Ligová fotbalová asociaceChance Liga
Novinky

Šedesátiletá cesta pohárovou Evropou: díl osmý

Na řadu přichází léta 1992 až 1996

Sdílet

V minulém roce uplynulo 60 let od našich prvních soubojů v moderní éře evropských pohárů. A protože jsme zdaleka nedoputovali do konce, budeme i nyní pokračovat v mapování našeho působení v pohárové Evropě. Na řadu přichází léta 1992 až 1996, kdy se na Letné třikrát slavil mistrovský titul. Na evropské scéně se však tolik nedařilo...
Projděte si naše dosavadní historické putování pohárovou Evropou:
1992/1993 – Pohár vítězů pohárů
Sparta – Airdrieonians 1:0 a 2:1
Branky:
Sopko – Vrabec, Vonášek
Los 1. kola nebyl zrovna příjemný. Tvrdí Skotové sice v domácí lize nepatřili k nejlepším, nicméně jejich houževnatost a bojovnost patřila mezi silné zbraně. Do Británie jsme odjížděli se záměrem vybojovat výsledek zaručující solidní základ pro pražskou odvetu. To se nám podařilo, Sopko svým gólem výrazně pootevřel dveře do dalšího kola. Ve stejně obtížném střetnutí na Letné jsme už do přestávky zvýšili své celkové vedení na 3:0. Houževnatý soupeř nerezignoval, ale skóre stačil jen zkorigovat. „Soupeř bojoval až do poslední minuty velmi důrazně. Některé zákroky byly až na hranici únosnosti,“ uvedl trenér Dušan Uhrin.
Sparta – Werder Brémy 3:2 a 1:0
Branky:
Sopko, Dvirník, Vonášek – Siegl
Z losování druhého kola vzešel náš další soupeř – obhájce Poháru vítězů! Tedy oponent kvalitní i atraktivní zároveň. První půle úvodního utkání v Německu předčila všechna naše očekávání. Dvěma góly jsme se nečekaně ujali vedení! To sice po přestávce a Chovancově vyloučení vzalo za své, ale úžasná Vonáškova střela pár sekund před koncem znamenala cenné vítězství. V pražské odvetě panovaly obavy z náporu Němců. Náš tým však dokázal splnit taktické pokyny a soupeře do vážnější akce nepustil. Už v sedmé minutě navíc Siegl prostřelil brankáře hostí, kteří se na větší odpor nezmohli. „V obou utkáních jsme zanechali dobrý dojem. Celé mužstvo zahrálo výborně,“ zdůraznil Uhrin. „Blahopřeji Spartě, hrála velice dobře. Všechno se rozhodlo už v Brémách, kde jsme v poháru prohráli poprvé. V odvetě soupeři pomohlo i bouřlivé domácí prostředí,“ řekl trenér hostí Otto Rehhagel.
Sparta – Parma 0:0 a 0:2
Na první zápas čtvrtfinále přijeli Italové do Prahy s velice silným mužstvem, které odborníci srovnávali s Barcelonou. Bezgólová remíza nastavila zrcadlo našemu týmu. Především obrana soupeře fungovala dokonale, Italové nezapomínali ani na nebezpečné brejky. Sparta naopak vsadila na velkou bojovnost. V odvetném utkání byla Parma rychlejší a tradičně perfektní v obranné činnosti. Každá akce představovala nebezpečí pro Koubovu branku. Dvěma góly v první půlhodině si Parma zajistila potřebný klid a také postup do dalších bojů. Nakonec si došla až pro vysněnou trofej.
1993/1994 – Liga mistrů
Sparta – AIK Stockholm 0:1 a 2:0
Branky:
Siegl 2x
První překážka na plánované cestě do elitní osmičky se pro mnohé zdála být snadnou záležitostí. Přesto jsme na deštěm zvlhčeném trávníku soupeře prohráli gólem z první půle. A to soupeř ještě trefil břevno. K odvetě přijeli Švédové s defenzivní taktikou založenou na tvrdosti a protiútocích. Už po čtvrthodině se nám podařilo srovnat manko ze Stockholmu, a poté nastalo nervy drásající dobývání švédské obrany. Přitom jeden ze stockholmských protiútoku zastavila až tyč Koubovy branky. Schylovalo se k prodloužení, když se po jednom z mnoha centrů do šestnáctky srazil brankář Hedman se svým obráncem. Míč se snesl k Sieglovi, který ho poslal tam, kam patří.
Sparta – Anderlecht 0:1 a 2:4
Branky:
Dvirník, Vonášek
Dvojzápas jsme začínali na Letné, kde obrana Belgičanů fungovala takřka bezchybně. Anderlecht hrál chytře a po jedné z nebezpečných akcí vstřelil tehdy obávaný útočník Nilis jediný gól. Při odletu do Bruselu sice nevládla beznaděj, ale objevovaly se i pesimistické hlasy, které zesílily už ve třetí minutě zápasu. To se domácí ujali vedení. Díky dobrému pohybu jsme začali belgickou obranu zlobit a v sedmnácté minutě se nám podařilo vyrovnat. Po přestávce se situace opakovala. Na druhý gól Anderlechtu odpověděl krásným volejem Vonášek a až do 72. minuty jsme zůstávali ve hře o postup. Potom však z půlky hřiště utekl Nilis a dostal Anderlecht znovu do vedení. Belgický mistr se ve finále ukázal jako zkušenější a mezinárodně ostřílenější tým, který má ve svém středu hned několik osobností.
1994/1995 – Liga mistrů
Sparta – Göteborg 1:0 a 0:2
Branky:
Budka
Po výtržnostech, které provázely předchozí domácí zápas s Anderlechtem, jsme byli nuceni odehrát první utkání v Jablonci. Hosté výborně bránili a nebýt Budkovy trefy ze závěru duelu, uhráli by remízu. Pro oba celky to bylo nesmírně důležité měření sil, protože postup do základní skupiny by znamenal významnou finanční injekci. Jenže na göteborské půdě jsme nedokázali udržet jednogólový náskok. Domácí smazali manko už po 22 minutách. V útočné fázi jsme se k moc šancím nedostali, navíc se zranil zkušený stoper Sopko. Po přestávce Švédové přidali druhý gól a bylo rozhodnuto.
1995/1996 – Pohár UEFA
Sparta – Galatasaray 3:1 a 1:1
Branky:
Nedvěd 2x, Lokvenc – Nedvěd
V době, kdy koeficient země začal hrát velkou roli pro nasazovaní do pohárových soutěžích, byla Sparta v pozici českého mistra zařazena pouze do Poháru UEFA. Turci byli s losem nadmíru spokojeni, v samotném zápase však bylo všechno jinak. Na Letné jsme rychle vedli 2:0. Hosté na sebe upozornili až po přestávce, na inkasovaný gól však odpověděl podruhé v zápase Nedvěd. Začátek odvety v Istanbulu se nám bohužel nepovedl, ve čtvrté minutě jsme prohrávali 0:1. Turci vsadili vše na ofenzivu, jenže ve 23. minutě se k míči dostal Nedvěd a střelou z dálky vyrovnal. Cenná plichta znamenala postup do hlavní fáze soutěže.
Sparta – Silkeborg 0:1 a 2:1
Branky: Lokvenc, Němec
V kontextu postupu přes výborný turecký tým měl být Silkeborg jen zastávkou na cestě do dalšího kola. Z přílišného sebevědomí však často pramení podcenění. Už po sedmi minutách hosté vedli. Začali jsme bušit do obranného valu soupeře. Jen se čekalo, kdy to tam začne padat. Nestalo se. A tak jsme vyrazili k odvetě s jasnou povinností zvítězit. Dánové byli nesmírně houževnatí, ale nakonec se přece jen potvrdila větší kvalita našeho mužstva. Pochvaly jsme se doma nedočkali, ale bylo důležité, že očekávaný postup se stal skutečností.
Sparta – Zimbru Kišiněv 4:3 a 2:0
Branky: Nedvěd 2x, Frýdek, Budka – Koller, Vonášek
Ani následující soupeř neměl být z kategorie náročných. Po hodině hry jsme vedli 4:1 a vše nasvědčovalo tomu, že odveta bude jen formalitou. Jenže přišel výpadek, kterého hosté dokonale využili, a nakonec jsme byli rádi za těsné vítězství. K odvetě jsme jeli s plnou odpovědností, kontrolovali jsme celých 90 minut. Navíc domácí ve snaze prosadit se střelecky hru otevřeli, což našemu mužstvu vyhovovalo a dvěma góly potvrdilo roli favorita.
Sparta – AC Milán 0:2 a 0:0
Los třetího kola nám určil fotbalového giganta s plejádou superhvězd. Trenér Jozef Jarabinský stanovil svým svěřencům přísnou defenzivní taktiku, za kterou náš tým sklidil na San Siru pískot. Italové byli sice známými mistry obrany, ale také znali způsoby, jak ji zdolat. A tak do přestávky poslal Weah domácí do vedení a po přestávce přidal ještě jeden gól. Pražská odveta se hrála v prosinci na zmrzlém terénu, ale italský celek to nerozhodilo. Z velice dobré obrany přecházel do rychlých protiútoků. Sparťané se za svůj výkon nemuseli stydět a bezbrankovou remízu s tímto renomovaným soupeřem šlo považovat za solidní výsledek. Vypadnutí z Poháru UEFA to však neodvrátilo.

Sdílet

    Další novinky