Názvy

Názvy

Všichni náš klub známe pod názvem AC Sparta Praha. Jenže toto jméno klub nenese po celou dobu své historie. Z mnoha historických důvodů se název Sparty za dobu její existence několikrát měnil, ať už to bylo rozhodnutím jejích funkcionářů anebo kvůli politické situaci v Československu.

Vývoj názvu klubu

Náš klub byl založen 16. listopadu 1893 jako Athletic Club Královské Vinohrady. Tento první název byl zároveň názvem s nejkratším životem. Protože vinohradská radnice nebyla sportu a obzvláště fotbalu nakloněna, bylo pro bratry Rudly, Malečky a další nadšené sportovce velmi složité sehnat nejen nutné finance na jeho organizaci, ale zejména vhodné hřiště. Již za necelý rok, v létě 1894, se rozhodli přesunout svojí činnost na Prahu 7, která se měla stát klubu osudnou. Bylo jasné, že tým hrající své zápasy na Maninách, nemůže již mít v názvu ne zrovna přátelské Vinohrady. Bez jediné námitky se tak odsouhlasil návrh Vladimíra Horejce, který při schůzce v kavárně Demínka pronesl nezapomenutelnou větu "Nechť se náš klub napříště zve Athletic Club Sparta."

Ačkoliv z daného dne nejsou dochovány žádné další informace o tom, jak pan Horejc na jméno Sparta přišel, z historického pohledu není složité najít objektivní vysvětlení. Na konci devatenáctého století bylo v celé Evropě trendem vzhlížet k ideálům Antiky a uctívat její hrdiny. Když si navíc vzpomeneme na odvážný vzdor starověké Sparty vůči Perské říši, ve kterém lze najít paralelu s dobovým strádáním české země v tehdejším Rakousku-Uhersku, není se volbě názvu co divit.

Přestože původně hlavní činnost oddílu, kterým byla lehká atletika, se postupem let dostala do pozadí na úkor kopané, název Athletic Club Sparta se dlouho neměnil. A bylo to bezpochyby správné rozhodnutí, právě tak je totiž klub dvakrát zvěčněn na Středoevropském poháru, pod tímto jménem si fanoušci po celé Evropě vybaví neporazitelné týmy vedené Koškem, Káďou, Burgrem i Nejedlým. Možná bychom byli Athetic Club Sparta dodnes, ovšem komunistický puč z února 1948 nejen že rázně uťal nejslavnější období ve sparťanské historii, ale také odstartoval léta nedůstojného komolení a odstrašujících změn názvu klubu. Po krátké epizodě jako Athletic Club Sparta Bubeneč na přelomu let 1948/49 přišly dva roky Sokolu Bratrství Sparta, následovaného mezi lety 1952 a 1953 Spartou ČKD Sokolovo (někdy dokonce uváděnou celým názvem Sparta Českomoravská Kolben Daněk Sokolovo).

V únoru 1953 pak z názvu klubu definitivně zmizelo slovo Sparta, které bylo ústřednímu výboru strany trnem v oku. Klub nově vystupuje pod názvem TJ Spartak Praha Sokolovo, jenž vydrží dlouhých dvanáct let. Zde je na místě připomenout, že naši rivalové nedopadli o mnoho lépe. Rozhodnutí o změnách názvů tradičních klubů tak, aby byly blíže "nové době", neunikla ani Slavia, která se na několik let stala Dynamem, nebo AFK/Bohemians, nově Spartak Stalingrad. Divákům to však bylo jedno, nikdo nahlas nemluvil o derby Spartak - Dynamo, všichni stále chodili na Spartu a na Slavii.

Až v uvolněné atmosféře let šedesátých se podaří prosadit aspoň částečný návrat k tradici. Na Athletic Club není možné ani pomyslet, ovšem slovo Sparta se zdá být pro komunistický režim schůdnějším, než bylo v letech minulých a generace Kvašňáka, Maška a Krameria tak již vystupuje pod hlavičkou TJ Sparta ČKD Praha. Tím se divoké změny klubového názvu na dlouhou dobu uklidnily. Normalizační léta okořeněná sestupem do druhé ligy, stejně jako úspěchy let osmdesátých, zažívá náš oddíl pod hlavičkou tělovýchovné jednoty a ČKD.

Vysvobození a návrat ke kořenům přinesla až sametová revoluce. Stačí dva měsíce svobody a Sparta se zbavuje názvu vysočanské továrny. TJ Sparta Praha však stále není to pravé a nové vedení v čele s Václavem Maškem to moc dobře ví. Ve velmi krátkém čase jsou tak vyřízeny všechny potřebné formality a 16. ledna 1991, po nekonečných třiačtyřiceti letech, se na scénu vrací slavný Athletic Club. Oficiální název je tedy konečně AC Sparta Praha a s drobnou úpravou, kterou bylo přidání zkratky akciové společnosti v roce 1993, zůstal beze změny do dnešních dní.

Datum Název klubu
27. 12. 1993 AC Sparta Praha fotbal a.s.
16. 1. 1991 AC Sparta Praha
3. 2. 1990 TJ Sparta Praha
26. 2. 1965 TJ Sparta ČKD Praha
23. 2. 1953 TJ Spartak Praha Sokolovo
22. 2. 1951 Sparta ČKD Sokolovo
14. 7. 1949 Sokol Bratrství Sparta
31. 3. 1948 Athletic Club Sparta Bubeneč
9. 8. 1894 Athletic Club Sparta
16. 11. 1893 Athletic Club Královské Vinohrady