrátil do malého vápna, odkud Chorý hlavou poslal míč do sítě.
Na začátku nastavení měli sparťané k dispozici rohový kop. Viktoria míč odvrátila, ale k balonu se dostal Ryneš. Sparťanský wingbek obešel Červa a nacentroval do vápna. Od Kuchty a Vitíka se míč dostal k Birmančevićovi, který ho z těžké pozice napálil za Jedličkova záda – 2:1! Zbytek zápasu si sparťané zkušeně pohlídali, a v sezoně 2023/24 tak mohou slavit double!
FC Viktoria Plzeň – AC Sparta Praha   1:2 (0:0)
Branky: 87. Chorý – 79. Dweh (vl.), 90+1. Birmančević. ŽK: 27. Šulc, 73. Cadu, 78. Kalvach, 90+9. Kliment – 20. Kuchta, 26. Birmančević, 80. Laci, 90+4. Ryneš, 90+9. Vydra. ČK: 85. Šulc. Rozhodčí: O. Berka – J. Kubr, M. Vlček (O. Pechanec) | VAR: M. Radina | AVAR: J. Pečenka. Návštěva: 10 647.
Sestava Plzně: Jedlička – Cadu, Hranáč, Hejda, Dweh, Souaré – Šulc, Kalvach, Červ – Vydra (73. Kliment), Chorý.
Sestava Sparty: Vorel – Krejčí, Panák, Vitík – Zelený (76. Ryneš), Laci, Sadílek (87. Solbakken), Preciado – Haraslín (87. Vydra), Kuchta (90+7. Olatunji), Birmančević.