Tři body z Budějovic

Po reprezentační přestávce vítězně nad Dynamem

Do znovu rozjetého ligového kolotoče vstoupila Sparta zápasem s českobudějovickým Dynamem. Na Střeleckém ostrově diváci tolik vážných příležitostí neviděli. O výhře Sparty rozhodl v sedmnácté minutě Veljko Birmančević, který přízemní střelou propálil brankáře Janáčka. Po výhře 1:0 se tak sparťané vrátili do čela prvoligové tabulky.
První standardku utkání měl k dispozici po Krejčího faulu domácí Čermák. Na zadní tyč mu nabíhal volný Poulolo, k balonu to měl ale nakonec daleko. Dynamo se v úvodu propracovalo i k dalším střeleckým příležitostem. Suchanovu střelu zblokoval Panák a Hellebrandův pokus zpoza vápna mezi tři tyče nezamířil. Záhy se osmělili také sparťané. Centr Birmančeviće domácí odvrátili pouze k Lacimu, brankář Janáček však proti jeho střele nemusel zasahovat.
Po úvodních minutách se hra uklidnila. Ve hře obou celků se objevovaly nepřesnosti a jedna z chyb se nakonec stala také příčinou první branky utkání. Mejdr zpracoval dlouhý balon Birmančevićovi, který vystřelil po zemi kolem obránce. Brankář Janáček zdánlivě jednoduchý pokus pustil za svá záda a Sparta šla do vedení!
Další šanci viděli diváci na Střeleckém ostrově až ve 29. minutě, kdy to Laci zkusil ze střední vzdálenosti. S přízemní střelou si tentokrát Janáček poradil. Dynamo se snažilo hrozit z brejků, jenže hráči v rudých dresech je dokázali bez problému zastavovat. V obraně zaúřadoval i Lukáš Haraslín, který po sparťanském rohovém kopu obral o balon rozběhnutého Alliho.
Na konci poločasu se Dynamu přece jen podařilo usadit se na nějakou chvíli u sparťanského vápna. Nebezpečnou hlavičku si připsal Poulolo, Vindahl dobrým zákrokem vyrazil míč nad břevno. Na druhé straně Zelený prodloužil balon hlavou na volného Kuchtu. Střela ale mířila pouze do boční sítě Janáčkovy branky, a tak sparťané vedli po  poločase o jednu branku.
Druhé dějství po Mejdrově přihrávce otevřel přízemní střelou z první Haraslín, Janáček byl připraven. V 53. minutě se hra přesunula k šestnáctce Sparty. Se Suchanovou standardní situací na bližší tyč si ale věděl rady Laci. Záložník Dynama se o tři minuty později dostal i do dobré střelecké pozice, stopku mu vystavil Filip Panák.
Ani po změně stran ale Střelecký ostrov nedostál svému jménu. Kolem 60. minuty se sice Čermák ocitl ve dvou nadějných pozicích. Pokus z delší vzdálenosti nenašel svůj cíl a křižný pas na za obranu nabíhající spoluhráče byl nakonec příliš dlouhý. Trefit prostor mezi třemi tyčemi se zpoza vápna pokusil také Birmančević, bohužel marně. V 71. minutě už měl srbský křídelník po přihrávce Kuchty výrazně lepší pozici. Gólman Janáček mu ale včas zúžil úhel.
Dynamo ucítilo v poslední patnáctiminutovce šanci na zisk bodu. Ostrou ránu Suchana ale obětavě zblokoval Laci. Další pokus českobudějovického hráče pak mířil k divákům na tribunu. Okolo 82. minuty se domácí znovu usadili kolem pásma. Na Čermákův centr od rohového praporku nejvýše vyskočil Ondrášek, který hlavičkoval těsně vedle branky.
Tři minuty před koncem základní hrací doby se po autové lajně probili do vápna Ryneš s Tucim. Zakončení druhého jmenovaného ale pokryl Janáček. Záhy měli sparťané obrovskou příležitost definitivně rozhodnout utkání, když se ocitli v přečíslení 4 na 2. Solbakken předal balon Tucimu, který hledal na zadní tyči Kuchtu. Ten ale nedokázal přesně zakončit.
Neproměněná šance Spartu nemusela mrzet. Dynamo už si v nastavení žádnou příležitost nevypracovalo. Na Střeleckém ostrově jsme zvítězili 1:0, díky čemuž jsme se vrátili na první místo ligové tabulky!
1 / 92
SK Dynamo České Budějovice – AC Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branky: 17. Birmančević (Mejdr). ŽK: 28. Zelený. Rozhodčí: J. Machálek – P. Caletka, P. Antoníček (T. Batík) | VAR: D. Černý | AVAR: M. Podaný. Návštěva: 6 681.
Sestava Dynama: Janáček – Madleňák (90. Tranziska), Králik, Poulolo, Sladký – Hellebrand, Čermák (89. Havel), Skalák (66. Šigut) – Suchan – Ondrášek, Alli.
Sestava Sparty: Vindahl – Krejčí, Panák, Sørensen – Zelený (63. Ryneš), Laci (80. Solbakken), Kairinen, Mejdr – Haraslín (63. Olatunji), Kuchta, Birmančević (74. Tuci).