Loga

Loga

Tak jak Sparta měnila své názvy, musely se logicky měnit i klubová loga. A vlastně ještě častěji, protože móda je neprosná a někdy je potřeba sáhnout i do zažitého designu…

Modro-žluto-červená kombinace je spolu s rudými dresy hlavním vizuálním identifikátorem Sparty. Její původ se datuje do samotného roku 1893, vznikla tedy hned v prvních dnech Athletic Clubu Královské Vinohrady, jak zněl první oficiální název našeho klubu. Základním prvkem byla kombinace žluté a červené, což jsou barvy Prahy jako královského města. Aby se dotvořila trikolora, přidali zakladatelé Sparty nad ně barvu modrou coby symbol Evropy.

Postupem let se měnily dresy, název klubu, hráči i stadion, na sparťanskou trikolóru se však nikdy nikdo neodvážil sáhnout. Zatímco interpretace odstínů jednotlivých barev je volná, a tak se v průběhu let můžeme setkat jak s tmavě modrou, tak i světle modrou variantou prvního pruhu vlajky, pořadí barev je jednoznačně dané. Začíná se právě modrou, ať už nahoře v případě horizontálních pruhů nebo vlevo ve vertikální variantě, pokračuje se prostřední žlutou, až přijde na řadu vespod, případně vpravo, červená.

O něco pestřejší je vývoj znaku klubu. V jeho původní, sto let používané podobě se totiž vůbec nepočítalo s modro-žluto-červenou trikolorou. Hlavním prvkem byla jitřenka, červená pěticípá hvězda stojící na dvou svých paprscích. Znamená symbol naděje a lepších zítřků. Kolem ní byl tmavě modrý kruh s nápisem Athletic Club Sparta. Tento symbol doprovázel Spartu prvních 55 let její historie, než se stal, stejně jako samotný název, terčem nežádané kreativity komunistického režimu.

Athletic Club Sparta je tak vystřídán nejprve nápisem ZSJ Bratrství Sparta, poté dokonce přichází Spartak ČKD Sokolovo, než se v šedesátých letech ustálí zdánlivě příjemné Sparta Praha. Má to však háček - tradiční jitřenka byla nově obohacena o nápis ČKD... V této podobě přežilo klubové logo i osmdesátá léta, než krátce po sametové revoluci nápis někdejšího hlavního sponzora klubu definitivně zmizel.

Zásadní zlom přišel v roce 1993, kdy se nové vedení Sparty rozhodlo udělat radikální řez a přišlo se zbrusu novým logem, tak jak jej známe dnes. Jitřenku nahradilo velké S, do té doby známé především z hokejové Sparty. Pod nápis AC Sparta Praha fotbal pak přibyla poprvé v klubové historii do znaku i trikolóra. Na změnu si fanoušci rychle zvykli a logo si získalo velkou oblibu. Avšak na to původní, se kterým Sparta prožívala dlouhých 100 let vzestupy i pády, nesmíme zapomínat. Je v něm velká část odkazu lidí, kteří Spartu založili.

Loga