Začátek 20. století
Modro-žluto-červená kombinace je spolu s rudými dresy hlavním vizuálním identifikátorem Sparty. Její původ se datuje do samotného roku 1893, vznikla tedy hned v prvních dnech Athletic Clubu Královské Vinohrady, jak zněl první oficiální název našeho klubu. Základním prvkem byla kombinace žluté a červené, což jsou barvy Prahy jako královského města. Aby se dotvořila trikolora, přidali zakladatelé Sparty nad ně barvu modrou coby symbol Evropy.
Postupem let se měnily dresy, název klubu, hráči i stadion, na sparťanskou trikolóru se však nikdy nikdo neodvážil sáhnout. Zatímco interpretace odstínů jednotlivých barev je volná, a tak se v průběhu let můžeme setkat jak s tmavě modrou, tak i světle modrou variantou prvního pruhu vlajky, pořadí barev je jednoznačně dané. Začíná se právě modrou, ať už nahoře v případě horizontálních pruhů nebo vlevo ve vertikální variantě, pokračuje se prostřední žlutou, až přijde na řadu vespod, případně vpravo, červená.
O něco pestřejší je vývoj znaku klubu. V jeho původní, sto let používané podobě se totiž vůbec nepočítalo s modro-žluto-červenou trikolorou. Hlavním prvkem byla jitřenka, červená pěticípá hvězda stojící na dvou svých paprscích. Znamená symbol naděje a lepších zítřků. Kolem ní byl tmavě modrý kruh s nápisem Athletic Club Sparta. Tento symbol doprovázel Spartu prvních 55 let její historie, než se stal, stejně jako samotný název, terčem nežádané kreativity komunistického režimu.